İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş Kurmak İçin Gerekli Sermaye Nereden Bulunabilir?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Kendi işini kurmak isteyenlerin çoğu “iş kurmak için sermaye lazım, bende para ne gezer?” tarzı serzenişlerde bulunarak iş kurma fikrinden vazgeçer. Aslına bakılırsa iş kurmak için çok sermaye sahibi olmak olmazsa olmaz bir şart değil, insan sahip olduğu az miktarda parayı ekonomik ve ticari tecrübeleriyle birleştirerek iş kurabilir; ama hadi diyelim ki gerçekten belli bir miktar paraya ihtiyacımız var. O parayı nereden bulacağız? Bir bakalım.

Bankadan Kredi Almak

Yeni bir iş kuranların büyük oranda başvurdukları yöntem. Ama süreç iyi yönetilmezse kredi çeken kişinin elinden varını yoğunu alabilecek yöntem.

Kredi alan kişiler kredi alırken genelde çok büyük düşünmeye çalışır. Bu nedenle çok kredi alırlarsa işin daha hızlı büyüyebileceğini düşünürler. Bu yöntemle bazı kişilerin başarıya ulaşmış olduğu bir gerçek; ama oran olarak bakıldığında bu yöntemle başarılı olanların oranı gerçekten çok düşük. Kredi alırken o alınan paranın nasıl geri ödeneceğinin hesabını iyi yapmamız lazım. “Hele bir başlayalım bakalım ne olacak?” benzeri bir düşünceye sahip olmak çabamızı hüsranla sonuçlandırabilir. Sonuç iyi olursa problem yok; peki, ya kötü olursa?

Kredi alan kişiler, işleri kötü giderse yine bankaya gidip ek kredi almanın yollarını ararlar. Bu yöntem sadece birkaç günlüğüne sorunun çözülmesi anlamına gelir. Ardından problem daha da büyür. Ford şirketinin kurucusu Henry Ford’a göre bir firmanın bankadan kredi alması için en uygun zaman işlerin en kötü gittiği zaman değil; aksine işlerin en iyi olduğu ve işlerin daha da büyütülmek istendiği zamandır.

Yatırımcı Bulmak

Bu yolla sermaye bulmak bankadan para çekmeye oranla çok daha zordur; ama iyi bir yatırımcı bulunduğu takdirde sonuç çok daha karlı olabilir. Çünkü yatırımcılar kredi vermez. Yatırdıkları parayı başka yollardan geri almanın hesaplarını yapar. Bazı yatırımcılar arka planda kalarak sadece şirketin hissedarları arasına girmeyi tercih eder. Bazıları da hissedarlar arasına girdikten sonra şirketin gelişmesi için aktif halde çaba gösterir.

İyi bir yatırımcı bulmak için, iyi bir iş planımızın olması gerekir. Kurduğumuz işin beş sene sonrasında ne kadar parayla hangi boyutlarda olacağına dair öngörü ve hesaplarımızı görüşeceğimiz yatırımcılara anlatmalıyız. Eğer bize ve işimizin büyümesine inanırlarsa istediğimiz miktar parayı bize vereceklerdir. Ama bu yolda birçok yatırımcının projemizi beğenmemesine ve bizi reddetmesine hazırlıklı olmalıyız.

Gelirlerimizi Bilinçli Kullanmak

Birçoğumuz kazandığımız parayı bankaya yatırarak biriktirmeye çalışırız. Bankaya parayı park etmek anlamına da gelebilecek bu durum ilk görünüşte paramızın artmasını sağlıyor gibi olabilir. Ama çeşitli ekonomik sebeplerden dolayı para bankada bekledikçe değerini kaybeder. Birçok iş adamına göre kişinin çalıştığı işlerden elde ettiği gelirinin sadece %10’unu acil ihtiyaçları karşılamak üzere ayırması yeterli. Diğer kalan %90’ı da ev ihtiyaçları, kira, fatura ve iş kurmaya yatırması kişinin yeterli miktarda sermayeye hiç para çekmeden yavaş yavaş da olsa sahip olabilmesi anlamına gelebilir.

Çeşitli Aktiviteler Düzenlemek

Aktivitelerden kasıt öyle milyon dolarlık projeler değil. Mesela bir konuşmacı ile anlaşıp bir yerde semine düzenlemek. İnsanlara da seminer biletleri satmak. Bilet satışından elde edilecek gelirden konuşmacının ve seminer yerinin ücreti düşüldükten sonra kalan miktar sermaye olarak kullanılabilir.

Veya çeşitli yarışmalar da düzenlenebilir. Mesela bir kompozisyon yarışması veya fotoğraf yarışması. Bu yarışmaya girecek kişilerden belli bir miktar ücret talep edilebilir. Daha sonra oylamayla belirlenen birkaç kişiye çeşitli ödüller verilebilir ve arta kalan para da pek tabi sermaye olabilir.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.