İngilizce Pratik Yapmak İsteyenler İçin Seçenekler

Posted by

İngilizce pratik eksikliği, İngilizce öğrenmeye çalışan herkesin şikayet ettiği konuların başında geliyor. “Anlıyorum;ama  bir türlü konuşamıyorum” diyenlerin sayısı da giderek artmakta. Aslına bakılırsa anlayabiliyor olmak konuşmanın önündeki en büyük engellerden birinin aşılmış olması anlamına geliyor. Siz de İngilizce pratik yapmak konusunda bilgi arayanlardansanız bu yazı tam size göre.

İngilizce pratik yapmak buna uygun ortamı oluşturmak ile başlar. İngilizce pratik yapılacak ortam zaman zaman İngilizce pratik uygulamaları indirerek, zaman zaman çeşitli whatsapp grupları kurarak yapılabilir. İnternet haricinde İngilizce pratik kursları, İngilizce pratik yapacak arkadaşlar veya yurtdışı seyahatleri İngilizce ile ilgili bu eksiğin giderilmesini sağlayabilir. Kısaca söylemek gerekirse İngilizce pratik yapmak bizim pratik yapmayı ne kadar istediğimizle doğru orantılı.

İngilizce Pratik Nedir?

Pratik, kelime anlamına bakıldığında bir şeyin en basit yolla en iyi bir şekilde yapılması anlamına gelir. İngilizce pratik yapmak ise genel olarak İngilizce’nin konuşulması anlamına gelir. Pratik eksikliği olduğunu söyleyen kişilerin kastettiği İngilizce konuşma eksikliğidir.

İngilizce pratik yapmak da İngilizce konuşma alıştırmaları yapmak anlamına gelir. En düz mantıkla ne kadar çok İngilizce pratik yapılırsa İngilizce konuşma kabiliyeti o kadar gelişir.

Bana sorarsanız İngilizce konuşmak, İngilizce’nin en önemli noktasıdır. Çünkü eğer biz bir dil öğrenme gayreti içindeysek o dilin sadece kağıt üstündeki bilgilerden ibaret olmaması gerekir. Dili insanlarla konuşabilmek ve onlarla iletişim kurmak için kullandığımız müddetçe çalışmalarımız sonuç verir. Sadece teorik bilgiye dayalı, hiç pratiğe dökülmeden öğrenilen bir İngilizce hem kısa sürede unutulur, hem de bizi İngilizce konuşarak yapmayı planladığımız birçok şeyde hüsrana uğratır.

İngilizce Pratik Yapma Yolları

İngilizce pratik yapmak için çok fazla seçenek var. Önemli olan bu seçenekler arasından bize en yararlı olanı seçmek. Ama ilk başta unutulmaması gereken bir şey var ki İngilizce’nin pratik anlamda gerçekten geliştirilebilmesi için çaba sarfetmemiz gerekiyor. Günde sadece 15 dakikayı İngilizce’ye ayırarak İngilizce’yi gerçekten konuşabileceğine inanmak, 10 dakika içinde Ağrı Dağı’nın tepesine çıkabileceğine inanmakla eşdeğer.

İngilizce Pratik Kursları

Hemen hemen her şehirde İngilizce konuşma becerisini geliştirmeye odaklanmış birtakım kurslar mevcut. Özellikle İngilizce’nin konuşulduğu ortamlarda olamamaktan yakınanlar bu kurslardan faydalanabilirler.

Tabi bu kurslara yazılmak işin en kolay tarafı. Önemli olan kurslardan mümkün olan en iyi şekilde faydalanabilmek. Konuşulmaya müsait anlarda mümkün olduğunca fazla konuşmaya gayret etmek hem özgüven için, hem de İngilizce için çok önemli. Derslerde konuşulması gereken yerlerde konuşmaktan kaçınmak veya sadece birkaç kelime söyleyerek yanlış yapmama gayretinde olmak yeteri miktar pratik yapmanın önüne geçip kurslardan alınacak verimin düşmesine neden olabilir.

