En Değerli 10 Çin Markası

Share Button

Dünya’nın ikinci büyük ekonomisi olan Çin’deki büyük markalar her geçen yıl büyüyen ekonomiye bağlı olarak marka değerlerini arttırıyor. Geçtiğimiz günlerde China Daily sitesinde Çin’in en değerli 10 markası ve marka değerleri ile ilgili bir liste yayınlandı. Aslına bakılırsa liste biraz ilginç. Çünkü listede belirtilen markaların bazıları bir firmanın bünyesindeki markalarken bazıları ise firmanın ta kendisi. İşte o listedeki markalar:

10 Tmall

Marka Değeri: 150 milyar yuan(82 milyar lira)

Çin’i yakından tanımayanlar Tmall’un ne olduğunu bilmeyebilirler. Tmall, Çin’in internet devi Alibaba firmasına ait, Çin’in en büyük e-ticaret sitelerinden biri. Firmanın bir diğer e-ticaret sitesi olan taobao’dan sonra açılan Tmall, her geçen gün daha üst sıraları zorluyor.

9 Ping An

Marka Değeri: 151 milyar yuan (88 milyar lira)

Ping An adı, her ne kadar Çin’de çok biliniyor olsa da, Türkiye’de Ping An firmasını tanıyanların sayısı çok az. Genel olarak sigorta sektöründe hizmet veren Ping An, bunun haricinde bankacılık ve yatırım alanlarında da hizmetler veriyor. Ping An firması, alanında Dünya’nın da en büyükleri arasında geliyor.

8 Kweichow Maotai

Marka Değeri: 190 milyar yuan (110 milyar lira)

Çin’de Maotai olarak da olarak da bilinen ve 1999 yılında kurulan firmayı Türkiye’de tanıyanların sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Guizhou Eyaleti’nin yerel hükümetine ait olan firma alkollü içki sektöründe hizmet veriyor. 2017 yılının Nisan ayından bu yana “Dünya’nın en değerli likör firması” ünvanını elinde bulunduruyor.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Gittikçe Popülerleşen Cihaz: Taşınabilir WiFi Modem

7 China Mobile

Marka değeri: 192 milyar yuan (112 milyar lira)

Telekomunikasyon sektöründe hizmet veren China Mobile, Çin’e yolu düşenlerin mutlaka tabelalarını gördüğü bir firma. Çin’de hizmet veren 3 GSM operatöründen biri. 873 milyon abonesi olan firma, aynı zamanda alanında Dünya’nın da en büyüğü.

6 China Construction Bank

Marka değeri: 200 milyar yuan (116 milyar lira)

Çin’in en büyük dört bankasından bir olan China Construction Bank, Türkiye’de şimdilik herhangi bir şube açmamış olsa da Çin genelinde 13.000’den fazla şubeye sahip.

5 WeChat

Marka değeri: 220 milyar yuan (128 milyar lira)

Hiç kuşku yok ki WeChat, bu listede olan markalardan Türkiye’de en çok bilineni. Çin’deki elektronik devi Tencent firmasının QQ mesajlaşma programından sonra 2011 yılında geliştirdiği WeChat’in şu an 902 milyon günlük aktif kullanıcısı bulunuyor. Mesajlaşma özelliğine ek olarak, mobil ödeme, para gönderme gibi özellikleri de bulunan WeChat, Çin’de yaşamın çok önemli bir parçası. Dünya’daki popülerliğini de her geçen gün arttırsa da, Dünya’da lider olabilmek için biraz daha zamana ihtiyacı var.(bkz.WeChat Neden En Çok Kullanılan Uygulama Olabilir?)

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Çalışan Yabancılar Artık Üç Kategoriye Ayrılıyor

4 Industrial and Commercial Bank of China (ICBC)

Marka değeri: 310 milyar yuan (180 milyar lira)

Kısa adıyla ICBC olarak bilinen banka, Çin’in ve Dünya’nın en değerli markası konumunda. Türkiye’de de onlarca şubesi bulunan ve Çin Devleti’ne ait olan bankanın 460.000’den fazla çalışanı bulunuyor.

3 Baidu

Marka değeri: 315 milyar yuan (183 milyar lira)

Amerika için Google ne ise, Çin için Baidu o. Çin’de herkesin aklına ilk gelen arama motoru. İngilizce ve Türkçe aramalarda çok başarılı olmasa da, Çince aramalarda gerçekten çok iyi sonuçlar veriyor. Çince bilenler için ideal.

2 Tencent

Market değeri: 350 milyar yuan (204 milyar lira)

Çin’in en büyük teknoloji devi firmalarından olan Tencent, Alibaba Group’un hiç kuşkusuz en büyük rakibi. QQ ve WeChat gibi Çin’de çok önemli değişimlerin öncüsü olan iki uygulamayı geliştiren firmanın, ileride Çin’e ne gibi yenilikler getireceği merak konusu.

1 Taobao

Marka değeri: 450 milyar yuan (262 milyar lira)

Çin’de internet alışverişi deyince akla gelen ilk websitesi olan Taobao, Alibaba Group tarafından 2003 yılında kuruldu. Son zamanlarda satılan kopya ürünlerin fazlalığından dolayı eleştirilse de, site bünyesindeki mağazalarda çok ucuza satılan milyonlarca ürün nedeniyle hala daha Çin’in en popüler e-ticaret sitesi.

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.