İş Planı Nedir? İş Planının Önemi Nedir?

Bu Yazıyı Paylaşın:

İş planı, kurulmakta olan iş için hedeflenen noktaların ve işin geleceğine dair hedef ve planların yazılı hale getirilmiş olmasıdır. “Söz uçar, yazı kalır” misali, kendi işini kurmak isteyen kişiler devamlı güncellenebilecek bir iş planına sahip olmalıdırlar. İş planı, hedeflerin ne kadar mantıklı olduğu, neyin , ne zaman, nasıl yapılacağı konusunda önemli bilgiler verir. Eğer bir iş planı yapılmazsa işin hangi yönde gelişmesi gerektiği kestirilemeyebilir.

İş Planında Belirtilen Zaman Aralığı

Birçok kişi iş planı yaparken 5 yıllık bir zaman aralığının uygun olduğunu düünür. Bence de bu çok makul bir süre. Hayatta beşer yıllık planlar yapmak güzel. Ama beşer yıllık planlar yapmaktan daha önemli bir nokta daha var. İşimizin kaç yıl içinde bizi istediğimiz seviyeye ulaşmasını istiyorsak o kadar yıllık bir plan yapmak bana daha doğru geliyor. Bazı kişiler 1 yıl içinde çok zengin olmanın hayalini kurabilir. O zaman ona göre plan yapmaları gerekebilir. Bazı kişiler de “geç olsun güç olmasın” diyerek 10 yılda başarılı olmanın hesaplarını yapıyor olabilirler. Bu da onların 10 yıllık plan yapmalarını gerektirir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Ağlayan Bebek İçin Ne Yapılmalıdır?

İş Planının Uzunluğu

Birçok kişi iş planı ne kadar uzun olursa o kadar iyi olduğuna inanır. Bence uzunluk konusunda da herhangi bir kural getirmeye gerek yok. İş planı bize göre yeterince kapsamlı olduğu müddetçe sorun yok. Yeterince kapsamlıdan kasıt işimizin geleceğiyle ilgili aradığımız her şeyi bulabiliyor olmamızdır. İş planını hazırladıktan sonra bazı eksiklikleri olduğunu farkedersek bu eksiklikleri de iş planına eklemeliyiz.

Genel olarak kapsamlı iş planları 20 sayfa civarında uzunluğa sahiptir. Daha uzununu veya kısasını hazırlamak elbette mümkün.

İş Planına İhtiyacı Olan Kişiler

Gerçekten iş kurmayı ve işini büyütmeyi hedefleyen herkesin iş planı yapmaya ihtiyacı var, çünkü plan olmazsa sonuç olmaz. Birçok kişi “haydi bakalım” diyerek plansız programsız bir şekilde bir işi yapmaya çalışır. Derler ki “önce bir müşteri gelsin, sonrasına bakarız.” Bu düşüncede olan çoğu firma ne yazık ki birkaç yıl ayakta kalamadan kapanmaya yüz tutar. Hiçbir planlama yapmadan makarna pişirmenin neredeyse imkansız olduğunu varsayarsak plansız bir şekilde işi büyütmeye çalışmanın olmayacak duaya “amin” demeye çalışmakla eşdeğer olduğunu görebiliriz.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  En Başarılı İnsanlar Başarılarına Nasıl Ulaşmaktadırlar?

İş Planının İçeriği

İş planı mutlaka ve mutlaka yapılan işle ilgili hedefleri içermelidir. Hedeflerle beraber bu hedeflere nasıl ulaşılacağı konusunda bilgiler içermelidir. Hedefe ulaşabilmek için yapılması gerekenler zamanla değişebilir; bu nedenle yeni yöntemler geliştirdikçe iş planına eklenebilir. Yöntem ne kadar değişirse değişsin hedefi mümkün olduğunca değiştirmemek gittiğimiz yön konusunda daha emin olmamızı sağlar.

Finansal bilgiler de iş planının içinde mutlaka yer almalı. İşin kurulma süresinde nereye, ne kadar para ödeneceği, işin kurulma bütçesi, bankadan ne kadarlık bir kredi çekilmesi gerektiği, çekilen kredilerin nasıl ödeneceği, işin kaç sene içinde ne kadarlık bir ciro çevirmesinin hedeflendiği gibi bilgileri iş planının içine koyarsak, finansal konularda ne kadar gerçekçi olup olmadığımızı görebiliriz. Sonuçta rakamlar hiçbir zaman bize yalan söylemez.

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.