İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dünya’nın En Uzun Hızlı Treni Çin’de Hizmete Giriyor

Bu Yazıyı Paylaşın:

Dünya’nın en uzun hızlı tren ağına sahip olan ve bu ağı her geçen yıl daha da uzatan  Çin’de yoğunluğun en fazla olduğu hatlardan biri Çin’in en büyük iki şehrini birbirine bağlayan Şanghay-Pekin hattı. (bkz. Çin’de Demiryolu Taşımacılığının İnanılmaz Boyutları)

İki şehir arasındaki 1000 kilometreyi aşkın mesafe ilk yapılan hızlı tren hattı ile 8 saatte geçiliyordu. Geçtiğimiz yıl hizmete giren yeni hat ve yeni nesil hızlı trenler sayesinde yolculuk süresi 4 buçuk saate kadar düşürüldü. Şimdi bu yeni nesil hızlı trenler daha uzun hale getirildi ve trenler aynı sürede iki kat daha fazla yolcuyu taşıyabilir hale geldi.

400 metreden fazla uzunluğuyla Dünya’nın en uzun hızlı treni olmayı başaran trenin 16 adet vagonu bulunuyor. (Aynı trende daha önce sadece 8 vagon bulunuyordu.) 1193 koltuk kapasiteli bu uzun trenin maksimum hızı 350km/h. (bkz.Şanghay ve Pekin Arasında Hızlı Bir Gün-1)

1 Temmuz’da hizmete girecek olan bu uzun trenlerle Şanghay’dan Pekin’e yolculuk yapmak isteyenlerin 553 yuan(86 dolar), 933 yuan(146 dolar) ve 1748yuana(273 dolar) satılan üç farklı sınıftaki biletlerden birini tercih etmesi gerekiyor.

Kaynak: china.org.cn

 

 

 

 

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.