İngilizce Kelime Bilgisi Nasıl Geliştirilir?

Posted by

“İngilizce kelime” konusu birçok kişiye göre, kişiyi İngilizce’den soğutabilecek düzeyde zor bir konu. İngilizce‘yi kullanarak birşeyler yapma niyetinde olan birçok kişi de ne yazık ki “İngilizce kelime bilgim yeterli değil” bahanesinin arkasına sığınıp yapılması gerekenleri ya başkasına yaptırıyor; ya da o şeyleri yapmaya dahi başlamadan vazgeçiyor.

İngilizce kelime bilgisinin yetersiz olduğuna inanan kişilerin ilk bilmesi gereken hangi dil olursa olsun kelime bilgisinin devamlı olarak geliştirilmesi gerektiği. Bir dil canlıdır ve zamana bağlı olarak durmadan değişme eğilimindedir.

Ana dilimiz olan Türkçe’nin de durmaksızın değişmeye devam ettiği bir gerçek. Mesela bugün sıkça kullanılan bazı kelimeler bundan 30 sene sonra hiçkimse tarafından kullanılmayan kelimeler haline gelecektir. Şu an hiçbirimizin bilmediği kelimeler de yıllar geçtikçe Türkçe’nin içine girecektir. Aynı şekilde bundan 30 sene önce “cep telefonu” kavramı hiçkimse için birşey ifade etmezken bu geçen 30 senede anlamını onlarca kez değiştirerek bugüne kadar gelmeyi başardu. Bu kelimenin bir 30 sene daha kullanılıp kullanılamayacağını şimdilik bilmiyoruz.

Hangi İngilizce Kelime?

İngilizce’sini geliştirmeye çalışan birçok kişi ilginç bir şekilde gördükleri her konu ile ilgili kelimeleri öğrenme telaşına girer. Bu nedenle de kelime bilgisini geliştirmek için yoğun çaba sarfetseler dahi yeterli  seviyeye ulaşmakta çok zorlanırlar.

İngilizce’yi öğrenmeye başlamadan önce “Ben İngilizce’yi kullanarak ne yapacağım?” sorusunu kendimize sormamız gerekiyor. Bu soruyu net bir şekilde cevaplayabiliyorsak hangi konuya yönelmemiz gerektiğini biliyoruz demektir.

Mesela, çalıştığımız iş alanında kendimizi geliştiriyorsak tamamen farklı bir işkoluna ait kelimelere ihtiyacımız olmayabilir. Öğrenci olarak hedefimiz sadece okul derslerinden yeterli not almaksa, TOEFL sınavında çıkan kelimeler bize sıkıntıdan başka bir şey getirmeyebilir.

İngilizce Kelime Ezberleme

İngilizce öğrenmeye çalışan birçok kişi, ilk etapta harıl harıl kelime bilgisini geliştirmeye ve kelimeleri gerek indirdikleri programlarla gerekse yazarak ezberlemeye çalışırlar. Birçoğunun çabaları takdiri hakediyor; ama ne yazık ki bir şeyleri ezberleyerek bir dili öğrenmeye çalışmak neredeyse imkansız.

Ezber yapmak kısa vadede çok yardımcı olabilir; ama ilerleyen dönemlerle ezberlenenlerin büyük bölümünün unutulması ile sonuçlanabilir. Yıllarca zaman ve para harcanan bir şey için en istenmeyen durum çabaların boşa gittiği hissidir ki devamlı olarak kelime ezberlemeye çalışanların bir çoğu bu hissi tadar.

İngilizce Yeni Kelime Öğrenme Yöntemi

Kelime bilgisini geliştirmeye çalışırken hedefimiz yeni kelimeleri öğrenmek olmalı. Eğer işin içine ezberlemek giriyorsa hemen çalışma yöntemimizi gözden geçirmeli ve elde ettiğimiz bulgulara göre farklı yöntemler uygulamaya başlamalıyız. Zaten eylemin adı üstünde “İngilizce öğrenmek.” Demek ki bizim İngilizce’yi öğrenmemiz gerekiyor. Eğer ezber yapmamız gerekseydi “İngilizce ezberlemek” tabirini kullanırdık.

İhtiyacımız olan kelimelerin birebir Türkçe karşılıklarından çok onların cümle içerisinde nasıl kullanıldığını öğrenmek. Bu nedenle yeni kelimelerin farklı kullanış biçimleri ile ilgili küçük araştırmalar yapmak çok yardımcı olabilir. Google gibi arama motorlarını kullanarak istediğimiz kelimeyi aratabilir ve çıkan ilk sayfada hedef kelimelerin kullanıldığı yazıları okuyarak onların nasıl kullanıldığını öğrenebiliriz.