İngilizce Pratik Özel Ders

Kurslara gidip aynı sınıfı birkaç kişi ile paylaşmak istemeyenler özel ders almayı deneyebilirler. Burada önemli olan özel ders veren öğretmenin dersi nasıl yaptığıdır. Eğer bir İngilizce dersinde öğretmen dersin yarısından çoğunda kendi konuşmayı tercih ediyorsa o öğretmen teorik bilgiye pratikten daha çok ilgi gösteriyor demektir. Çok detaylı teorik bilgi içeren derslerde dahi öğrencileri konuşturabilen öğretmenler pratiğin gelişmesine en çok katkı sağlayabilen öğretmenlerdir.

Devamlı olarak yeni kelime ve dilbilgi kurallarını öğreten öğretmenler okulda  veya TOEFL/IELTS gibi İngilizce sınavlarında yüksek not almaya çok yardımcı olabilir; ama pratik yapmak isteyenler bu tarz öğretmenlerden istediklerini alamayabilirler.

İngilizce Pratik Arkadaşı

İngilizce pratik yapmak için kursa gitme durumu olmayan kişiler veya kursa gittiği halde İngilizce seviyesini daha hızlı bir şekilde geliştirmek isteyenler için en iyi çözümlerden biri kendileri gibi İngilizce öğrenmeye çalışan kişilerle görüşüp onlarla konuşmaya çalışmak.

Birçok kişi “İkimiz de Türkiye’deniz. Birbirimiz ile neden İngiilizce konuşalım ki?” diyerek bu tarz bir çalışmanın çok garip olduğunu savunabilir. İlk bakışta bu düşünce kısmen doğru olsa da bunu yapmaktaki amacı unutmamakta yarar var. Amaç sadece pratik yapıp İngilizce’yi geliştirmek ise kiminle pratik yapıldığının çok da önemi olmamalı.

Her iki kişinin de yeterli İngilizce seviyesine sahip olmadığı durumlarda konuşurken hatalar yapma ihtimali, hatta yapılan hatıların farkına varamama ihtimali de çok yüksek. İlk etapta yapılması gereken başkalarıyla konuşmaya cesaretli ve gayretli olmak. Konuşmaya başlamak için kendimizi en hazır hissetiğimiz zamanın gelmesini beklersek hiçbir zaman konuşmaya başlayamayabiliriz. Bebekler de dillerini aynen bu şekilde konuşmaya başladıkları ilk zamanlarda kısıtlı bilgileriyle söylemek istediklerini söylemeye gayret ederek öğreniyorlar.

Yabancılarla İngilizce pratik yapmak tabii ki daha verimli. Ama yabancılarla konuşmaya çalışmak inanın bana bir Türk ile İngilizce konuşmaya çalışmaktan çok daha zor. Özellikle yabancılarla hiç zaman geçirmemiş olan kişiler için zorluk derecesi çok daha fazla.

Devamlı olarak hatırlamamız gereken bir şey var ki, bir dili öğrenmek istiyorsak kendimizi biraz zorlamamız gerekiyor. O nedenle dışarıda görülen yabancı bir turiste en basitinden bir “hi” diyebilmek ilk etapta çok önemli ve çok iyi bir başlangıç sayılabilir. Hele bir de onlarla uzun uzadıya muhabbet etmeyi becerebilen kişiler İngilizce konusunda hemen her şeyi yapabilirler. İyi niyetle yaklaşılan kişiler bu yaklaşıma iyi niyetle karşılık verecektir.

İngilizce Pratik İçin Yurt Dışı Seyahatleri

İngilizce konuşmaya kendimizi zorlamanın en iyi yollarından biri yurt dışına çıkmak. Eğer yurt dışına çıkmak için çok geçerli bir sebep yoksa sadece İngilizce pratik yapma isteği dahi yeterli bir sebep olarak görülebilir.

Türkiye, bulunduğu konum itibariyle çok güzel bir yerde. Türkiye’den sadece 3 saatlik uçak yolculuğu ile 50’den fazla ülkeye gidebilmek mümkün.

