İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İthalat Yapmadan Önce Ürünle İlgili Olarak Yapılabilecekler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Türkiye ekonomisi için ithalat çok önemli. Çoğu sektörde çoğu ürün yurt dışından ithal edilmekte. Hal böyle olunca ithalatçılık yapan bir firma sahibi olmak ve ithalat yapmak önemli bir gelir kapısı olabilir. Ama bu gelir kapısnı oluştururken ithal edilecek  ürünle ilgili olarak bazı noktalara dikkat etmekte yarar var. Mesela:

Doğru Ürünü Bulmak

İthalat yapabilmek için ürünler bulmamız lazım. Bu ürünleri bulabilmek için en iyi yöntemlerden biri internet. Çok kısa zamanda çok fazla ürüne internetten ulaşmak mümkün. (Çin’den ürün ithal edenlerin çoğu alibaba.com sitesini kullanıyor.) Ama internettte ürünlerin sadece fotoğrafını görmek bize %100 doğru sonuç vermeyebilir.

Doğru ürünü bulmak için en iyi yöntem ürün satın almak istediğimiz ülkeye seyahat düzenlemektir. Seyahatler düzenlemek tabii ki masraflıdır. Ama bu seyahatlere ödenen para ürünleri yerinde görüp incelemeyi firmalarla yüzyüze bir şekilde daha ayrıntılı konuşabilmeyi sağlamakla beraber ileride olası dolandırılma, yanlış anlaşılma ihtimallerini de minimize etmeye yardımcı olur.

Doğru ürün bulmak için bir başka iyi yöntem de yurt içi veya yurtdışı fuarlara ziyaretçi olarak katılmak. Bu fuarlarda onlarca firmanın ürünün görme şansımız var. Fuarları sadece fikir almak için kullanmak ve mümkünse satın alma kararlarımızı fuar sonrasına ertelememiz daha iyi karar vermemizde bize yardımcı olabilir. Çünkü fuarlar katılımcı firmalar için iş yoğunluğunun fazla olduğu zamanlardır ve fuar zamanlarında üretici firmalar her müşteriye gerektiği kadar zaman ayıramayabilirler. Bu nedenle üreticiler ve müşteriler arasında çok sağlıklı bilgi alışverişi ve pazarlık yapılamayabilir.

Ürünün Satılabilirliğini Düşünmek

Diyelim ki çok iyi bir ürün bulduk. Süper; ama burada unutmamamız gereken ürünün ne kadar satılabileceği. Halkın bu satılacak yeni ürüne nasıl yaklaşabileceği üstüne kafa yormalıyız.

Mesela herkesin her gün kullandığı ve yüzlerce firmanın ürettiği bir ürünün aynısını satmaya çalışmak bizim için sonuç vermeyebilir. Eğer ürün insanlara kalite, fiyat, kullanışlılık gibi konularda bir farklılık sunamayacaksa insalar büyük ihtimalle önceden satın aldıkları ürünleri almaya devam edeceklerdir.

Hiç kimsenin kullanmadığı bir ürünü ithal etmek de bir risk. Çok başarılı da olabilir, tamamen bir hüsranla da sonuçlanabilir. Eğer insanların hiç tanımadığı bir ürünü ithal etmeyi planlıyorsak önce birkaç numune alıp gördüğümüz kişilere o numuneleri denetebilir ve onların yorumlarını dinleyebiliriz.

Yurt Dışı Temsilcilikleri İle Görüşmek

Yurt dışı temsilcilikleri bizim için var. Yurt dışı ticari ataşeliklerinin işi tabii ki bizim için firma bulmak değil; ama en azından bazı firmalar ile ilgili az çok bilgi sahibi olabilirler. İş yapmayı düşündüğümüz firmayla ilgili önceleri olumsuz bir takım şeyler olmuşsa bizi bu olumsuzluklar hakkında bilgilendirebilirler. Yurt dışı temsilcilikleri ile ilgili bilgilere www.konsolosluk.gov.tr adresini ziyaret ederek ulaşabiliriz.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.