[sg_popup id=5]

Golf Sporunun Anavatanı Çin Olabilir Mi?

Bu Yazıyı Paylaşın:

Golf, çoğumuz için “zengin sporu” olmaktan başka bir şey ifade etmiyor. Bazılarımız golfün sadece zengin batılılara veya batı özentilerine ait bir spor olduğunu da düşünebilir. Dünya’nın golfün bugünkü haline İskoçlar tarafından geldiğini kabul ediyor olsa da, golfün asıl çıkış noktasının neresi olduğu konusu tartışmaya açık.

Avrupa tarihine göre golf benzeri oyunlar ilk olarak 13. yüzyılda oynanmaya başlandı. Ama 5000 yıllık Çin tarihinde bu tip aktivitelerin ne zaman olduğunu çok az kişi biliyor veya araştırıyor. Özellikle de batı ülkelerinde.

 

Çin’de Golfle Alakalı İlk Bulgular

China Daily sitesinde geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir makaleye göre golf sporu Çin’den çıkmış bir spor olabilir. Buna göre Çin’de 960 ila 1279 yılları arasında hüküm sürmüş olan Song Hanedanlığı döneminde chuiwan adında bir oyun oynanırdı. (Chui’nin türkçe karşılığı vurmak, wan’in Türkçe karşılığı ise top).  Bu oyunu oynayan oyuncular sopalar yardımıyla ahşap toplara vurarak topları renkli bayrakların bulunduğu bölgelere göndermeye çalışıyordu. Bu açıdan bakıldığında chuiwan ile günümüzdeki modern golfün benzeştiği görülebilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'in Sevgililer Günü: Qixi Festivali

13. yüzyılda Yuan Hanedanlığı tarafından WanJing adında golfün kurallarına dair bir kitap yayımlandı ve sportmenlik ve doğru davranışlara çeşitli vurgular yapıldı.

Golfün Avrupa’ya Gelişi

Her ne kadar golfe ait ilk bulgular Çin’de imiş gibi görünse de, Çin tarihinin en önemli hanedanlıklarından biri olan Qing Hanedanlığı sırasında(1644-1912) golf Çin’deki popülerliğini kaybederken, 15. yüzyıldan itibaren İskoçya’da oynanmaya başlandı. 18. yüzyılda golfün spor olarak ilk kuralları yine İskoçya’da belirlendi.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'e İlk Defa Gelenlere Kültür Şoku Yaşatabilecek Beş Şey

Kısacası, eğer Çinli tarihçiler yanılmıyorlarsa golfün anavatanı Çin olabilir. Ama golfü golf yapan ve günümüze ulaştıran ise İskoçlar. Bu da Dünya’nın golfü bir batı sporu olarak görmesini sağlıyor.

 

Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.