“İngilizce Nasıl Öğrenilir?” Diye Soranlar İçin Tavsiyeler

Posted by

Birçok kişi “İngilizce nasıl öğrenilir?” sorusunun cevabını arıyor. İlginç bir şekilde bu sorunun cevabını ararken özellikle en çabuk İngilizce öğrenme şekline odaklanıyor. İngilizce’yi ne kadar zamanda öğrenebileceğimizin cevabı aslında bize bağlı. Öyle ki bazı kişiler sadece bir yılda çok ciddi bir ilerleme kaydederken bazıları on yıl geçse dahi hala yerinde sayabiliyor. İngilizce için gerekli zaman bizim İngilizce’ye ne kadar önem verdiğimiz ile doğru orantılı.


Bahanelerden Uzak Durmak

İngilizce, dileyen herkesin öğrenebileceği bir şey. İngilizce’yi gerçekten öğrenmek isteyen kişilerin ilk yapması gereken İngilizce’yi öğrenmemek için bahane bulmamak. Çevremizde birçok kişi İngilizce öğrenmek istediğini söylüyor; ama ne yazık ki çoğu İngilizce’yi öğrenmemek için nedenler bulup çevrelerindekilere anlatmaya başlıyor. “Yaşlandık artık / Kafam almıyor / Bugün öğrendiğim her şeyi ertesi gün unutuyorum / Şimdiki aklım gençken olsaydı neler yapardım / Çevremde kimse İngilizce konuşmuyor” benzeri cümleler kuran kişilerin bu negatif düşüncelerinden kurtulmadan İngilizce’yi öğrenebilmeleri gerçekten çok zor. İngilizce öğrenebileceğine kendilerini inandıranlar ve bu yolda gereken neyse yapmaya hazır olanların İngilizce’yi öğrenememeleri için hiçbir sebep yok.

Bahane(excuse) bularak sonuca ulaşmak çok zor- pediaa.com

Her Şey Zamanla

İngilizce öğrenmeye çalışan birçok kişi en ucuz ve en kısa yolları tercih ediyor. İş durumu ve ekonomik nedenlerden dolayı böyle tercihler normal karşılanabilir; ama unutulmaması gereken bir durum var ki, hangi konuda uzman olmak istersek isteyelim belli bir zamana ihtiyacımız var. En basitinden bir bilgisayar oyununu daha iyi oynayabilmek için saatler harcayıp günde sadece birkaç dakika harcayarak İngilizce’yi öğrenebileceğimizi düşünmek çok büyük bir hata. Bebekler bile kendi anadillerini duyarak öğrenmeye çalışırken en az iki yıl beklemek durumunda. (bkz.Bebekleri Gözlemleyerek İngilizce Öğrenmek)

fluentu.com

Neden İngilizce?

İngilizce öğrenmeyi kafaya koyduktan sonra yapılması gereken İngilizce’nin neden öğrenilmesi gerektiğinden emin olmak. Yani aslında sorulması gereken soru “İngilizce nasıl öğrenilir?” yerine “Yapmak istediğimi yapabilmek için gerekli olan İngilizce nasıl öğrenilir?” olmalı. Tek hedef yabancılarla konuşabilmek olsa bile yabancılarla ne konuşulacağının farkında olmak lazım. Yabancılarla günlük diyalog mu kurulacak? yoksa yabancılara ürün mü satılacak? Ürün satılacak ise hangi tip bir ürün satılacak? Kendimize bu şekilde sorular sormamız İngilizce ile ilgili aslında neyi ne kadar bilmemiz gerektiğinin farkına varmamıza yardımcı olabilir. (bkz. İngilizce Öğrenmek İçin Bazı Nedenler) Hedef ne kadar belirgin olursa hedefe ulaşmak da o kadar kolay olur.

İyi Bir Çalışma Planı

İngilizce’yi öğrenmek istiyorsak bir plana ihtiyacımız var demektir. İngilizce’nin yaşamın bir parçası haline gelebilmesi için bu plan çok önemli. Öyle ki İngilizce çalışmak özellikle ilk başlarda çok zor gelecektir ve beynimiz yapmaktan hoşlandığımız şeyleri bırakıp İngilizce’ye yönelmeye ilk başta direnç gösterecektir. Alışkanlıklarını değiştirmeye çalışan herkes için bu durum geçerli. O nedenle İngilizce’yi hayatımızın neresine nasıl monte edeceğimizle ilgili iyi bir plan yapmamız lazım. Bizim için günün hangi saati daha uygunsa onu plana yazmamız ve o plana sadık kalmamız gerekiyor.Planın nasıl yapılacağını bilmiyorsak çevremizde bulunan ve İngilzice bilgilerine güvendiğimiz kişilerin tecrübelerinden yararlanabiliriz.

bing.net

Eğitim Setleri ve Dil Okulları

İngilizce öğrenmeye yardımcı olan çok sayıda eğitim seti var. Bu setlerden bir şeyler öğrenmek tabii ki güzel; ama bu setlerin İngilizce öğrenebilmek için gerekli olan tek şey olamayacağını aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Setlerin içindeki bilgilerin günlük hayatta hiçbir şekilde kullanılmaması bu setlerden alınan verimin çok düşük seviyelerde kalmasına neden olacaktır.

İngilizce dil okulları da keza aynı şekilde. Çok iyi İngilizce eğitim veren dil okulları var. Ama İngilizce öğrenmenin tüm sorumluluğunu dil okullarının üstüne yıkmak yanlış. Dil okullarında İngilizce dil eğitimi alanların birçoğu sadece okullardaki derslere girip çıkarak İngilizce’yi geliştirmeye çalışıyor ne yazık ki. Bu şekilde bir tavır ortaokul ve lise çağlarında dersleri geçebilmek için yeterli olabilir; ama İngilizce için kesinlikle yeterli değil. Dil okullarını mümkün olduğunca kullanmak gerekiyor. Oradaki öğretmenlerle, varsa yabancılarla devamlı olarak iletişim halinde olmak çok önemli. Dil okullarında verilen ödevleri yüzeysel bir şekilde sadece birkaç kelime yazarak değil, detaylı bir şekilde yapmak gerekiyor. Bunların haricinde dil okullarında edinilen bilgileri de günlük hayatta kullanmaya devam etmek gerekiyor. Yani,dil okulları İngilizce’nin kullanıldığı bir çevrenin oluşturulabilmesi için önemli; ama bu çevreyi doğru bir şekilde kullanmak öğrencilerin görevi.

Yurtdışı Seyahatleri

bing.net

Maddi durumu veya zamanı yeterli düzeyde olanlar İngilizce öğrenmek için yurt dışında, özellikle de ana dilin İngilzice olduğu bir ülkede, belirli bir süre yaşamayı da tercih edebilirler. Bu ülkelerde uzun süre yaşama durumu yoksa en azından Türkçe’nin konuşulmadığı herhangi bir ülkeye yapılacak olan kısa süreli seyahatler de İngilizce’nin gelişmesine çok yardımcı olabilir. Özellikle Türkçe konuşulmayan bir yer seçmek önemli; çünkü Türkçe’nin konuşulduğu bir yere gitme durumunda Türkçe’yi bırakıp İngilizce’yi konuşmaya kendimizi zorlamamız çok zor. İngilizce’den başka seçeneğin olmadığı durumlarda, hele hele İngilizce kullanarak birtakım problemleri çözmek zorunda kaldığımız zamanlarda yüzümüzden ter damlayarak, hatalar yapa yapa İngilizce konuşmaya çalışmanın İngilizce seviyemizin çok kısa sürede çok iyi boyutlara gelmesini sağlayabilir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.