İngilizce Metin Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

Posted by

İngilizce metin okumak, İngilizce öğrenme aşamasında olan birçok kişinin atladığı veya yanlış bir şekilde yaptığı bir eylem. Genel olarak kitap okuma alışkanlığı olmayan kişiler İngilizce metinlere daha mesafeli durabiliyorlar; ama aslında İngilizce metin okumak, İngilizce öğrenmenin en önemli aşamalarından biri.

İngilizce Metin Okumanın Önemi

Birçok kişi İngilizce’yi ezberleyerek öğrenmeye çalışır ve gerek dilbilgisi kurallarını, gerekse kelimeleri ne kadar ezberlerlerse İngilizce’ye o kadar hakim olacaklarını düşünür. İlk bakışta bu yaklaşım doğruymuş gibi görünse de İngilizce’yi ezberleyerek öğrenmenin çok zor olduğunu hatırlamakta yarar var. Bunun nedeni ezberlenen şeylerin çok kolay unutulması. Oysa ki İngilizce çalışırken hedefimiz ezberlemek yerine İngilizce’yi gerçekten öğrenmek olmalı.

İngilizce metin okumak bu noktada İngilizce dil yapısı ve kelimeleri öğrenebilmek için çok yararlı bir yöntem. Özellikle iyi bir İngilizce kullanarak ana dili İngilizce olan kişiler tarafından yazılmış olan yazılar İngilizce ile ilgili doğruları öğrenmeye çok yardımcı olabilir.

İngilizce metinler okumak ve bunu devamlı hale getirmek beynimizin İngilizce’yi sorgulamadan öğrenmeye başlamasına yardımcı olacaktır. Doğru dil yapısını ve kelimelerin cümle içinde kullanış biçimlerini gördükçe beynimiz İngilizce ile ilgili neyin doğru, neyin yanlış olduğunu daha kolay kavrar hale gelecektir. Okuma düzeni ve miktarı ne kadar artarsa, biz farketmesek bile, beyin o kadar çok detay öğrenecektir. En sonunda da yanlış bir şekilde kullanılan kelimeleri anında farkedecek bir hale gelecektir. Kendi anadilimiz ile ilgili yanlış kullanımları saniyesinde farketmemizin nedeni, beynimizin anadilimizi gerçekten öğrenmiş olmasıdır.

Hangi Seviyede, Nasıl Yazılar Okunmalı?

İngilizce metin okumak isteyen birçok kişi, kolaylıkla anlaşılabilecek yazıları okumaya odaklanır. Genel olarak bize kolay gelen şeyleri yapma eğiliminde olduğumuz doğru; ama bu tutumun bizi devamlı olarak rahatlık bölgesinde tuttuğu ve gelişimimizin önündeki en büyük engellerden biri olduğunu unutmamalıyız. İngilizce okurken amaç okunulan herşeyi anlayarak mutlu hissetmek değil, yeni şeyler öğrenmek olmalı. Yeni şeyler de anca kendimizi biraz zorlayarak öğrenilebilir.

Okumak üzere İngilizce metin belirlemeden önce hangi konuda kendimizi geliştirmek istediğimizden emin olmamızda yarar var. Her konu ile ilgili bilgi sahibi olmaya ihtiyacımız yok. Zaten bütün konuları öğrenmeye çalışmak demek de hiçbir konuyu tam öğrenememek anlamına gelir. İki tavşanın peşinden koşup ikisini de kaçırmaktansa sadece birinin peşinden gidip birini yakalamak çok daha doğru. (bkz.İngilizce Öğrenmek İçin Bazı Nedenler)

Metinlerin İngilizce seviyemizden daha ağır seviyelerde olması önemli. En ince ayrıntılarını dahi bir sefer okuyarak anlayabileceğimiz düzeyde kolay yazılar İngilizce’mizin gelişmesine pek yarar sağlamayacaktır. %60-%80 kadarını anlayabildiğimiz metinler bize çok yararlı olabilir.

Ne Kadar Sıklıkla, Ne Zaman, Kaç Dakika Okunmalı?

Herşeyde olduğu gibi İngilizce’de de devamlılık çok daha fazla verim alınmasına yardımcı olur. O Nedenle yapılacak en iyi şey her gün bir miktar birşeyler okumaya gayret etmektir. Günlük 15-20 dakikayı okumaya ayırmak çok yararlı olabilir. Sadece 15-20 dakika harcayarak her gün birkaç yeni kelime öğrenmek yeterli değilmiş gibi görünse de, yıl bazında hesaplandığında kelime hazinemize çok ciddi katkı yapacaktır.

Daha üzün süreliğine okumakta herhangi bir problem yok. En önemli husus düzenli bir okuma alışkanlığının olması. Mesela 2 ay hiçbirşey okumadan geçirip aniden 10 saati okumaya vermeye çalışmak öğrenmek istediklerimizi öğrenmeyi çok zor bir hale getirecektir.

Okuma saati konusu ise tamamen kişi ile alakalı. Bir şey okumaya başlamadan önce kendimizi yorgun hissetmiyor olmamız lazım. Mesela uykulu iken yatmadan önce birşeyler okumaya çalışmak okuduğumuzu anlamayı zorlaştırabilir. Hatta bu şekilde okumanın yaptığı tek yardım uykuya dalmamızı kolaylaştırmak da olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.