Çocuklu Ev İçindeki Tehlikeler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Evler hepimiz için güven vericidir. Meşhur deyişle “başımızı sokacak” yerler. Her ne kadar birtakım tehlikeler olsa da hayatımızın büyük bölümünü evlerde geçiririz. Çocuklar bu evlerde büyür, bu evlerde gelişir. Farkında olmadan evlerle içiçe yaşarız.

Gel gör ki, özellikle çocuklar için birçok tehlikeye karşı dikkatli ve uyanık olma zorunluluumuz var. Evdeki tehlikeler boğulmalara, sıkışmalara, çarpmlara, düşmelere, batmalara, yutmalara, yanmalara, yatmalara ve bir şeyin altında kalmalara neden olabilir.

Boğulma

Bebeklerde yutkunma refleksi çok gelişmiş olmadığı için uykuda kendi tükürüğü bile risk taşır. Bebekleri hep yan yatırmak gerek. Minik bebekler için yan yatma yastığı bile satılıyor.

6.aydan sonra bebekler her şeyi ağızlarına götürürler. Cisimleri tanımak, ayrıntılarını öğrenmek isterler. Ağızlarına götürdükleri de boğazlarına kaçabilir. Dikkat! Bu, bir yiyecek de olabilir. Bir havuç parçası, ekmek veya başka bir yiyecek. Dişleri kaşınırken havuç veya taze soğan verirler eline bebeğin. Yavaş yavaş büyükçe bir parça koparabilir. O parça da boğazına takılabilir. Bu nedenle bisküvi gibi çok yumuşak yiyecekler bebeklere verilmemelidir. Bebeğin boğazına bir şey takılınca; hemen bebeği başaşağı çevirip sırtına hafifçe vurun. Bu onu rahatlatacaktır.

Sıkışma

Çocuk, bir yere sıkışabilir veya bir yerini sıkıştırabilir. Bebek hareketlenmeye başladığında herşey onun için tehlike oluşturabilir. Kapılar, dolap kapakları, çekmeceler. Hatta kendi oyuncakları bile. O minik parmaklar her yere sıkışabilir. Kapının arkasında emeklerken siz kapıyı açıverirsiniz. Arkada bebek sıkışır. Dikkat! Her an, her yeri görecek, her an tetikte olacak bebeğin yanındakiler.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Ek Gelir İsteyenler İçin Evde Yapılabilecek İşler

Sıkışmalarda, sıkışan yere buz koyarsınız. Sonra da acıyı azaltacak bir pomat sürülebilir.

Çarpma

En çok başını çarpar sağa sola. Çünkü baş, vücuda oranla ağırdır. Dengeyi kuramaz ve çarpar. Çarptığı yer hemen morarır ve şişer. Büyüklerimizin çok uyguladığı bir yöntem vardır ya hani: “Ekmek çiğne ve bağla” Bu yöntem ilkeldir; ama etkili olduğu için yaygın kullanılır. Çarpmaın derecesine göre yapılacaklar değişecektir.

Düşme

Çocuk bu! İlle düşer. Hem de günde birkaç kere. Yeni yürümeye başladığında, denge merkezi tam oturmadığı için düşer. O kadar çok düşer ki, kendi de alışır, siz de alışırsınız. Düşer ve kalkar. Olayı büyütmemekte fayda var. Sıradan, olağan haler. Çocuğu kucaklayın ve “gel, öpeyim de geçsin” yöntemiyle çocuğu rahatlatın.

Çocuk başının üstüne düştüyse, kustuysa veya baygınlık geçirdiyse doğru en yakın sağlık kuruluşuna. Eğer düşmenin etkisiyle kol veya bacaklarında kırılma veya çatlama oluysa, bunu siz ancak ağlamasından anlarsınız, yine en sağlık kuruluşuna.

Batma

Çocuk hep yerde olduğu için iğne gibi şeyler çocuğa kolayca batar. Hoş, çocuğun oyuncaklarından küçük bir parça annelerin ayağına hep batar ya, neyse. Gecenin bir yarısı ağlayan çocuğunun yanına giden anne telaşla önünü görmez ve oyuncağın üstüne basar. Canı yanar; ama yine de bebeğin yanına koşarak gider.

Birşey batınca (iğne, kırılan bir camın minik bir parçası, diken vb.) dikkat etmek gerekir. Batan şey içerde mi? Parça içeriye girmiş mi? Girmemişse, batıp çıkmışsa telaşlanmayın. Dezenfekte edin ve acısını paylaşın.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de 2017'de Doğan Bebeklerin Çoğu Ailelerin İkinci Çocuğu

Yutma

Boncuk, para, oyuncak parçası, kalem ucu ve başka şeyler. Düğme ve hap da bunlara dahil. En iyi çözüm, yutabileceği şeyleri çocuğun yanında bulundurmamak. Çocuğun yuttuğu nefes borusuna takılmadan yutulmuş olsa bile müdahale etmeniz gerekecek. Aman dikkat!

Yanma

Bebek, artık yürüyen bir çocuk haline geldiğinde her yere girer, çıkar. Her şeyi eller, her şeyi çeker ve iter. Bunlar da kazaya zemin hazırlar. Soba, ocak, çaydanlık gibi sıcak kaynaklardan çocukları uzak tutmak gerekir. Çünkü yanık ciddidir. Tedavisi özeldir. Basit yanmalarda yanığın acısını alan pomatlar kullanılabilir. O meşhur “cıs” tedbirini çocuğa daha erken öğretmekte yarar var.

Yaralanma

Kesici, delici bir alet, aniden fırlayan bir kapak, çekince oynayan bir eşya çocuğun yaralanmasına sebep olabilir. Bazen çocuk devirdiği bir şeyin altında kalarak da yaralanabilir. Bir tabure dahi çocuğun canını yakmaya yeter.

Her an dikkat. Adeta dört gözle çocuğu takip etmek gerek. Çünkü çocuk çok hareketli ve enerjiktir. Evdeki tehlikeler hiç bitmez. Dikkati elden bırakmamak, gereken müdahaleyi anında yapmak ve sakin olmak önemli üç ilke. Çocuk sizin telaşınızdan olumsuz etkilenir. İşler daha da büyür o zaman.

Çocuğu yalnız bırakmamak, pencere, kapı, merdiven gibi yerlerde kontrolsüz kalmasına izin vermemek, başka çocuklarla beraberken de denetimi unutmamak çok önemli önleyici tedbirler. Aman dikkat!

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.