En Zengin Çinli İş Adamları-2017

Share Button

Çin’in 1980’li yıllarda kapılarını Dünya’ya açmasının ardından hızla gelişmeye başlayan Çin ekonomisi, çok zengin bir sınıfın ortaya çıkmasını sağladı. Öyle ki bazı iş adamları Dünya’nın en zengin işadamları listesine dahi adını yazdırmayı başardı. Şu anda Çinli en zengin 10 iş adamının tamamı “Dünya’daki en zengin 100 kişi” listesinde ve sıralamada her geçen gün yükselmekteler. İlk 10’daki zenginlerin 8 tanesi şimdilik A.B.D vatandaşı olsa da ileride 8 Çinli’yi en tepede görmek mümkün.

İşte Çin’deki en zengin 10 iş adamı:

10- Henry Cheng

69 yaşında olan işadamı Henry Cheng, inşaat sektöründe hizmet veren Hong Kong merkezli New World Development şirketinin sahibi. Dünya’nın en zengin 62. kişisi olan Henry Cheng’ın toplam serveti 15.8 milyar dolar(yaklaşık 61.6 milyar lira)

1946’da Hong Kong’da doğan Henry Cheng’ın altı adet çocuğu bulunuyor.

9- Yao Zhenhua

Gayrimenkul sektöründe hizmet veren ve Çin’in birçok yerinde dev siteler inşa eden, ayrıca Çin genelinde 40 tane alışveriş merkezine de sahip olan Baoneng Group firmasının sahibi olan Yao Zhenhua, şu an Çin’in güneyindeki Shenzhen şehrinde ikamet ediyor. Yao’nun toplam serveti de yaklaşık 15.8 milyar dolar.(Yaklaşık 61.6 milyar lira)

8- Zong Qinghou

Çin’e yolu düşmüş ve marketlerden içecek bir şeyler satın almış biriyseniz Zong Qinghou’ya büyük ihtimale para kazandırdınız. Zhong Qinghou’nun sahibi olduğu ve içecek sektöründe Çin’in en büyüğü olan Wahaha şirketinin olağanüstü başarısı sayesinde Zong Qinghou 16 milyar dolar(yaklaşık 63 milyar lira) değerindeki servetin sahibi oldu. 1945 doğumlu olan Zong, Çin ekonomisi için en önemli şehirlerin başında olan Hangzhou’da yaşıyor.

7- Ding Lei

Amerika için hotmail.com ne ise, Çin için 163.com o. Başta 163.com gibi e-mail hizmeti  veren web sitesine ek olarak internet üstünden çeşitli hizmetler veren ve alanının en büyüklerinden olan Netease firmasının kurucusu olan,1971 doğumlu Ding Lei interneti kullanarak 18.1 milyar dolarlık(yaklaşık 70 milyar lira) bir servetin sahibi olmayı başardı.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Modern Çin ve Çinli Kadınlar

6- Ma Huateng

1971 doğumlu olan, Pony Ma olarak da bilinen Ma Huateng de tıpkı Ding Lei gibi interneti kullanarak milyarderliğe ulaşan işadamlarından biri. Çin’deki sosyal medya kültürünün oluşmasında ve yerleşmesinde hiç kuşku yok ki Ma Huateng’in payı büyük. İnternetin ilk yıllarında QQ anlık haberleşme programıyla varlığını hissettiren, ardından da 700 milyonu aşkın kullanıcısıyla Çin dışında da adından söz ettiren WeChat uygulamasının üreticisi Tencent firmasının sahibi olan Ma Huateng’in toplam serveti 22 milyar dolar.(Yaklaşık 85 milyar lira).

5- Lee Shau Kee

Hong Kong merkezli bir başka gayrimenkul devi Henderson Land Development firmasının sahibi olan, 1929 Guangdong doğumlu Lee Shau Kee, Hong Kong’da milyarder olan bir diğer iş adamı. Ailesinin dördüncü çocuğu olarak Dünya’ya gelmiş olan Lee Shau Kee, Hong Kong’un 1997 ylında Çin’e katılmasından önce Hong Kong’un en zengin ikinci kişisi konumundaydı. Lee Shau Kee şu an 24 milyar dolar(yaklaşık 93 milyar lira) değerinde bir servete sahip.

4- Li Ka Shing

1928 yılında Çin’in Chaozhou kentinde Dünya’ya gelen Li Ka Shing, çeşitli sektörlerde farklı firma adlarıyla hizmet veren CK Hutchison Holdings‘in sahibi. İki çocuk babası olan Li Ka SHing’in kurduğu holding kendisine 25.3 milyar dolar (yaklaşık 98.5 milyar dolar) kazandırdı.

3- Wang Wei

Çinliler’e “Çin’deki en iyi kargo firması hangisi diye bir sorarsanız?” çoğunluğunun size vereceği cevap hiç kuşku yok ki SF Express olacaktır. Gerçekten de Çin gibi çok geniş bir coğrafyada bu kadar hızlı ve bu kadar iyi hizmet veren bir başka firma yok. Kargo taşıma ücretleri diğer firmalara oranla yüksek olsa da gözü kapalı bir şekilde güvenilebilecek bir firma olan SF Express firmasını kuran ve sahipliğini yapan Wang Wei’in bu yolla kazandığı servetin toplam değeri 26.9 milyar dolar(yaklaşık 105 milyar lira). Wang Wei henüz 46 yaşında. İlerleyen yaşlarında sıralamada daha da yukarıda olması muhtemel.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çinliler Yeni Tanıştıkları Yabancılara Neler Sorarlar?

2- Ma Yun (Jack Ma)

Türkiye’de belki de en çok tanınan Çinli iş adamı Jack Ma.(Çince adıyla Ma Yun) Çin’den ithalat yapan firmaların mutlaka kullandığı alibaba.com sitesinin kurucusu ve Alibaba Group firmasının sahibi olan Jack Ma, e-ticaret konusunda özellikle Çin’de gerçek bir devrim yaptı ve Çin’i e-ticaret ile tanıştırdı. Şu an 28.9 milyar dolar (yaklaşık 113 milyar lira) değerindeki bir servetle Çin’in en zengin ikinci işadamı olan Jack Ma, her geçen yıl birinciliğe daha çok yaklaşıyor.(Birkaç yıl önce kısa süreliğine de olsa birincilik koltuğuna oturmayı başarmıştı.) İnternet dehası Jack Ma 1964 doğumlu. (bkz. Jack Ma: Alibaba.com Sitesini Kuran ve Efsaneleştiren Deha)

1- Wang Jianlin

1954 yılında Çin’in güneybatısındaki Sichuan Eyaleti’nde Dünya’ya gelen Wang Jianlin, Çin’deki kuşkusuz en büyük inşaat şirketi olan Wanda şirketinin kurucusu ve sahibi. Wanda adı Türkiye’de çok kişi tarafından bilinmese de Çin’de inşaat ettiği dev siteler, Wanda Plaza adında 100’den fazla alışveriş merkezi, oyun parkları ile Çin’in silüetinin değişmesinde en büyük katkıyı yapan firmaların başında Wanda geliyor. Son zamanlarda Dünya’da da yaptığı yatırımlarla adını duyuran Wanda’nın bu doğrultuda en çok ses getiren adımı İspanyol Atletico Madrid kulübünün %20’sini satın alması ve kulübün maçlarını oynadığı yeni stadyum olan Wanda Metropolitano stadına adını vermesi oldu.

Çin’in en zengini Wang Jianlin’in toplam seveti 29.6 milyar dolar(Yaklaşık 115 milyar lira).

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.