Intersport, Çin’de Akıllı Spor Mağazası Açıyor

Bu Yazıyı Paylaşın:

Intersport, Türkiye dahil Dünya’da 44 ülkede 5000’i aşkın mağazayla hizmet veren, Türkiye’de özellikle büyük şehirlerde yaşayanların  tanıdığı perakende spor ürünleri mağazası zinciri. Bu dev firma, Çin’de bulunan mağazalarını akıllı mağaza haline getirmek için çalışmalara başladı.

Akıllı mağaza konsepti uyarınca mağazalarda müşterilere yardımcı olacak, birtakım sensörler içeren ekranlar bulunacak. Bu ekranlar müşterilerin ellerinde bulunan ürünleri tanıyabilecek ve  o ürünlerle ilgili ürün bilgilerini ve kullanıcı yorumlarını müşterilere gösterecek. Bununla beraber ekranlar müşterilerin cinsiyetini ve yaşını anlayabilecek ve müşterilere cinsiyetlerine ve yaşlarına uygun ürünleri tavsiye edecek.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Pekin'de Kare Kod Tarayarak Otobüse Binme Dönemi

Mağazalar müşterilere bu şekilde yardımcı olmaya çalışırken aynı zamanda müşterilerin her hareketini kayıt altına alacak. Müşterilerin hangi ürünleri deneyip satın aldıkları, hangilerini almaktan vazgeçtikleri,  hangi ürünlere hiç ilgi göstermedikleri gibi bilgiler firma veri tabanında saklanacak. Bu bilgiler ilerleyen dönemlerde müşterilere daha uygun ürün tavsiyesinde bulunmakta kullanılacak. Ayrıca bu bilgiler Intersport’a ürün tedarik eden firmalarla da paylaşılacak.

Mağazalarda ayrıca akıllı raflar da bulunacak. Bulut yazılımları baz alınarak yapılacak olan akıllı raflar, aynı büyüklükteki mağazalarda 5 kat daha fazla sayıda ürünün müşterilere gösterilebilebilmesini sağlayacak.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'in Çılgın Projesi: Sıfırdan Yeni Bir Şehir Oluşturmak

Çin’de 24 mağazası bulunan ve 2022 yılına gelindiğinde mağaza sayısını 50’ye çıkarmayı hedefleyen Intersport, akıllı mağaza konseptini ilerleyen dönemlerde Avrupa ve Amerika’daki mağazalarda da kullanmayı planlıyor.

 

 

Kaynak: China Daily

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.