İş Arama Aşamasında İken Yapılan Hatalar

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Hayatımız her döneminde çeşitli hatalar yaparız. Bu dönemlerin biri de iş arama dönemi. Özellikle yirmili yaşlarda olan kişilerin birçoğu için çok önemli olan, bu nedenle de strese neden olan bu dönemde yapılan hatalar geleceği etkileyebilir. İşte iş arama sırasında yapılan bazı hatalar:

Kendini Karşı Tarafa İyi Aktarmamak

İş ararken birçok kişi işe alınmama korkusundan olacak kendisiyle ilgili birtakım bilgileri başvuru yaptıkları firmalara aktarmaya çekinir. Bu bilgiler arasında gelecek planları, hayaller, hedefler olabilir. Düşünürler ki eğer firmanın yapmak istediklerine ters bir düşüncede olurlarsa firma onları istemez. Kendimizi firmalara uydurmaya çalışmak yerine kendimize daha uygun firmaları bulmaya çalışmak daha doğru olabilir.

Her İlana Başvurmak

Günümüzde iş başvurusu yapmak çok kolaylaştı. Kariyer sitelerine bakarak 10 dakika içinde onlarca iş başvurusu yapılabiliyor. Birçok kişi hangi firmaya başvurduğunu dahi bilmiyor. Ama başvuruyu yapmadan önce önce en azından firmaların ne iş yaptıklarına bakmalı, bunun dışında işin tanımı ve aranan nitelikler kısmını dikkatli okumalıyız. Hiçbir şey okumadan devamlı olarak başvurularda bulunmak  beklenmedik sonuçları doğurabilir.

Çevredeki İnsanlarla Konuşmamak

İş arıyorsak bu durumdan çevremizdeki insanları haberdar etmeliyiz. Tanıdığımız kişilerin kimleri tanıdığını bilemeyiz. Hiç tahmin etmediğimiz biri “benim bir arkadaşımın firması var ve tam da senin gibi birine ihtiyacı var. İstersen git onlarla konuş” benzeri bir şey cümle kurabilir. Eğer tanıdıklarımız aracılığıyla iş başvuruları yaparsak başvurumuzun kabul edilme oranı internet başvurularına oranla çok daha yüksek olacaktır.

Her İş Başvurusu İçin Aynı Özgeçmişi Göndermek

İş başvurusu yapan hemen herkesin bir özgeçmişi, veya diğer adıyla cv, var. Ama tek bir özgeçmişe bağlı kalarak sadece onun üzerinden bir şeyler yapmak yanlış. Farklı firmalarda farklı işlere başvuruyor olabiliriz. Böyle durumlarda da özgeçmişimizin o başvurduğumuz iş ile ilgili tecrübelerimizi daha ön planda gösteriyor olmasına devam etmeliyiz. Firmalar özgeçmişimize baktığında o başvurulan işle ilgili daha önceden neler yapmış olduğumuzu rahatlıkla görebilmeli. Farklı iş dallarından kazandığımız tecrübeleri karışık olarak yazarsak firmaların o işle ilgili kısmı bulmaları zorlaşır.

İlk İş Teklifini Kabul Etmek

İş hayatı bazı konularda dikatli adımlar atmayı gerektirir. O nedenle de ilk gelen iş teklifini kayıtsız şartsız kabul etmekten kaçınmak gerekir. Bazen bir iş teklifini hiç düşünmeden kabul etmek çok büyük hüsranla sonuçlanabilir. Eğer bir işle ilgili teklif geldiğinde o teklifin detaylarını çok iyi okumalıyız. Eğer kabul edemeyeceğimiz bazı şartlar varsa bu şartların değiştirilmesini talep etmeli veya bu teklifi geri çevirmeliyiz. İşe başvuruyor olmamız demek bütün kontrolü çalıştığımız yere vereceğimiz anlamına gelmez.

Booking.com

 

 

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.