İnsansız Spor Merkezi Konsepti Çin’de Popülerleşiyor

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Son zamanlarda sağlıklı yaşamak veya kilo vermek isteyenlerin en çok gittikleri yerlerin başında evlerinin yakınlarındaki spor merkezi geliyor. Çin’in en güneyinde bulunan, ticaretle uğraşanların yakından tanıdığı Guangzhou şehrinde spor merkezi konsepti bir tık daha geliştirilerek insansız hale geldi. Bu konsept öyle tuttu ki deyim yerindeyse giderek popülerleşen yeni bir trend şeklini aldı.

Edinilen bilgilere göre bu yeni nesil spor merkezleri 24 saat açık kalıyor ve spor yapmaktan hoşlananlar buralardan diğer merkezlere oranla çok daha düşük bir ücret ödeyerek yararlanabiliyorlar. İnsansız spor merkezi kullanmanın ücreti saat başına 10 yuan(yaklaşık 1.5 dolar) olarak belirlenmiş durumda. Özel eğitmen ihtiyacı olanlar veya çeşitli spor seanslarına katılmak isteyenlein bu özel servisler karşılığında daha fazla ücret ödemesi gerekiyor. Bu spor merkezlerine kayıt ve ödemelerin tamamı telefonlara indirilen uygulamalar üstünden yapılıyor.

İnsansız spor merkezleri kullanışlı ve ucuz olsa da, bu merkezlerin en büyük dezavantajı, herhangi bir yaralanma veya spor aletlerinin kullanılamaması durumunda yardım edebilecek bir yetkilinin bulunmaması.

Çin’deki Spor Merkezi Sektörüne Genel Bakış

Aslında spor yapmak Çin’in kültürünün önemli bir parçası. Çin’de sabah saatlerinde çok sayıda Çinli’yi sokakta Tai chi yaparken görmek mümkün. (bkz. Tai Chi Nedir? Tai Chi Felsefesi Nedir?) Akşam saatlerinde de aynı şekilde özellikle Çinli bayanlar dışarıda toplanıp müzik eşliğinde basit spor hareketleri yaparak dans ederler.

Spor merkezlerine gidip spor yapmak, son yıllarda Çin’de, özellikle gençler arasında giderek yaygınlaştı. Her yıl %10 büyüyen spor merkezi endüstrisinde 7 milyar doları aşkın ciro çevriliyor. Çin genelindeki 9000’den fazla spor merkezinde yaklaşık 250.000 kişi çalışıyor.

Kaynak: china.org.cn

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.