İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnsansız Spor Merkezleri Çin’de Popülerliğini Arttırıyor

Bu Yazıyı Paylaşın:

Son zamanlarda insansız teknoloji çalışmaları çok çeşitlendi. İnsansız minibüs, insansız market, insansız giyim mağazası, insansız kargo teslim araçları, insansız banka, insansız depo derken Çin’in en güneyinde bulunan, ticaretle uğraşanların yakından tanıdığı Guangzhou şehrinde insansız spor merkezleri hizmete girdi. Hatta sadece hizmete girmekle kalmadı. Aynı zamanda giderek de popülerleşmeye başladı.

Edinilen bilgilere göre insansız spor merkezleri 24 saat açık kalıyor ve spor yapmaktan hoşlananlar, insansız spor merkezlerinden diğer merkezlere oranla çok daha düşük bir ücret ödeyerek yararlanabiliyorlar. İnsansız spor merkezlerini kullanmanın ücreti saat başına 10 yuan(yaklaşık 1.5 dolar) olarak belirlenmiş durumda. Özel eğitmen ihtiyacı olanlar veya çeşitli spor seanslarına katılmak isteyenlein bu özel servisler karşılığında daha fazla ücret ödemesi gerekiyor. Bu spor merkezlerine kayıt ve ödemelerin tamamı telefonlara indirilen uygulamalar üstünden yapılıyor.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Evlilik Gelenekleri ve Formaliteler

İnsansız spor merkezleri kullanışlı ve ucuz olsa da, bu merkezlerin en büyük dezavantajı, herhangi bir yaralanma veya spor aletlerinin kullanılamaması durumunda yardım edebilecek bir yetkilinin bulunmaması.

Çin’deki Spor Merkezi Sektörüne Genel Bakış

Aslında spor yapmak Çin’in kültürünün önemli bir parçası. Çin’de sabah saatlerinde çok sayıda Çinli’yi sokakta Tai chi yaparken görmek mümkün. (bkz. Tai Chi Nedir? Tai Chi Felsefesi Nedir?) Akşam saatlerinde de aynı şekilde özellikle Çinli bayanlar dışarıda toplanıp müzik eşliğinde basit spor hareketleri yaparak dans ederler.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çinliler İle İyi İlişkiler Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Spor merkezlerine gidip spor yapmak, son yıllarda Çin’de, özellikle gençler arasında giderek yaygınlaştı. Her yıl %10 büyüyen spor merkezi endüstrisinde 7 milyar doları aşkın ciro çevriliyor. Çin genelindeki 9000’den fazla spor merkezinde yaklaşık 250.000 kişi çalışıyor.

Kaynak: china.org.cn

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.