Jack Ma: Alibaba.com Sitesini Kuran Ve Efsaneleştiren Deha

Share Button

Çin ile ticaret yapan veya ticaret yapmayı düşünen firmaların neredeyse tamamı alibaba.com sitesini ziyaret ediyor. Üreticiler, tedarikçiler ve ithalatçıları buluşturan alibaba.com, Çin ekonomisinin bu derece büyümesine yardıncı olan web sitelerinin kuşkusuz en büyüğü.

Bu siteyi, arkasından gelen ve tekli ürün almak isteyenler için kurulan aliexpress.com‘un, Çin’de telefonla ödeme alıp vermeye olanak tanıyan Alipay‘in ve bunlar gibi birçok sitenin, ve Çin’in en büyük firmalarından olan Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma’dan başkası değil.

Ticaret konusunda tamamen bir deha olan Jack Ma, bu dehasını kullanarak 29 milyar dolarlık bir servetle Çin’in en zenginleri arasına girmiş durumda.

Fakir bir aileyle başlayıp ultra zengin bir hale gelen Jack Ma’nın hayatını merak ediyor musunuz? Cevabınız “evet” ise bu yazı tam size göre.

Çocukluk Ve Öğrencilik Yılları

Çince adı Ma Yun olan Jack Ma, 1964 yılında Çin’in doğusunda bulunan ve Çin’in en küçük eyaleti olan Zhejiang’ın başkenti Hangzhou’da(Şanghay’a 200 km) Dünya’ya gelir. O zamanlar Çin’deki birçok aile gibi Jack Ma’nın ailesi de zengin olmayan bir ailedir.

1972 yılında A.B.D başkanı Richard Nixon’ın Hangzhou şehrini ziyaret etmesi Hangzhou’un kaderini değiştirir ve şehir her geçen yıl daha fazla turist çekmeye başlar. (En son 2016 yılında’ki G20 zirvesi Hangzhou‘da düzenlenmiştir.)Bu dönemlerde Jack Ma, İngilizcesini geliştirmek için şehre gelen turistlere, kendisine İngilizce dersleri vermeleri karşılığında şehir turu hizmeti vermeye başlar. Şehri gezdirdiği bir turist tarafından Jack Ma’ya “Jack” adı verilir.

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye gitmek isteyen Jack Ma, iki kez üniversite giriş sınavında başarısız olsa da, üçüncü denemesinde Hangzhou Öğretmen Enstitü(Hangzhou Teachers Institute)’nde okumaya hak kazanır. (Kendi deyimiyle Harvard’da okumak için 10 kez başvurur; ama başvurularının tamamı reddedilir.) 1988’de üniversiteden mezun olduktan sonra tıpkı birçok diğer üniversite mezunu gibi iş aramaya başlar.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Firmalar İçin Tasarlanmış Olan Uygulama: WeChat Work

İş Hayatının İlk Yılları

Yerel bir üniversitede ayda 12 dolar maaşla İngilizce öğretmenliği işi bulmadan önce birçok firma tarafından reddedilir. KFC de bunlardan biri.(Jack Ma’nın şu andaki serveti o zamanlar kendisini kabul etmeyen KFC’nin Çin’deki faaliyetlerinin tamamını satın alabilecek düzeyde.)

Kendi çeviri firmasını kuran Jack Ma, bir Çinli firmanın bazı işlerini yapmak üzere 1995 yılında A.B.D’ye bir iş gezisi yapar ve burada internet ile tanışır. İnternetin cazibesine kapılan Ma, arama motorunda ilk olarak “bira” kelimesini arar ve sonuçlarda Çinli biralar ile ilgili hiçbir şey göremez. Bundan sonra Çin’de bir internet firması kurmaya karar verir.

Alibaba Efsanesinin Ortaya Çıkışı ve Büyümesi

Açtığı iki firma başarıız olur. Dört yıl sonra,1999’da,  Jack Ma’Nın arkadaşları O’nu online market açması konusunda ikna ederler. Jack Ma’nın “Alibaba” adını verdiği Dünya’nın en büyük e-ticaret site sitelerinden biri olan site böyle ortaya çıkar. Sitede Çinli ihracatçılar ürünlerini direk olarak müşterilere satabilme imkanı bulur.

Kısa zamanda başarıya ulaşan Alibaba sitesinin ardından 2000’li yılların başında Çin içinde hizmet veren alışveriş sitesi taobao.com sitesi kurulur. (Şu an Taobao sitesi hala Çin’in en büyük alışveriş sitesi olarak hizmet vermektedir.)

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çinliler Çalışkan Mı Yoksa Tembel Midirler?

2005 yılında, Yahoo, firmanın %40’ına karşılık olarak Alibaba için 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptar. O dönemler Alibaba’ya oranla çok daha büyük bir site olan Yahoo’nun böyle bir yatırım yapması, Alibaba’nın Çin’deki eBay’i geçmesini kolaylaştırır. (Şu an Çin’de eBay kullanımı çok düşük seviyelerde)

Alibaba firması, 2014 yılında halka açılır ve bununla ilgili CNBC’ye konuşan Jack Ma,”Bugün kazandığımız para değil, insanların güvenidir.” der.

Alibaba için en büyük gün 2016 yılındaki, Çin’de “Bekarlar Günü” olarak adlandırılan 11 Kasım günüdür. Her sene bu güne özel promosyonların olduğu günde Çin’de tam anlamıyla internetten alışveriş çılgınlığı yaşanır. Her sene bir önceki senenin rekorunun kırıldığı günde, 2016’nın “Bekarlar Günü”nde Alibaba firmasına ait alışveriş siteleri 24 saat içerisinde tam 18 milyar dolarlık satış yapar. İleriki yıllarda bu sayı daha da artabilir.

Özel Hayatı

New York Borsası’nda 150 milyar dolarlık bir IPO ile satılan Alibaba, Jack Ma’yı  25 milyar dolarlık servetle Çin’in en zenginleri arasına sokar. Bu servete rağmen Jack Ma, eski hobilerine, kung fu hikayeleri okumaya ve yazmaya, poker oynamaya, meditasyon yapmaya ve Tai Chi yapmaya devam eder.

Jack Ma, Çin genelinde çok meşhur olsa da, ailesini çok fazla ön plana çıkarmaz. Öğrencilik dönemlerinde tanıştığı ve kendisi gibi öğretmen olan Zhang Ying ile 80’li yılların sonunda evlenir ve biri erkek biri de kız olmak üzere iki çocuk sahibi olurlar.

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.