Gerçek Bir Hayat ve Hayal

Bu Yazıyı Paylaşın:

Ben, küçükken çok hayaller kurardım. Hayal etmek çok güzel bişey olduğunu üniversitede birinci sınıfta okuduğum zaman anladım. İnsan hayatta ne isterse her şey olur diyen lafı o zaman anladım.

Bizim aile o kadar da zengin değil. Evimizde hep maddi sıkıntılar vardı ve hala var. Ben okulu bitince üniversitede okumak için Amerika yada Avrupa’ya gitmeyi çok hayal etmek istedim… edemedim çünkü ben ailedeki durumdan dolayı korktum. Bazen televizyonu seyrederken Amerika’da yaşasam, orda büyüsem orda okusam derdim kendimce. Neden biz istediğimizi satın alamayacağız, neden biz istediğimizi yiyemiyeceğiz…cevabı iki kelime “paramız yok”. Ben hep babama kızardım. Baba neden çalışmıyorsun, neden hep maddi sıkıntımız var? Babam şunu derdi “yaşamak kolay değil”. Bizim bir komşumuz vardı, onlar yeterince zengindi. Arabaları, evleri her şeyi vardı. Onlarla kendimizi eleştirirdim.

Dünyada bize benzeyen insanların olduğunu yada bizden de durumları kötü olan insanların olduğunu o zamanlar o kadar da anlamamışım. Sonradan anladım ki bizim hayat bazılarının hayatından daha da güzelmiş. Çünkü ben dünyayla yeniden tanışıyordum. Şimdi diyorum ki hayal etmek ve eleştirmek aslında iyi bişeymiş. Tabii eleştirmek her zaman doğru olmaya bilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'deki Günlük Hayat Türkiye'dekinden Ne Kadar Farklı?

Biz ne zaman hayal edersek, ne zaman kitap okursak, ne zaman yeni bilgi öğrenirsek o zaman hayatı anlayan, insanlara faydalı biri ola biliriz. Ben üniversitede okurken çok zorlandım. Ben ülkemizdeki o kadar da güzel olmayan bir üniversitede okudum. Öyle olmasına rağmen İngilizce öğrenmek bana o kadar ağır geldi. Çünkü ben okuyan mektepte İngilizce o kadar da güzel öğretilmedi ve ben bunu 2-3yıl üniversitede azabını çektim. Kış mevsimi  Üniversite birinci sınıf sınavlar başladı. Üniversitemiz çok soğuktu odalarda ısıtıcılar yoktu, bir gün sınavdayım ve çok üşüdüm. Hoca sınavdan geçemedin diye bana not vermedi. O kadar üzüldüm ki, hem soğuk hem not alamadım canım sıkıldı… eve gittim ve Annemi aradım. Ağlayarak…Anne neden ben burada okuyorum, ben yanlış yere gelmişim, ben burdan gitmek istediğimi ve sınavdan geçemedığimi söyledim. Annem şöyle cevap verdi… “Bak kızım kolay yolla hiçbir şeyi kazanamazsın, ancak zorluklarla kazanırsın, sabret ve sınavına hazırlan ve yarın o hocaya git dedi”. Bana Annemin konuştukları o kadar hoşuma gitti.  Ben o sınavdan o notu aldım… Önemli olan o not değildi, başarılı olmak için zorluklara karşı sabırlı olmaktı.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Başarılı Olmak İçin Yapılması Gereken 6 Şey

Üniversiteyi en güzel bir şekilde bitirdim. İngilizce öğretmeni oldum ve şu anda ülkemizin başkent şehrindeki en güzel okullardan birinde çalışıyorum. Elbette, ben hayatımdaki herkese teşekkür ederim. İlk önce anne-babama, üniversitedeki hocalarıma, arkadaşlarıma ve herkese. Yaradan da ne güzel insanlarla karşılaştırdı. Çevremde iyi insanlar var olduğu için belki de başarılıyım. İnşallah bu sene dış ülkeye yüksek lisans yapmak için gideceğim. Belki hayalimdeki o Amerika’ya…

Hayal et her şey gerçekleşir… “Yaradan nasip etmeyeceği şeyleri hayal ettirmez”-diyen laf var ya. İşte o laf gerçektir.

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.