“İş Arıyorum” Diyenler İçin Çin’de İş Bulmaya Yönelik Öneriler

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Çin’in hızlı gelişen büyük ekonomisi her geçen yıl daha fazla yabancıyı Çin’e çekiyor. Özellikle büyük şehirlerde Dünya’nın her yerinden insanlar görmek gittikçe olağanlaşmaya başladı.

Yabancı olarak Çin’de iş bulmak eskiye oranla daha zor olsa da bazı özelliklere sahip olmak adayların tercih edilmelerini sağlayabilir. İşte bu özelliklerden bazıları:

Çok İyi İngilizce

Çin’de iş bulabilmek için olmazsa olmaz özelliklerin başında çok ileri derecede İngilizce bilebilmek geliyor. Yani, diğer çalışanlarla konuşurken takılmadan konuşabilmek ve konuşulanların hepsini anlayabilmek lazım. Çin’e Amerika ve Avustralya gibi anadili İngilizce olan ülkelerden gelen çok kişi var. Onların önüne geçebilmek için çok iyi İngilizce şart.

Birçok arkadaşımız çeşitli kurslardan aldıkları sertifikaların yeterli olabileceğine inansa da, konuşamadıktan ve başkalarınının ne dediğini anlayamadıktan sonra kurslardan alınan sertifikalar ne yazık ki hiçbir işe yarayamayacaktır. En azından Çin için. Zira telefonda yapılan mülakatlarda ilk olarak İngilizce seviyesi test edilecektir.

Çince Olmazsa Olmaz Değil, Ama Olsa İyi Olur

Birçok Çinli firma işe yabancı alırken genel olarak yabancılardan Çince konuşabilmesini beklemez. Birçok yabancı, çevirmen aracılığıyla işlerini yapıyor veya birçok yabancının çevresindeki insanlar da İngilizce konuşuyor. Ama bu demek değildir ki Çince hiç önemli değil. Hem Çince hem de İngilizce konuşan müşteri ve çalışanlarla iletişim kurmayı gerektiren işler için iyi Çince biliyor olmak çok yararlı olabilir. Bu tarz işler genelde daha profesyonel düzeyde ve maaşları kısmen daha yüksek olan işlerdir.

Aslına bakılırsa yapılacak iş Çince gerektirsin gerektirmesin Çin’de yaşarken en azından basit bir şekilde konuşacak kadar Çince bilmekte yarar var. İş haricinde bir yerden bir yere giderken, restoranda sipariş verirken, otelde kalırken söylenebilecek birkaç cümle, herşeyi çok kolaylaştırabilir.

Booking.com

Üniversite Diploması Şart

Firmaların çoğu yabancıların çoğundan başvurulan işle alakalı, dört yıllık bir üniversite diplomasına sahip olmasını ister. Ama bunun mümkün olmadığı durumlarda herhangi bir üniversite diploması da yeterli olabilir. Firmaların diploma konusunda ısrarcı olmalarının nedeni, işe alacakları kişilere çalışma vizesi çıkarırken diplomaya ihtiyaç duymaları olabilir. Şu an Çin’in büyük bölümünde üniversiteye mezunu olmayan yabancılara firmalar çalışma vizesi çıkaramıyorlar.

Çin’i Tanımak Önemli Bir Artı

İş başvurusu yaparken ve telefon mülakatlarında konuşulan kişilere Çin’i tanıdığını söyleyebilen adaylar bir anda birkaç basamak yukarı çıkabilirler. Çünkü Çin’de daha önce bulunmuş, Çin kültürünü, Çinliler’i tanıyan bir yabancı çalışmaya başladığında yeni gelenlere oranla çok daha kısa zamanda çalışma ortamına uyum sağlayabilir.

Çin’e ilk defa gelen ve Çin’i hiç bilmeyen bazı yabancılar, özellikle ilk günlerde çok ciddi zorluklarla karşılaşabiliyorlar. Yaşadıkları kültür şokuna bir de dil bilememek eklenince ilk günler ister istemez zorlukları da beraberinde getiriyor.

Çin’de çalışmak isteyenler iş başvurusu yapmaya başlamadan önce Çin’e bir gezi düzenleyip birkaç gün Çin’de kalırlarsa, bu onlar için çok yararlı olabilir.

Dış Görünüşün Önemi

Çin’de çalışmak için iş başvurusu yaptıktan sonra Çinli firmalar ilk olarak, ister istemez, özegeçmişlerin üzerinde bulunan fotoğraflara bakıyor. Acı bir gerçek var ki daha açık ten rengine sahip olan adaylara ilk etapta daha çok ilgi gösteriyorlar. (Tabi burada ten rengi koyu olanlar iş bulamayacağını düşünmesin.)

Öte yandan başvuru yapan kişi erkekse saçların kısa ve mümkünse sakalsız bir fotoğrafını görmek isterler. Çin’de uzun saçlı erkek görmek neredeyse imkansız ve erkeklerin %99’unda hiç sakal yok. O nedenle sakalsız ve kısa saçlı bir fotoğrafla başvurmak daha doğru. Tabii bir de küpe konusu var. Erkek olarak küpe takmaktan hoşlananlar bu zevklerinden, en azından iş başvurusu için fotoğraf çektirirken feragat etmeliler. Çalışmaya başladıktan sonra uzun saç, sakal ve küpe birçok firma için problem olmayacaktır; ama iyi bir ilk izlenim verebilmek adına iş başvurusu sırasında bu ayrıntılara dikkat etmek önemli.

Firsat.me TR

Bayanlar da başvurularını yaparken, saçlarının yeşil, pembe, mor, mavi gibi renklerde olmadığına dikkat etmeliler. Fotoğraflarında taktıkları bir küpe firmalar için problem değil. Ama kulağın tepesine kadar dört-beş tane küpesi olan, buna ek olarak da piercingi bulunan bir fotoğrafla iş başvurusu yapmak firmaların önyargılı yaklaşımlarına neden olabilir. Ayrıca çok açık bir kıyafetle başvuru yapmamakta yarar var.

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.