İngilizce kelime dağarcığının geliştirilmesi için en etkili yöntemlerden biri okumak. Kendimizi geliştirmek istediğimiz konular her ne ise onlarla ilgili her gün düzenli olarak 10-15 dakika birşeyler okumaya gayret göstermenin getirdikleri çok fazla olabilir. Okunacak metin bir makale de olabilir; bir roman da.

Devamlı olarak benzer konulara ait yazıların okunması benzer terminolojiye ait kelimeleri çok daha sık görmekle sonuçlanacağından kişinin kelime bilgisinin giderek gelişmesini beraberinde getirecektir.  Okudukça anlamı bilinen kelimeler artacaktır.

İngilizce Kelime Sözlüğü

Sözlük, İngilizce öğrenmeye çalışırken olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Ama sözlük kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Zira sözlükleri yanlış bir şekilde kullanırsak kendi kendimizi İngilizce kelime öğrenemez hale getirebiliriz.

Sözlük kullanırken birçok kişinin yaptığı hataların başında, birşey okurken bilinmeyen bir kelimeye denk gelince okumayı bırakıp sözlüğe bakmak geliyor. Bunu her yeni kelime için tekrarlayınca da okunulan metnin ahengi ve anlamı kayboluyor.

Her yeni kelime için duran kişiler, çok fazla sayıda durmaktan dolayı metnin anlamını kaçırırlar ve okuduklarını anlayabilmek için metinleri tekrar okumaya ihtiyaç hissederler. Bu da hem zaman kaybını, hem de can sıkkınlığını beraberinde getirir. Her yeni kelime için düşünmek yerine yardım almaya alışacak olan beyin de zamanla İngilizce düşünme ve üretme becerisini kaybeder.

Bir metin okuduğumuzda yeni kelimeler ile karşılaşmak çok doğal. Ama önemli olan okumaya devam etmek ve cümlelerin gelişine göre kelimeleri anlamlarını tahmin etmeye çalışmak. Kelimelerin anlamlarının hiçbir şekilde tahmin edilemediği durumlarda sözlüklerden yardım almakta hiçbir problem yok. Biz kelimelerin anlamlarını düşündükçe beynimiz öğrenmeye çabalayacak ve bu çabaların sonucunda da öğrenmeyi başaracaktır.

Şu an telefonlara bir çeviri uygulaması indirim kelimelerin İngilizce karşılıklarını öğrenmek çok kolay. Ama aslına bakılırsa İngilizce kelime bilgisinin gerçekten geliştirilebilmesi için İngilizce- Türkçe değil, İngilizce- İngilizce sözlükleri kullanmak daha doğru. Bu sayede kelimenin anlamına bakınca da bir süre düşünmek gerekebilir. Kelimelerin anlamları konusuna kafa yordukça kelimeler daha farklı bir anlam kazanır.

İngilizce Kelimeler Nasıl Okunur?

İngilizce kelimelerin Türkçe kelimeler gibi göründüğü haliyle okunmadığı herkesin bildiği bir gerçek. Hatta zaman zaman bazı İngilizce kelimelerin alışılmış okuma şeklinden çok daha farklı bir biçimde okunduğu da İngilizce bilgisi çok sınırlı olanların dahi bildiği bir şey.

Bazı kişiler İngilizce kelimelerin okuyuşlarını öğrenebilmek için fonetik alfabesini öğreniyorlar ve bu alfabeyi kullanarak kelimeleri okumaya çalışıyorlar.

Bana sorarsanız böyle bir çalışma hem yorucu hem de sıkıcı. Bence kelimelerin nasıl okunduğunu öğrenebilmenin en kolay yolu sözlük uygulamalarında kelimelerin okunuşunu dinlemek ve duyulanı söylemeye çalışmak. Yabancılarla, özellikle anadili İngilizce olan kişilerle zaman geçirmek de kelimelerin okunuşunu öğrenmeye çok yardımcı olabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken o kişilerin İngilizce’yi tamamen bilinenden çok farklı bir aksanda konuşmuyor olması. Kelimeleri olduklarından farklı bir şekilde söyleyen kişilerden öğrenilen de kelimelerin yanlış okunma şeklidir.

İngilizce Kelime Oyunları

Başta Scrabble, Upwords gibi oyunlar olmak üzere çok fazla sayıda İngilizce kelime oyunu var. Bu oyunları oynamak hem keyifli zaman geçirmeyi sağlar, hem de kelime bilgisini önemli ölçüde geliştirir.

Kelime oyunlarını oynarken karşılaşılan yeni kelimeleri öğrenmeye çalışmak oyundan alınan verimin daha da artmasını sağlayabilir. Ama bu noktada hangi kelimelerin günlük hayatta nasıl kullandığına oyun bitmeden bakmak lazım. Kurallara uygun bazı kelimeler aslında günlük hayatta hiçkimsenin konuşmadığı kelimeler olabilir. Günlük hayatta kullanılan bazı kelimeler de oyun kurallarına aykırı olabilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.