İş Hayatında Üretken Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Her ne iş kuruyor olursak olalım üretken olmak zorundayız; çünkü Dünya’daki en başarılı olan iş adamları başkalarının yaptığını kopyalamak yerine devamlı olarak yeni fikirler üreterek başarıya ulaşmışlardır. Düşünce yapımızda ve günlük rutinimizde yapacağımız küçük değişiklikler bizim çok daha üretken olmamızı sağlayabilir.

“Nasıl Daha İyisini Yapabilirim?” Tarzı Sorular

Başarıya ulaşmak için beynimize devamlı olarak egzersizler yaptırmalıyız. Bu da sorular sorarak olur. Biz “bunu nasıl yapabilirim? Nasıl daha iyi hizmet verebilirim? Ürünlerimi nasıl daha iyi hale getirebilirim?” şeklinde sorular sordukça beynimiz jimnastik yapmaya başlayacak ve soruların cevabını bulmaya çalışacaktır. Beyin jimnastik yaptıkça form tutacak ve yorulmadan devamlı olarak yeni fikirler ve yeni çözümlerde bize yardımcı olacaktır.

Bu tip sorular sormak yerine “Ne yaparsam yapayım bir türlü olmuyor. Benden de bir şey olmaz. Bütün problemler de beni buluyor.” şeklinde serzenişlerde bulunursak problemin çözümü yerine problemin kendisine yöneliyoruz demektir. Bu da beynimizi tembelliğe götürecek ve üretkenliğimizin azalmasında önemli rol oynayabilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  İşyerinde Daha Verimli Çalışma Ortamı Nasıl Sağlanır?

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medyayı kullanmak günümüzün en eğlenceli aktivitelerinden biri; ama dikkat edilmediği takdirde eğlenceli olduğu kadar zararlı da olabilir.

Sosyal medyada bir şeyler paylaşmakta veya insanların neler yaptığına bakmakta herhangi bir sakınca yok. Ama sosyal medyaya bağımlı olmak, yani her gün her 10-15 dakikada bir sosyal medya hesabını kontrol etmek veya devamlı olarak birileriyle mesajlaşmak bizi kendi dünyamızdan uzaklaştırıp sosyal medyanın kölesi haline getirebilir. Bu da sanki sosyal medyayı kullanmadan yaşayamayacakmışız gibi bir his verebilir. Bu his de bizim asıl yapmamız gereken işlerden ve üretkenlikten uzaklaşmamıza neden olur.

Aynı Anda Çok İş Yapma Durumu

Birçoğumuz iş hayatının yoğunluğundan dolayı birçok işi aynı anda yapmaya çalışırız. Hatta genel anlamda başarılı olduğumuzu da düşünebiliriz. Ama bu konuda dikkat etmemiz gereken bir şey var. Aynı anda yapabildiğimizi düşündüğümüz işlerin hemen hepsi artık alışkanlık olmuş ve düşünmeden yapabildiğimiz işler. Alışkanlıklarımızı genelde düşünmeden yaparız. Örnek olarak araba kullanmaya yeni başlayan kişi ilk başlarda araba kullanırken başkalarıyla konuşmaya çekinir; çünkü bütün dikkatini yola vermek ister; ama uzun yıllardır araba kullanan bir kişi her konuda uzun uzun konuşabilir; çünkü araba kullanmak artık bir alışkanlık olmuştur ve araba kullanırken artık ne yapılacağını düşünmek zorunda değildir. Yani aynı anda yapabildiğimiz işler, işin nasıl yapılacağı konusunda düşünme ihtiyacımızın olmadığı işlerdir.

Oysa ki üretken olmak için düşünmeye ihtiyacımız vardır. Eğer birkaç tane yeni işi aynı anda yapmaya çalışırsak yeterince düşünemediğimizden dolayı büyük ihtimalle hiçbir işi tam olarak yapamayız. İki tavşanın peşinden koşup ikisini de elden kaçırmak yerine birinin peşinden koşup onu yakalamak daha iyidir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Pazar Araştırması Yapmanın Önemi Nedir?

 

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.