İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çinliler ve Sağlıklı Yaşam Alışkanlıkları

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çinliler, geleneklerine çok bağlı ve gelenekleri sorgulamadan kabul etmekten hoşlanan kişiler. Sağlık konusunda dahi Çinliler’in alışkanlıkları geleneklerin etkisi altında. Beslenme ve günlük yaşantıya etki eden gelenekler Çinliler’in birçoğunun daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor.

Spor

Asya kültürünü pek tanımayan birçok kişi uzakdoğu sporlarının sadece dövüşmekten oluştuğunu düşünse de, aslında bu sporlar bedensel ve ruhsal sağlığa çok yararlı. Uzakdoğu sporları arasında Çin’de en popüler olanı, birçok uzakdoğu sporunun da temelini oluşturan tai chi. Genç Çinliler tai chi kısmen daha az ilgileniyor gibi görünse de, belli yaşın üstündeki önemli bir kesim tai chiye çok ilgi duyuyor.Günün ilk ışıkları ile beraber çok sayıda Çinli sokaklarda tai chi yapmaya devam ediyor. Çinliler’e göre tai chi özellikle kalp sağlığı için çok yararlı bir spor.

Tai Chi yapan Çinliler- bing.com

AliExpress.com Ürünü- Pamuk Tai Chi Kıyafeti- çocuk, yetişkin

Gençler arasında her geçen gün popülerleşen spor dalı yoga. Çinli bayanların yogaya olan etkisi gün geçtikçe artıyor. Öyle ki zaman zaman erken saatlerde çok sayıda bayan işe gitmeden önce parklarda buluşup gruplar halinde yoga yapmaya başladı.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'in Taş Askerleri: Terra Cotta

Öğrenciler her gün 10-15 dakika spor yapmak zorundalar. Her sabah öğrenciler okul bahçesinde toplanır ve havanın durumuna göre ya jimnastik hareketleri yaparlar, ya da okul bahçesi etrafında koşarlar. Bazı okullarda öğretmenler de öğrenciler ile birlikte sabah egzersizi yapar.

Spor ile ilgili sitemizde bulunan benzer yazılar:

Meydan Dansları

Havanın güzel olduğu akşamlarda istisnasız her şehirde, hatta her kasabada,trafiğe kapalı bazı alanlarda büyük çoğunluğunu yaşlı kadınların oluştuğu kişiler biraraya gelerek müzik eşliğinde basit egzersiz hareketleri yaparak dans ederler.Bazı bilinen alanlarla aynı anda dans edenlerin sayısı yüzlerce olabilir.

bing.com

Beslenme

Çin’deki yemek kültürün batı ülkelerine göre çok farklı boyutlarda olduğu bir gerçek; ama Çinlilerin geleneksel yemek yeme biçiminin birçok batı ülkesine oranla çok daha dengeli olduğunu söylemekte yarar var.

Çinliler yemek çeşitliliğine çok dikkat ederler. Öyle ki ister işte, ister evde, ister seyahat halinde olsunlar, masada en az bir adet sebze, bir et yemeği ve çorba bulundurmaya özen gösterirler. Çinliler’in sadece et ağırlıklı tek çeşit yemekle bir öğünü geçirdiği kolay kolay görülmez.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Lokantaları ve Çin Restoran Kültürü
Bir öğünde yenen farklı yiyecekler- bing.com

Hamur işi ve tatlı yiyecekler Çin geleneğinin bir parçası değil. Son zamanlarda pastane tipi ekmekler ve pasta, çikolata gibi tatlı yiyecekler özellikle gençler ve çocuklar arasında yaygınlaşma eğiliminde olsa da Çinliler’in tatlı ve hamur işi tüketimi batı ülkelerine oranla hala çok geride.

Soğuk yiyeceklerin tüketimi de Çin’de birçok ülkeye oranla çok daha az.Çinliler’in neredeyse tamamı soğuk yiyecek ve içeceklerin sağlığa zararlı olduğunu söyler. Doktorlar da aynı şekilde hastalarına ilk olarak soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durmalarını öğütlüyor.

Yemek konusunda sitemizde bulunan yazılardan bazıları:

Sıcak Su

Çinliler’in en çok tükettiği içecek hiç kuşku yok ki sıcak su. Sıcaklıktan kasıt neredeyse kaynar sıcaklıkta olan çok sıcak su.Restoranlarda yemeklerden önce müşterilere sıcak su verilir. Evlerde ve işyerlerinde sıcak su yılın her günü tüketilir.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Nüfusu Nerelerde Nasıl Dağılmıştır?

Özellikle kendini halsiz hissedenler ilk olarak sık sık sıcak su içmeye yönlendirilir. Birçok kişiye ilginç gelse de öksürük, hafif ateş, boğaz ağrısı, grip başta olmak üzere iç hastalıklarının iyileştirilmesinde sıcak su önemli bir rol oynar.

AliExpress.com Ürünü- Plastik, seyahate uygun su kabı

Erken Yatıp Erken Kalkmak

Çinliler gerçekten batılılara oranla çok erken yatıp çok erken kalkan insanlardır. Gün Çin’de erken başlar ve erken sona erer. Bunun böyle olması gerektiğini doktorlar başta olmak üzere devamlı olarak birbirlerine söylerler. Bu sayede vücutlarının ihtiyacı olan güneş ışığından daha fazla yararlanırlar.Çin’de yetişkinlerinin çoğu akşam saat 11 olduğunda yatar ve sabah 6-7 gibi uyanır.

Pazar sabahları saat 7’de dahi Çin’de çok sayıda kişiyi dışarıda görmek mümkün. Saat 9 civarlarında süpermarketlerin otoparkları neredeyse dolu olur.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.