İşe Yeni Personel Alma Zamanı

Bu Yazıyı Paylaşın:

İşimizi büyütmek istiyorsak yeni personel alımına ihtiyacımız var demektir. Sonuçta ne kadar çabalarsak çabalayalım, bütün işleri tek başımıza yapamayız. Birçok kişi şirket giderlerini arttırdığı için personel alım tarihini mümkün olduğunca ertelemeye çalışır. Ama bazen bu erteleme işin gelişmesinin negatif yönde olmasına neden olabilir.

İşin En Başında İşe Alımlar

Yeni iş kuran birçok kişi yüklü bir miktarda kredi çekerek kalabalık bir takımla işe başlamayı tercih eder. Böyle yaparak bu personel grubuyla daha çabuk bir şekilde daha karlı bir iş kurmayı hedeflerler. Bunu başaranlar da vardır; ama bu yöntemi uygulayan firmaların çoğu kısa süre içinde kapanmaya yüz tutar.

Eğer birçok büyük bir firmanın yaptığı gibi kalabalık bir grupla daha kısa zamanda büyümek istiyorsak işe başlamadan önce işe aldığımız kişileri çok iyi eğitmeli ve onların ne zaman ne yapmaları gerektiği konusunda yeterli bilgi sahibi olmalarını ve verilen görevleri aksatmadan yapmalarını sağlamalıyız. Eğer başlangıç sürecinde çok disiplinli olmazsak ipin ucunu kaçırabiliriz ki bu da iş yerinde çalışan kişilerin düşük verimde çalışmasıyla sonuçlanabilir. Hiçbirimiz, özellikle de işe çok para yatırmış olanlarımız, yatırdığımız paranın verimsizlik nedeniyle çarçur edilmesini istemeyiz.

Maddi gücümüzün çok kişiyle güçlü bir şekilde başlamaya yeterli olmadığı durumlarda yüklü bir kredi çekerek gereğinden fazla kişiyi işe almak yerine az kişiyle daha mütevazi bir başlangıç yapmak daha sağlıklı bir karar olabilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Tur Rehberlerine Yönelik Yeni Kurallar Açıklandı

Yoğunluk Nedeniyle İşe Alımlar

Birçok kişi işe kendi başına veya 2-3 arkadaşıyla başlar ve zaman geçtikçe yeni alımlar yapar. Bu şekilde büyümeye çalışmak başarıya ulaşma süresini uzatabilir; ama daha yavaş ve emin adımlarla büyümeyi hedefleyenler için bu tarz bir büyüme daha uygundur.

Yeni personele ihtiyacımız olup olmadığımızı anlayabilmek için ilk olarak iş yoğunluğuna bakmalıyız. Mesela, birtakım küçük işlerden dolayı asıl işimiz olan işi büyütmek için zaman bulamıyorsak artık o küçük işler için yeni birine ihtiyacımız var demektir. Yeni gelen kişilerin eskilerin yükünü alabiliyor olması gerekir. Aksi takdirde onları işe alarak boşu boşuna şirkette kalabalık yapmış oluruz.

İşi Daha Da Büyütme Amaçlı Olarak İşe Alımlar

Bazen işler yolunda gider ve işimiz günden güne büyür. Ama bir takımın yapabileceği ve ulaşabileceği en üst nokta bellidir. Bu nedenle firmanın çıtasını daha da yukarı çekebilmek için yeni takım arkadaşlarına ihtiyacımız vardır. Mesela bir futbol takımı. İyi bir takım olabilir, kendi çapında başarılı da olabilir. Ama aynı takım  Dünya çapında da başarılı olmak isterse ona göre iyi oyuncuları transfer etmeye ihtiyaç duyar.

İşimizi daha da büyütmek için bir kişiyi işe almadan önce “bu kişi benim işimi ne kadar büyütebilir?” sorusunu kendimize sormalıyız. Eğer bu kişinin ne kadar para kazanırsa kazansın kazandığından fazlasını kazandırabileceğine inanırsak o kişiye istediği miktarı vermeye çekinmemeliyiz. Bir iş yerinde çalışanlar maaş konusunda rahat ve hakettikleri maaşları aldıklarını düşünüyorlarsa daha istekli çalışırlar ve kazandıkları parayı hakedebilmek için daha çok çaba sarfederler.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Köpek Sahipleri İçin Yeni Kurallar ve Cezalar

Yardım Amaçlı İşe Alımlar

İşe aldığımız kişilerin çoğunu tabii ki para kazanma amaçlı olarak işe alırız. Ama bazen sadece sosyal yardım amaçlı işe alımlar da yapabiliriz. Mesela tanıdığımız veya tanımadığımız, az da olsa paraya çok ihtiyacı olan , güvendiğimiz kişileri onlara yardım amaçlı olarak işe alabilmeliyiz. Başka yerlerde çalışamayacak kadar sakat, bazı çeşitli organ eksikliği bulunan kişiler bu kişilere örnek olabilir. Bu kişilere iş vererek onlara yapacağımız yardım maddi açıdan bir şey getirmeyebilir; ama manevi açıdan huzurlu olmamıza yardımcı olabilir.

Yardım amaçlı işe almaktan kasıt tabii ki de masrafları düşürmek için paraya çok muhtaç kişileri işe alıp onları çok düşük maaşlara çalıştırmak değil. Böyle bir davranış yardım değil, insanların zor durumundan faydalanmaya çalışmak olur. Yardımdan kasıt, yeni çalışana aslında ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda, herkesin kolaylıkla yapabileceği bazı küçük işlerin yapımı için ihityaç sahiplerini işe almaktır.

İşe Yeni Personel Alma Zamanı

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.