Çocuğunuzda Ateş Çıkarsa Bunları Yapabilirsiniz

Bu Yazıyı Paylaşın:

“Eyvah Ateş!” cümlesini söylemeyen anne-baba yoktur. Bebeğin veya çocuğun ateşinin biraz yükselmesi aileyi korkutur, endişelendirir. Sakin olun! Hemen önlemlerinizi alın ve dikkatle takip edin.

Vücut sıcaklığı 37 derecedir. 37.5 derece hafif ateş sayılır. Derece 38’e çıkınca ateş yükselmeye başlamıştır. 39 derece ve üstü “ateşli” denilecek noktadır.

Ateş Yükseldiğinde İlk Yapılacaklar

Ateş yükseldiğinde ilk yapılacak iş çocuğun giysilerini çıkarmaktır. Halk arasında ateşli çocuğu örterler. Yanlış olan bu davranıştan uzak kalacak ve bebeği/çocuğu soyun. Bir kat, bir kat giysilerini çıkarın. Çocuk rahatlasın. Bulunduğu oda çok sıcaksa, odanın sıcaklığını düşürün. Odaya oksijen girmesini sağlayın. Ateşölçer ile ateşini ölçün. Bunu belirli aralıklarla tekrarlayın.

Çocuğa soğuk kompres uygulamaya başlayın. Sanılanın aksine sirkeli su kullanmayın. Oda sıcaklığındaki suya tülbenti batırın. Çocuğun alnını, ayak tabanlarını, avuç içlerini, dizlerinin arkasını, kollarını bu ıslak tülbentle silin. Eğer ateşi yüksekse kaptaki su hemen ılık hale gelir. Suyu değiştirin.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Bebeğimle Konuşuyorum

Annelerin klasik; ama etkili bir yöntemi vardır. Bebeğin alnına bir öpücük kondururlar. Ateş başlamışsa, annesi bu öpücükle hemen ateşi algılar. Ateşölçer o zaman devreye girer.

Çocuğun ateşi 1 saat içinde düşmediyse ılık bir banyo yaptırın. Banyo çocuğu rahatlatır. Ateşini düşürür.

Aslında ateşin kendisi bir hastalık değildir. Bunu bütün anneler bilir. Vücudun savunma mekanizmasının devreye girmesi demek olan ateş, başka bir hastalığa karşı vücudun kendini korumaya almasıdır.

Ateşin yükselmesinin ardından hemen antibiyotik vermek hiç doğru değil. Önce dış etkenleri ortadan kaldırıp önlemleri sırayla almak gerekir.

Herhangi bir nedenden dolayı çok ağlayan bebeğin ateşi yükselebilir. Çocuğu sakinleştirdikten sonra ona sarılın. Kucağınıza alın. Ağlamasıına sebep olan meseleyi çözün. Sizin sevginize ihtiyaç duyacaktır. Bu arada yükselmiş olan ateşi düşecektir.

Çok sıkı, çok kalın giyinmek, çok sıcak bir odada bulunmak ya da kalabalık ve havasız bir ortamda bulunmak çocuğun ateşlenmesine neden olabilir. Bu sebepler ortadan kalkınca çocuk normale döner.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Bebeğin Banyosu Nasıl Yapılır?

40 Dereceye Dikkat

Bütün bunları yaptığınız halde ateş bir türlü düşmüyor, hatta yükselmeye devam ediyorsa çocuğunuzu hemen hastaneye götürün. 40 dereceye yaklaşan ateşe doktorun müdahale etmesi gerekir. İlaç konusunda doktora mutlaka danışmak gerekir.

Çocuk aşı olduysa veya bir enfeksiyon geçiriyorsa ateş daha çabuk yükselir.

Ateşli çocuğa zorla yemek yedirilmemelidir. İstemiyorsa yemesin. İstiyorsa hafif şeyler yiyebilir.

Çocuğun genel durumu iyiyse, neşesi yerindeyse, yemeğini yiyorsa, ama ateşi de biraz yüksekse korkmayın. Hemen atlatacaktır. Çocuğun iyi izlenmesinde fayda var.

Nice anneler kimbilir kaç defa ateşli çocuklarının başında sabahlamışlardır! Olsun, ertesi gün yine koşup oynamaya başlamıştır ya. Her şeye değer!

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.