İş Kuranlara Başkalarının Tavsiye Amaçlı Olarak Söyledikleri

Bu Yazıyı Paylaşın:

Kendi işimiz olsun istiyoruz. Bunun üstünde uzun süre düşündük ve ne yapmak istediğimize dair en sonunda bir fikir sahibi olduk. Bu aşamada yapabileceğimiz ilk şey bu fikri başkalarıyla paylaşmak. İştem tam burası çok kritik. Zira bu aşama çok kırılgan ve fikrimizi duyan kişilerin söyledikleri uykularımızı kaçıracak derecede bizi heyecanlandıran fikirlerimizin yok olmasına neden olabilir.

Aslında ilk görüştüğümüz kişiler söyledikleri sözleri bizi incitmek için yapmazlar. Aksine o kişiler bize değer veren ve  bizi incitmek istemeyen kişilerdir. Onların böyle bir tavırda olmalarının nedeni bizim gördüğümüzü o an için görememiş olmaları olabilir.

İşte iş kuran kişilere, tavsiye amaçlı olarak, diğer insanların söyledikleri:

“Bu iş yürümez.”

İnsanların çoğu yeni bir fikri kolay kolay benimseyemez. Bu da kişilerin sözlerine yansır. Yeni iş fikrimizi paylaştığımız kişilerin çoğu ilk olarak bahsettiğimiz tarzda bir işin büyümeyeceğine inanabilir ve bunu direk olarak yüzümüze söyleyebilir.

Bir kişi bize “Bu iş yürümez.” derse canımızı sıkmak yerine o kişinin bahsettiğimiz konuyla ne kadar ilgili olduğunu ve o konuyu ne kadar anladığını düşünelim. Eğer o kişi konuyla tamamen alakasızsa üzülmeye gerek yok. Mesela, hayatında hiç iş kurmamış ve kurmaya da niyeti olmayan birine iş kurmaktan bahsedersek ondan bizi anlamasını beklememeliyiz. Ama hayatı boyunca onlarca iş kurmuş, kimisini batırmış, kimisinde başarılı olmuş bir işadamının bu konuda söyledikleri bizim için daha önemli bilgiler içerebilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Eğlenmek İsteyen Çinli Gençler İçin Yeni Alternatif: Mini Karaoke Odası

“Güzel söylüyorsun; ama bence şöyle yapsan daha iyi.”

İnsanlar başkalarına nasihat etmeye bayırlırlar. Yeni fikrimizi paylaştığımız kişilerin çoğu hemen o fikrin nasıl daha iyi hale gelebileceği konusunda düşüncelerini bizle paylaşır. Bazen yapmak istediğimizle tamamen alakasız şeyler de söyleyebilirler.

İşimizin daha iyi nasıl yapılabileceği konusunda önerilerde bulunan kişilerin dediklerini hemen yapmak yerine, yine o kişinin o işle yakınlığının ne derece olduğuna bakmakta yarar var. Konuya hakim olmayan kişiler genelde bize kendi hoşlarında gideceğine inandıkları yönde bize tavsiyelerde bulunurlar. Ama onların hoşlandığı, bizim hedefimizde olan kitlenin hoşuna gitmiyor olabilir.

Bize neyin nasıl yapılması konusunda önerilerde bulunan kişilerin çoğu sadece konuşup bize hiçbir yardımda bulunmayacak kişilerdir. O nedenle onların söylediklerini bir de bu açıdan değerlendirmekte yarar var.

“Benim bir tanıdığım da aynen bu işi yapıyor.”

Yeni iş fikrimizi duyan kişilerin aklına ilk olarak tanıdıklarından örnek vermek gelir. Genel olarak da o bahsettiğimiz iş konusunda birşeyler yapmaya çalışmış; ama başarılı olamamış tanıdıklarının hikayelerini anlatarak dikkatli olmamız konusunda bizi uyarırlar. Anlattıkları doğru olabilir. Tanıdıkları o işten başarısız olmuş veya para kazanamıyor da olabilir. Ama hiç tanımadığımız bir kişinin başarısız olduğunu duymak bizi fikrimizden vazgeçirmemeli. Her iş kolunda başarılı kişiler olabildiği gibi başarısız kişiler de vardır. Kendimize örnek olarak başarısız kişileri seçmek bizi de onlar gibi başarısız yapar.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 6 Şey

“Sen hayal görüyorsun.”

Fikirlerimizi paylaştığımız birçok kişi bizim olmayacak hayal gördüğümüzü düşünerek bizi gördüğümüz hayalden uyandırmaya çalışır. Eğer başkaları bize “Hayal görüyorsun sen!” benzeri bir söylemde bulunursa doğru yoldayız demektir; çünkü başarıya ulaşmak için hayal kurmamız gerekir. Hayalimiz ne kadar büyük olursa başarı da o kadar büyük olur. Başkalarının bizi hayal dünyamızdan alıp onların hayalsiz dünyalarına koymalarına izin vermeyelim.

“Ben yapamam.”

Beraber iş yapmak istediğimiz kişilerin çoğunun söylediği ortak cümle. Fikrimizi beğenseler bile kendilerinin yapamayacaklarına inanırlar. Eğer beraber iş yapmayı planladığımız biri bize işi yapacak kabiliyetinin olmadığını söylerse birkaç cümle ile ona açıklamalar yapabiliriz. Ama bu olumsuz düşüncesinde herhangi bir esneme olmayan kişilerle çok zaman kaybetmeye gerek yok. Çünkü devamlı olarak “ben yapamam” tarzı negatif bir düşünceye sahip olan kişiler bizim çalışmamızı da olumsuz etkileyebilir.

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.