İngilizce Öğrenmek İçin Bebekleri Gözlemlemek

Posted by

İngilizce öğrenmek, birçoğumuzun çok zor olduğunu düşündüğü, bazılarımızın “benden geçti artık”,”bu yaştan sonra artık öğrenemem” diye bahaneler bulduğu bir aktivite. Oysa ki İngilizce öğrenmek ve konuşmak sanıldığı kadar zor değil. Sadece bebekleri gözlemlemek İngilizce’yi öğrenmek için bize yol haritasını çizebilir.

İlk Aşama: Dinlemek

Bebekler, dillerini öğrenmeye dinleyerek başlar ve doğumdan sonra yaklaşık olarak 2 sene boyunca ana dillerini sadece dinlerler. Sonra duydukları kelimeleri söylemeye çalışırlar. Bizim de ana prensibimiz bu olmalı.

“Bulunduğum ortamda kimse İngilizce konuşmuyor.” demek bir çözüm değil. Eğer bulunduğumuz ortamda İngilizce konuşan yoksa ya biz İngilizce konuşulan ortamları bulmalıyız; ya da İnternetten İngilizce videolar veya seminerler dinlemeliyiz. Youtube, İngilizce videolar için tam bir biçilmiş kaftan. İşe veya okula gittiğimiz zamanlarda yolda iken bile İngilizce birşeyler dinleyebiliriz. İlk başlarda söylenilen hiçbir şeyi anlayamayabiliriz. Sorun değil. Dinlemeye devam etmeliyiz. Dinlemeye yılmadan devam ettiğimiz müddetçe en sonunda yavaş yavaş anlamaya başlayabileceğimizi göreceğiz. Unutmayalım ki, bebekler de yeni doğdukları zamanlarda hiçbir şeyi anlayamaz; ama zamanla her şeyi anlar konuma gelirler.

İngilizce sesli kitap bulmak isteyenler audible.com sitesini ziyaret edebilirler. Bu sitede binlerce İngilizce kitap var ve siteye kayıt olunduğunda ilk kitap ücretsiz indirilebiliyor. Sonraki indirmelerde ücret ödenmesi gerekiyor. O kitaplara verilen ücretlerin İngilizce’nin gelişmesine çok yardımcı olacağı kesin.

İkinci Aşama: Konuşmak

Bebekler ana dillerini dinleme sürecinde 8-10 aylıkken yavaş yavaş birtakım sesler çıkarmaya başlar. Biz de onların “baba” veya “mama” dediğini düşünürüz. Oysa onlar duydukları sesleri birleştirerek bir şeyler söylemeye çalışmaktadırlar. 1 yaşından itibaren bebekler artık daha belirgin kelimeler çıkartmaya başlarlar. Ama kelimeleri çok doğru telafuz edemeyebilirler. Bazen kendilerine göre bir şeyler söylerler ve ne demeye çalıştıklarını anlayamayız. Ama bebekler konuşmaya alıştırmalarına devam ederler. Ta ki sular seller gibi konuşana dek.

bing.net

Birçoğumuz konuşmaya çalışırken hata yapmaktan, yanlış kelimeyi yanlış yerde kullanmaktan, başkalarının bizim hatalarımıza gülmesinden korktuğumuz için konuşmaya gerekli önemi vermeyiz. Oysa ki rahat olmalıyız. Konuşurken hata yaparsak hayatımızda hiçbir şeyin eksilmeyeceğini bilelim. Varsın diğer insanlar bize gülsün. Biz de onlarla beraber kendi hatalarımıza gülelim.

Son Aşama: Yeni Kelimeler Öğrenmek

Bebekler konuşmaya sadece birkaç kelime ile başlarlar. O birkaç kelime ilk başlarda hayatlarını devam ettirmeye yeter. Sonrasında dili dinlemeye ve konuşmaya çalışmaya devam ettikçe daha fazla kelime öğrenirler ve o öğrendiklerini konuşmaya başlarlar.

www.theseagull.co.uk

Bizim de yapmamız gereken bu. Kelime bilgisini konuşarak ve dinleyerek geliştirmek hem daha eğlenceli, hem de bu sayede daha kısa zamanda daha çok kelime öğrenebiliriz. Bir kitabı açarak teker teker kelimeleri öğrenmeye çalışmak İngilizce’yi bizim için kabus haline getirebilir. Öğrendiğimiz kelimeleri birkaç gün içinde unutmak da hevesimizi kaçırabilir. Paniğe gerek yok. Türkçe’de bu kadar geniş kelime hazinesine nasıl sahip olduysak, İngilizce’de de aynısına sahip olabiliriz. Sadece biraz zamana ihtiyacımız var.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.