Hayatın Tanımını Yapmak veya Yaptırmak

Share Button

Hayat devamlı olarak bazı şeylere karar vermekle geçiyor. Hayatımız boyunca verilen kararların bazılarını kendimiz veriyoruz. Bazılarını da bizim adımıza başkalarının vermesine izin veriyor veya göz yumuyoruz. Peki “hayatın tanımını yapabilir misiniz?” diye sorduğumuzda cevap ne oluyor?

Doğrusunu söylemek gerekirse bu soruya cevap verenlerin çok büyük bir kısmı, kendileri kabul etmek istemese bile, kendi hayatlarını başkalarının tanımlamasını istiyor. Onlara göre hayat, çalıştıkları yerin “çalışma vakti, tatil vakti, maaş vakti” gibi söylemlerle hayatlarına çizgiler çekmesi ve bu çizgilerin dışına çıkmaya gerek hissetmemeleri anlamına geliyor. Çekilen o çizgide kendilerini o kadar güvende hissediyorlar ki çizgiler dışında başka hayat tanımlarının olamayacağına inanıyorlar. Güvende olduğunu hissetmenin verdiği keyif ile hayatlarının sınırlandırılmasından dolayı hoşnut oluyorlar. En azından öyle görünüyorlar.

Bir yerde çalışmak tabii ki kötü bir şey değil. Herkes kendi seçimini yapmakta özgür. Bazı insanlar kendi işini yapmanın daha doğru bir seçim olduğunu savunurken, bazı insanlar başkası için çalışmanın doğruluğunu savunabilir. İnsanların seçimine müdahale etme veya onların seçimini eleştirmeye kimsenin hakkı yok. Ama başkası için çalışırken işverenin çalışanlarının hayatının tanımını yapmaya hakkının olmadığını kabul etmemiz gerekiyor. Bazı işverenler yanındaki çalışanın maaşlarını veriyor olmanın getirdiği öz güvenle çalışanlarının sahibi olduklarını düşünüyor ve onlara birçok konuda limitler koymakta herhangi bir sakınca görmüyor. Kimisi durumu öyle ileri götürüyor ki çalışanlarının tuvalete gidiş zamanlarının, onların iş yerinde ziyaret edebilecekleri web sitelerinin kararını dahi veriyor. Hafta sonu için ailesiyle plan yapan çalışanlarını işe gelmeye zorlayan işverenler de olabiliyor. İyi işveren olmak insanların sahibi olduğunu düşünüp o doğrultuda hareket etmek değil, onlara en az müşteriler kadar değer verip onlara liderlik yapabilmek demektir. Çalışanlarına yaptıklarıyla iyi örnek ve iyi bir lider olan işverenin çalışanlarını bu derece kısıtlamasına gerek yoktur.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Pekin, Bisiklet Otoyolu Yapmaya Hazırlanıyor

Tabii burada çalışanlar da işverenlerin onları satın almış gibi sahiplenmesine izin vermemeli. İşverenleriniz sizin maaşınızı ödüyor olabilir. Hatta onlara minnettar da olabilirsiniz. Ama onların sizin üstünüzde varlıklar olduğunu düşünmemelisiniz. İş yerinde görevinizi layıkıyla yapıyorsanız size özel olacak zamanlara başkalarının müdahale etmesine izin vermemelisiniz. Siz izin verdikçe müdahale edenler veya etmeye çalışanlar artacaktır. Sizin için hayat çalışamaz duruma gelene kadar başkası için çalışmaktan ibaret olsa bile hayatınızın tanımını kendiniz yazmalısınız.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  En Zoru Harekete Geçmeye Karar Vermektir...

İşveren olarak eğer başkalarının hayat tanımını yapmayı kendimize bir hak olarak görüyorsak veya çalışan olarak işverenimizin bizim hayat tanımımızı yazmasının normal olduğunu düşünüyorsak gözlerimizi yarım saatliğine kapatalım ve kendimize göre hayatın tanımını bir kez daha yazmaya çalışalım. Herkesin kendi hayatının tanımını veya sadece kendi hayatının tanımını yazdığı bir Dünya’da yaşamak çok daha keyif verici olabilir.

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.