İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Huawei CFO’sunun Kanada’da Yakalanması Çin Basınında

Bu Yazıyı Paylaşın:

Önceki gün Huawei Küresel Finans Direktörü(CFO) Meng Wanzhou’un İran’a yönelik yaptırımları deldiği gerekçesiyle A.B.D’ye gönderilmek üzere Kanada’da göz altına alınması Çin’de gündeme oturdu. Çin’in en büyük İngilizce gazeteleri olan China Daily ve Global Times, haberi resmi sitelerinin ana sayfalarında benzer başlıklarla duyurdu. İki gazetede çıkan haberin detayları şu şekilde.

Global Times: Çin, Huawei Yöneticisinin Serbest Bırakılmasını İstiyor

globaltimes.cn

Çinli yetkililer, ABD ve Kanada’dan Huawei Yöneticilerinden Meng Wanzhou’un göz altına alınması ile ilgili açıklama bekliyor ve Meng Wanzhou’un haklarının ihlal edilmesi nedeniyle kendisinin hemen serbest bırakılmasını istiyor.

Uzmanlar Meng’ın gözaltına alınmasının Çin ile ABD arasında süregelen ticaret savaşını körüklemek için yapıldığını söyledi.

Çin’in teknoloji devlerinden Huawei’in yaptığı açıklamaya göre, şirketin kurucusu Ren Zhengfei’in kızı ,aynı zamanda da Huawei CFO’su olan Meng, Kanada’da bir havalimanında aktarma yaptığı sırada gözaltına alındı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Perşembe günü yaptığı basın toplantısında Çin’in ABD ve Kanada’dan Meng’ın gözeltına alınmasının nedenleriyle ilgili açıklama ve Meng’ın serbest bırakılmasını istediklerini belirtti. Kanada’da bulunan Çinli yetkililerin Meng’a gerekli yardımı yaptığını da sözlerine ekleyen Geng,  Meng’ın göz altına alınmasının insan haklarının apaçık bir ihlali olduğunu söyleyerek sözlerini sürdürdü.

Çin’in Kanada’da bulunan büyükelçiliği de bir Çin vatandaşının haklarını gasp eden bu uygulamanın tamamen karşısında olduklarını belirtti. Büyükelçiliğin internet sitesinde ABD ve Kanada makamlarının yaptıkları yanlıştan bir an önce dönmeleri çağrısında bulundu.

Haberin İngilizce orjinal halini okumak için buraya tıklayın.

China Daily: Çin, Kanada’da Gözaltına Alınan Huawei CFO’sunun Serbest Bırakılması için Çağrı Yapıyor

chinadaily.com.cn

Huawei Technologies Co. CFO’su Meng Wanzhou’un ABD’nin talebi üzerine Kanada’da gözaltına alınmasının ardında Çin, Meng’ın hemen serbest bırakılması için çağrıda bulundu.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Çin’in Kanada ABD’li makamlardan, Meng’ın göz altına alınmasının nedenlerinin açıklanmasını ve kendisinin kişisel haklarını korunabilmesi için derhal serbest bırakılmasını talep ettiğini belirtti.

Açıklama, Huawei CFO’su, aynı zaanda Huawei’in kurucusunun kızı olan Meng’ın Amerika’nın talebi üzerine ABD’ye gönderilmek üzere geçtiğimiz Cumartesi günü Kanada’nın Vancouver şehrinde gözaltına alınmasının ardından yapıldı.

Haberin İngilizce orjinal versiyonunu okumak için buraya tıklayın.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.