İlk Defa Çin Gezisi ve Kültür Şoku

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de Çinli olmayanlara kültür şoku yaşatabilecek çok sayıda şey var. Hal böyle olunca da Çin’e ilk defa gelen kişiler ister istemez bir kültür şoku yaşayabilirler. Çin seyahatinin ilk günlerinde kültür şoku yaşatabilecek şeylerden bazıları:

Çince

Kültür şoku ilk olarak tabelalar ile başlıyor. Çin’e ayak basar basmaz havaalanında iken farklılıklar çok anlaşılmayabilir. Ama havaalanından dışarı çıktıktan sonra ilk olarak takside kültür şoku ortaya çıkabilir.Zira Çin’deki taksicilerin büyük çoğunluğunun İngilizce seviyesi çok düşük düzeylerdedir. Takside iken taksicinin telefonda birileri ile konuşmaya başlaması durumunda duyulan Çince’den bir kelime anlamak dahi mümkün olmayabilir. Bunun nedeni Çince’de İngilizce ile benzer kelimelerin yok denecek kadar az olmasıdır.

Taksiden dışarı bakınca yüksek binalar etkileyici gelebilir; ama şoka uğratmaz.Asıl şok binaların üstündeki Çince tabelalar tarafından gelir. ÖÖyle ki Çin’deki tabelaların çoğunda hiç İngilizce yok ve Çince okuyamayanlar birçok dükkanın ne sattığını dahi anlayamayabilir.

bing.com

Yemek

İlk restoranda yenecek ilk yemek unutulmayanlar listesine girebilir. Özellikle çubuk kullanamayanlar yemeği yemekte çok zorlanabilirler. İyi restoranlarda çatal-bıçak bulunsa da daha sıradan restoranlarda böyle bir seçenek genel olarak yok.

Yemek çeşitleri de keza aynı şekilde şoka uğratabilecek cinsten. Çin yemeklerini hiç bilmeyenler menülere uzun uzadıya bakıp yemek seçmekte çok zorlanabilirler. (bkz.Çin Yemekleri İle İlgili Genel Bilgiler)

Temizlik

Çinliler’in temizlik anlayışı batı ülkelerinden biraz farklı. Çinliler’in çoğuna  göre bir şeyin temiz görünüyor olması yeterli. O nedenle bir yerde temizlik yaparken çok daha yüzeysel temizlik yaparlar. Hatta bazen kirli su ile temizlik yapıldığına da şahit olmak mümkün.

Tuvaletler

Kültür şokunun iliklere kadar hissedilebildiği yerlerin başında tuvaletler geliyor. Şehir merkezlerinde çok büyük bir fark görülmese de asıl fark kırsal alanlarda.

Şehir merkezlerinde alaturka ve ala franga tuvaletler mevcut. Ama tuvaletlerde lüks alışveriş merkezleri haricinde tuvalet kağıdı bulmak zor. Bazı tuvaletlerde parayla tuvalet kağıdı satan makinalar var.

bing.com

Gelişmişlik seviyesinin daha düşük olduğu bölgelerde, yol üstündeki benzinliklerin tuvaletlerini görmek gece uykuların kaçmasına neden olabilir. Doğrusunu söylemek gerekirse bu tuvaletlerin çoğuna tuvalet demek dahi çok zor. Bu yerlerde tuvaletten kasıt sadece bir delik. Hepsi o kadar. Bazen yalak gibi hazırlanmış bölmesiz yerler dahi görmek mümkün.

Havai Fişekler

Çin’in neredeyse her yerinde günün her saatinde havai fişek patlatanları görebilirsiniz.Büyük şehirlerde ve gelişmiş yerlerde havai fişek kullanımı yasaklandı; ama birçok bölgede herkes her an havai fişek patlatabilir.

Havai fişeklerin satıcıları var ve onlardan çok kolay bir şekilde havai fişek satın alınabiliyor. Birçok Çinli özellikle kendilerini mutlu hissettikleri özel günlerde, evlendikleri, yeni iş yeri açtıkları günlerde havai fişek patlatırlar. İlk başlarda bu durum ilgi çekici olabilir; ama daha sonra bu durumun verdiği keyif giderek azalabilir.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.