İyi bir üniversite+Yüksek Notlar+Bol sertifika=İyi Bir İş Mi?

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Devir birçok kişi için rekabet devri. İnsanlar artık başkalarından daha iyi olabilmek için insanüstü bir çaba içindeler. Böyle bir gayret gösteren kişilerinin çoğunun amacı iyi bir iş bulmak. Üniversiteye hazırlık dönemlerinden başlayan iyi bir iş bulma umudu, üniversite dönemlerinde yüksek notlar almaya çalışarak ve çeşitli alanlarda sertifikalar alınarak arttırılmaya çalışıyor. Gerçekten de iyi bir iş bulmanın anahtarı bu şekilde bir çaba göstermek olabilir mi?

Düz bir mantıkla bakılırsa sertifikalarla taçlandırılmış iyi bir üniversite eğitimi iş bulmayı kolaylaştırabilir. Hatta bu şekilde iyi bir iş bulmuş kişiler de mutlaka vardır. Ama genel olarak iyi iş bulabilmek için tek şart iyi bir üniversiteden alınan diploma ve bol sertifika değildir.

Üniversite Sadece Bir Kapıdır

Hiçbir üniversite “bize gelin, işiniz garanti olsun” düşüncesinde değildir. Üniversiteler öğrencilere gelecek için kapı açmaya çalışan yerlerdir. İyi üniversitelerin açabileceği kapı miktarı, öğrencilerine sunduğu imkanların fazlalığından dolayı daha fazla olabilir; ama üniversite öğrencilerine hangi kapıdan nasıl girilmesi gerektiğini üniversite anlatmaz. Bunu öğrencilerin kendi seçimlerine bırakır.

Mesela öğrencilerin üniversite hayatları boyunca gerek bölümleriyle alakalı, gerekse diğer konularda kendilerini ne kadar geliştirdikleri ile üniversite ilgilenmez; ama öğrencilerin kendilerini geliştirebilmeleri için gerekli kaynakları üniversite sağlayabilir. İyi bir üniversite daha çok kaynağa sahiptir.

İş Hayatı Sınav Notlarına Bağlı Değildir

Birçok üniversite öğrencisi üniversite hayatını yüksek notlar alma üstüne kurar. Düşünürler ki, alacakları notlar ne kadar yüksek olursa o kadar iyi bir iş bulabilirler. Eğer öğrencinin gelecek planlarında akademik bir kariyer yapmak varsa bu düşünce doğru; ama amaç piyasada iş bulmaksa çok doğru değil; çünkü iş bulmak kağıt üstü bilgilere değil, gerçek bilgilere dayanır. Bir insanın neyi ne kadar bildiğini anlamanın en iyi yolu onunla konuşmaktır. Firmalar da bu nedenle birini işe almadan önce adaylarla iş görüşmeleri yaparlar. Bu nedenle bir matematik formülünün nasıl kullanılacağını çok iyi bilmek, o formülün gerçek hayatta ne anlama geldiğini bilmek demek değildir. Veya mukavemet dersinden alınan 95, gerçekten mukavemetin bilindiğini göstermez. Önemli olan sınavı geçmek değil, beyinin içine kalıcı bigiler atabilmektir.

Sertifikadan Çok İçeriğe Hakim Olmak Önemli

Birçok öğrencinin üniversitede kendini geliştirmekten anladığı çeşitli sertifikalar almaya çalışmak. Sertifikalar alıp bilgi ve becerileri arttırmakta tabii ki bir sakınca yok; ama bunu bir bilgisayar oyununda elma toplayarak yüksek puanlar elde etmeye çalışmakla karşılaştırmamak lazım. Bir önceki maddede derslerle ilgili olarak da yazdığıma benzer olarak, sertifika almış olmak bizi sadece kağıt üstünde iyi yapar. Ama o sertifikayı almayı sağlayan içeriği ne kadar bilip bilmediğimiz iş kapılarının açılıp kapanmasını sağlar.

Booking.com

Mesela birçok kişi yabancı dil konusunda “bilmemne dil okulunda bilmem ne sertifikası aldım. İyi iş bulmak için yeterli midir?” benzeri sorular sorar. Böyle bir sorunun cevabını kendilerinden başka kimse veremez. Böyle bir sertifikaya sahip olan kişi, iş görüşmesinde sertifikasını gösterse dahi birçok firma bunu yeterli görmeyecek ve kişiden yabancı bil bilgilerini konuşarak ispat etmesini isteyecektir.

Sonuç

İyi bir üniversite, yüksek notlar ve sertifikalar iyi bir iş bulabilmek için önemli adımlardır. Ama bu adımların iyi iş garantisi veremeye yetemeyeceğini unutmamak lazım. İyi iş bulabilmek için 10 tane adım atmaya ihtiyacımız varsa iyi üniversite ve sertifikalar anca 6-7 adımda bize yardımcı olur. Kalan adımları kendi çabamızla atmazsak istediğimiz gibi bir iş bulmamız  zorlaşır.

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.