İngilizce pratik yapma amacıyla yurt dışına çıkarken illa ki ana dili İngilizce olan veya İngilizce konuşma oranı yüksek olan bir ülkeye gitmeye gerek yok. Böyle bir ülkeye gitmek tabii ki çok yararlı olur; ama önemli olan Türkçe konuşarak kişileri anlamanın mümkün olmadığı bir yer olması. İngilizce konuşma oranı çok düşük olan, hiçkimsenin Türkçe konuşamadığı yerlerde İngilizce konuşarak işleri halletmeye çalışmak, hem özgüveni çok arttırır, hem de İngilizce seviyemizin aslında tahmin ettiğimizden çok daha ileride olduğunu bize gösterir.

İngilizce Pratik Kitabı

Piyasada çok sayıda İngilizce pratik yapma kitabı bulunuyor. Bu kitapları hazırlayanlara ve bilgilerini paylaşanlara saygımız sonsuz; ama bu kitapları İngilizce için temel ihtiyaç olarak görmek yerine bu kitaplardan yardımcı araç olarak yararlanmakta yarar var. Bu tarz kitaplar en çok kısa süreliğine yurt dışına çıkma durumunda olan ve basit birkaç cümle veya kelime ile yurt dışında birkaç gün kendini idare etmek isteyenlere yardımcı olabilir. Hatta bu kitaplar yurt dışında kişileri çok büyük ölçüde rahatlatabilir.

Ama İngilizce’yi gerçekten akıcı bir şekilde konuşmak isteyenlerin basit kalıplar haricinde bu kitaplardan çok fazla şey öğrenebileceğine inanmak güç. Bunun en temel nedeni bir dil, hiç konuşulmadan, sadece kitaptan okuyarak ÖĞ-RE-Nİ-LE-MEZ. Bir şeyi çalışmak, ama uygulamaya koymamak o şeyi hiç çalışmamak ile eşdeğerdir.

İngilizce Pratik Alıştırmalar

Kitapların içinde bulunan alıştırmalar hiç şüphe yok ki İngilizce’yi öğrenmeyi çalıştıranların kelime, dilbilgisi, okuma ve yazma seviyelerini geliştirir. Ama İngilizce konuşma becerisini geliştirmek isteyenlerin yapması gereken en önemli alıştırma, İngilizce’yi konuşmak ile ilgili olmalıdır. Bunu yapmak için de insana ihtiyaç vardır. İşin güzel tarafı, insan sosyal bir varlıktır ve çevremizde çok sayıda insan bulunmaktadır. İnsanlar İngilizce bilsin bilmesin onlarla İngilizce konuşmaya çalışmak konuşmayı geliştirebilmek için yapılabilecek en iyi alıştırmadır.

İngilizce Pratik İçin Whatsapp Grupları

Teknolojiyi olumlu anlamda kullanmak her zaman için çok yararlı olmuştur. İngilizce Pratik yapabilmek için var olan whatsapp gruplarına dahil olmak veya yeni gruplar açmak kesinlikle çok yararlı olur. Ama bu gruplarda üyelerin gerçekten pratik yapmaya gayret ettiğinden emin olmak gerekiyor. Herkesin yazarak bir şeyler paylaştığı, hele hele Türkçe günlük sohbetler ettiği gruplar İngilizce konuşmaya hiç katkı sağlayamaz. İngilizce pratik gruplarında en sıradan sohbetler dahi sesli mesaj bırakarak ve sadece İngilizce konuşarak yapılmalıdır. Bunu yaparken de önemli olan savunulan fikrin karşı tarafca kabul edilmesini sağlamak değil, herkesin söylenenleri dinleyebildiği bir ortamda çat-pat bir şekilde de olsa birşeyler söyleyebiliyor olmaktır.

İngilizce Pratik Siteleri

İngilizce pratik yapmaya imkan tanıyan çok sayıda site var. Bunların arasından sadece Türk sitelerine de, diğer ülkelere ait sitelere de bakılabilir. Bu siteleri kullanırken de sitenin amacının kişileri İngilizce konuşturmak olduğundan emin olmak gerekiyor. Aksi takdirde bu sitelerin kullanmak çok yararlı olmayabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.