İş Kurarken Misyon Sahibi Olmanın Önemi

Bu Yazıyı Paylaşın:

Misyon, kelime anlamı olarak bir kişi veya kuruluşa verilmiş görev demektir. Yani bir kişinin bir işi yapmadaki amacı da misyon olarak kabul edilebilir.

Firmaların gerek internet sitelerinde gerekse ofislerinde “misyonumuz” başlıklı bir bölüm veya duvarda bir yazı görmüşsünüzdür. Bir firmanın misyonu o firmanın neden kurulduğu ve neler yapmaya çalıştığı konularında bilgi vermektedir.

Birçok kişi firmalarının misyonunu sadece adet yerini bulsun diye yazsa da misyon bir işi başarıya götürebilecek en temel taşlardan biri; çünkü misyonu olmayan bir iş rotası belli olmayan yelkenli bir gemi gibidir. Rüzgar nereden eserse oraya yönelebilir.

İş kurmak isteyenler misyonlarını belirlerken şu birkaç soruya cevap vermeye çalışabilirler:

Misyon, Para Olabilir Mi?

Tabii ki yeni bir iş kurarkenki amaç para kazanmaktır. Ama para, misyonun ta kendisi olmamalıdır. Misyonu çok para kazanmak olan firmalar müşterilerilerine “yürüyen dolar” gözüyle bakarak onlardan mümkün olan en kısa süre içinde en çok parayı almaya çalışırlar. Birçok kez de başarılı olurlar. Ama unutulmaması gereken bir nokta var ki, harcadığı para nedeniyle pişmanlık duyan bir müşteri o iş yerine kolay kolay geri dönmez ve memnuniyetsizliğini en az yirmi kişi ile paylaşır.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çince Biliyor Olmanın İş Hayatına Etkisi

Sabırla doğru şeyleri yapan firmalara para zaten gelecektir.

Kuracağınız İş Neyi Farklı Yapacak?

Birçok kişi yeni bir kurarken iyi çalışan çeşitli firmalara bakar ve o firmanın yaptığının aynısını yaparak aynı şekilde başarılı olabileceğini düşünür. Düz mantıkla bakılırsa bu böyle olabilir; ama gerçek hayat ne yazık ki böyle değil.

İşi kurarken başkalarına bakma fikri güzel; ama onların yaptığını aynen yapmak yerine onların eksik yaptığı yerleri tespit edip topluma farklı noktaları göstermeye çalışmak firmayı başarıya götürebilir. İnsanlar sizde farklı bir şeyler gördüğü zaman size gelmeye başlayabilirler. Kullanmakta oldukları ürünlerin aynısını sizde de gördüklerinde o ürünleri bırakıp sizi tercih etmeyeceklerdir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çok Para Bir Motivasyon Aracı Olabilir Mi?

İşiniz Kimlere Hitap Edecek?

Birçok firmanın yaptığı en büyük hatalardan biri toplumun her kesimine hitap etmeye çalışmak. Bu yaklaşım müşteri potansiyelinden dolayı mantıklıymış gibi görünse de müşterilerin firmanın aslında ne yaptığını anlamalarını zorlaştırıyor. İnsanlar kendilerini özel hissettirecek firmalarla çalışmayı daha çok seviyorlar.

İşinizi kurmadan önce işinizin çocuklara mı, yoksa yetişkinlere mi, bayanlara mı, yoksa erkeklere mi, öğrencilere mi, yoksa çalışanlara mı, zenginlere mi, yoksa gelir düzeyi düşük kişilere mi hitap edeceğinizden emin olmanız lazım. Dünya’daki en büyük firmalara baktığınızda müşteri profillerinin çok kesin çizgilerle belirlemiş olduklarını görebilirsiniz.

Misyon, işi kurmadan önce kesinleştirilmesi gereken en önemli noktalardan biri. İşin yapılışı veya işleyişi değişebilir; ama misyona bağlı kalındığı müddetçe başarı yakındır.

 

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.