Çinliler’e Özgü Bazı Davranışlar

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de Çinliler’in yaptığı öyle şeyler var ki bir kişinin Çinli olup olmadığını sadece bu davranışlara bakarak anlayabilirsiniz.(bkz.“Çinliler Nasıl İnsanlardır?” Diye Soranlar İçin Bilgiler) İşte Çinliler’e özgü davranışlardan bazıları:

Çince Konuşma Şekli

Çince genel olarak birçok dile oranla sert vurgulara sahip. Bazı Çinliler, özellikle de erkeklerin çoğu, bu vurguları o kadar sertleştirir ve o kadar sesli konuşurlar ki sıradan şeyler bile konuşsalar dahi onların kavga ettiklerini zannedebilirsiniz. Eğer Dünya’nın herhangi bir yerinde gördüğünüz çekik gözlü kişilerin nereli olduğunu anlamak isterseniz konuşmalarını dinleyin. Kavga ediyormuş gibi bir tonda konuşarak birbirlerine gülebiliyorlarsa büyük ihtimalle Çinli’dirler.

bing.com

İngilizce Konuşma Şekli

İngilizce konuşabilen Çinliler’e nereli olduklarını sorarsanız tabii ki nereli olduklarını söylerler. Ama genel olarak bir Çinli İngilizce’sini 10 saniye içerisinde anlayabilirsiniz. En basit yöntem konuştuğunuz kişiden 3’e kadar saymasını isteyin. Bir ve ikiyi söylemelerinde sıkıntı yok. Ama üçü Çinliler’in %99’u sıri şeklinde söyler. T ve h harflerinin yanyana olmasından kaynaklanan ve dili dudakların arasına sıkıştırarak çıkartılan sesi çıkartamadıkları için “sı” derler. Çevrenizde Çinliler varsa deneme yapabilirsiniz.

Herşeyin Fiyatını Konuşma

İş yaptığınız Çinliler bu konuda biraz daha dikkatli olabilir; ama arkadaşlık bağlarınızın güçlü olduğu Çinliler aldıkları şeylerin fiyatınız söylemekten çok hoşlanır. Mesela “Ne kadar güzelmiş üstündeki kazak! Yeni mi?” diye bir soru sorsanız birçoğu, özellikle de bayanlar “Evet. Yeni. 50Yuan.” benzeri bir cevap verebilir. Bu tutum ilk başlarda garip gelse de zamanla sizin için eğlenceli bir hal alabilir.

“Yemek Yedin Mi?” Sorusu

Biz Türkiye’de ilk karşılaştığımız kişilere “Nasılsın?” diye sorarız. Çinliler’in çoğu karşılaşmalarında birbirlerine ilk olarak “Yemek yedin mi?” diye sorarlar. Bunun nedeni kimisine göre Çin’in 40-50 yıl önce çok ciddi fakirlikle boğuştuğu yıllarda yiyecek yemek bulmanın çok zor olması ve yemek yiyebilmiş olmanın iyi olmak için yeterli bir sebep olmasıdır.

Kağıt Oynama Tutkusu

Havaalanlarında her türlü kişi görebilirsiniz. Eğer havaalanında bazen bankların üstünde, bazen de yerde oturarak kağıt oynayan bir grup çekik görürseniz onların Çinli olma ihtimalleri yüksektir. Çinliler kağıt oynamaya bayılırlar. Her an her yerde kağıt oynayabilirler.

Akvaryum Gezileri

Akvaryumlar çoğumuz için normal şartlarda göremeyeceğimiz türden balıkları görebileceğimiz yerlerdir ve çoğumuz gördüğüm balıkların rengiyle, görünüşüyle ve güzel olup olmadıklarıyla ilgileniriz. Ama bir Çinli ile akvaryuma giderseniz “bu balık çok lezzetli olsa gerek, şunu yesek ne güzel olur” benzeri cümleler duyabilirsiniz. Çinliler için “önce yemek!”

Sıcak Su Konusu

Eğer konuştuğunuz kişi rahatsızlandığınızda, en basitinden burnunuz aksa hemen size sıcak su içmenizi tavsiye ederse bu kişinin Çinli olma ihtimali yüksek. Çin’de sıcak su her derde deva, mucizevi bir içecek. Sağlıklı olmanın ilk temel koşulu sıcak su içmek. Tabii bu düşüncede doğruluk payı da yok değil. Sıcak su içmenin soğuk su içmeye oranla daha sağlıklı olduğu kanıtlanmış bir gerçek.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.