İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş Büyütürken Sahip Olunan Bazı Kötü Alışkanlıklar

Bu Yazıyı Paylaşın:

Kurduğumu işin büyümesini hepimiz isteriz; ama bazen ne yaparsak yapalım işimizin büyüdüğünü göremeyiz. Bunun en büyük nedenlerinin başında, bilerek veya bilmeyerek sahip olduğumuz bazı kötü alışkanlıklar geliyor. Burada kötü alışkanlıklardan kastım içki, sigara, kumar gibi herkesin bildiği kötü alışkanlıklar değil, günlük hayatta çoğumuzun yaptığı; ama çoğumuzun kötü olabileceğini dahi düşünmediği alışkanlıklar. Örneğin:

Yatağın Üstünde Çalışmaya Çalışmak

Birçoğumuz sabah uyandığımızda ilk olarak telefonumuzu veya tabletimizi elimize alırız. Ya maillerimizi kontrol ederiz. Ya da daha önceden yapmayı ertelediğimiz bir şeyi yapmaya çalışırız. Böyle bir davranış çoğumuza keyif verir; ama eğer iş yapıyorsak biraz daha ciddiyete ve odaklanmaya ihtiyacımız var. Yatağın üstünde uzanarak iş yapmaya çalışırsak bütün ayrıntılara gereği kadar dikkat edemeyebiliriz; çünkü yatağın sıcaklığı ve bize verdiği rahatlık dikkatimizi başka yönlere çekebilir.

İnternette Başka Şeylerle Uğraşırken Başka Şeylerle Zaman Kaybetmek

Çoğumuzun yaptıpı bir şeydir. Bir konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışırken sayfaların diğer kısımlarında görünen bilgi veya fotoğraflara tıklayarak aniden ilgi alanımız dışındaki bir konuda bir şeyler okumaya veya izlemeye başlayabiliriz. Zaten web siteleri de bize bunu yaptırmaya çalışır.

Normal zamanlarda tamam; ama iş amaçlı olarak internette geziniyorsak kendimizi kontrol edebilmeliyiz. Eğer her gördüğümüz linke veya videoya tıklarsak bu bize ciddi bir zaman kaybı olarak dönebilir. Kaybedilen zaman da ileride bize para kaybı olarak dönebilir. Bu nedenle iş zamanında internette işten başka bir şey yapmamakta yarar var.

Toplantı Sırasında Telefonu Kontrol Etmek

Sosyal medya artık hepimizin hayatının bir parçası. Bazen sosyal medyaya öyle esir bir hale geliyoruz ki, her 5-10 dakikada bir telefonumuza bakma ihtiyacı hissediyoruz. Normal zamanda bir derece kabul edilebilir olan bu davranış, iş hayatında, hele hele toplantı sırasında yapılmaması gereken davranışların başında geliyor. Karşımızda profesyonel insanlar varsa, onlar bizim de en az onlar kadar profesyonel olmamızı ister ve devamlı olarak telefonu kontrol etmek profesyonelliğimize gölge düşürebilir.

Telefonumuza bakmadığımız durumlarda içimizin rahat etmediği bir gerçek; ama aslında sık bir şekilde facebook veya twitter hesabımıza bakmamamız durumunda hayatımızda hiçbir şeyin değişmeyecek olmadığı daha büyük bir gerçek.

“Hayır” Denilmesi Gereken Yerde “Evet” Demek

İş yapıyorsak herkesi her zaman mutlu etmeye çalışmamalıyız. İşimizin geleceğine bir katkı sunamayacağına inandığımız durumlarda karşımızdaki kişilere “hayır” diyebilmeliyiz. Ne yazık ki birçoğumuz muhatap olduğumuz kişileri üzmemek adına onlara “hayır” demekten çekinir. Ama daha sonra da “evet”dediği bir şeyi yapmamak için çeşitli yollar arar.

“Hayır” demekte hiçbir sakınca yok. Bizim müşterilerimiz bize nasıl hiç çekinmeden “hayır” diyebiliyorsa biz de başkalarına aynısını yapabiliriz. İşimizi geleceğimiz için kuruyoruz. Herkesin dediğini kabul etmek için değil.

Sinir Bozucu İnsanlara Çok Takılmak

Çevremizdeki insanların tamamının zaman geçirmekten çok keyif aldığımız kişiler olmasını bekleyemeyiz. Canımızı sıkan insanlar mutlaka olacaktır. Bu insanlar ne yapararsa yapsınlar bu kişilere kafamızı çok fazla takmamalıyız. Soruna takılıp sorunu düşünmek yerine çözüme takılıp çözümü düşünmek daha doğru.

Dedikodu Yapmak

Birçok kişinin keyif aldığı bir alışkanlık. Özellikle işyerlerinde dedikodu çok olur. Ama işin büyümesi dedikodu ile değil, gerçekleri yüzyüze konuşabilmekle olur. Mesela dükkanımıza gelen bir müşteri tüm çabalarımıza rağmen hiçbir şey almadan dükkanımızdan ayrılırsa onun arkasından en ufak bir kelime bile söylememeliyiz. Müşterilerin ürünleri satın alması ne kadar normalse, almaması da o kadar normaldir. Hiçbir şey satın almayan müşteri hakkında dedikodu yapmak o müşteriye karşı bizde bir önyargı oluşturur ki başarıya gitmek için önyargılarımızdan kurtulmamız gerekir.

Kendimizi Başkalarıyla Karşılaştırmak

Her şeyle ilgili kendimizi başkalarıyla karşılaştırıyoruz. Karşılaştırma yapmanın işi yapma konusunda motive edici etkisi olduğu söylenebilir; ama başkalarının bizden daha iyi olduğunu düşünmenin getireceği moral bozukluğunun olumsuz etkisi daha büyük olabilir. Eğer işimize yeterli miktarda emek verdiğimize inanıyorsak kendimizi başkalarıyla karşılaştırmaya ihtiyacımız yok demektir.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.