“Çinliler Ne Yer” Sorusunun Merak Edilen Yanıtı

Posted by

Çin’de devamlı yaşayan biriyseniz Çin dışına çıktığınızda çok sayıda kişinin “Çinliler ne yer ?” diye sorduğuna şahit olabilirsiniz. Bu sorunun sorulmasında asıl neden kulaktan dolma bilgilerin doğruluğunu teyit etmektir.(bkz. Çin Seyahati Öncesi Bilinmesi Gerekenler)

Türkiye’de 100 kişiye “Çinliler ne yer?” diye sorsak birçok kişiden böcek, kedi, köpek gibi cevaplar duyarız. Çin’de hareket edebilen neredeyse herşeyin yenebildiği doğu; ama genele bakıldığında Çinliler’in yedikleri diğer ülkelerden çok da farklı değil. Et olarak domuz, dana, kuzu, balık ve deniz ürünleri sıkça tüketilirken, sebze ve meyve konusunda birçok ülkeye oranla çok daha fazla çeşit yerler. 

“Çinliler ne yer?” diye soranların akıllarına ilk gelen görüntü-yandex.net

Çin mutfağının çoğumuzun aşina olduğu bir mutfak olmaması Çin yemeklerinin çeşitten veya lezzetten uzak olduğu anlamına gelmiyor. Diyebilirim ki Çin yemekleri gerçekten çok çeşitli ve Çinliler birçok ülke vatandaşına oranla daha sağlıklı ve dengeli besleniyorlar.

Çinlilerin şu anlama gelen bir sözü vardır: Sabah karnını doyur, öğlen daha az, akşam en az ye!(早上吃饱,中午吃好,晚上吃少)Aslında buna benzer sözler Türkiye’de de vardır. Türkiye’de kahvaltının öneminden ve akşam yemeğinde çok yenmemesinden bahsedilir. Ama günümüzün yoğun çalışma temposunun sonucu olarak çoğumuz ister istemez akşam çok yeriz. Kahvaltıları ise basit bir şekilde geçiştiririz.

Yazının başlarında bahsettiğim gibi Çinliler genel olarak Dünya’daki diğer insanlarla benzer şeyleri yerler. Sadece yemeği yapma biçimleri farklı. İşte Çinliler’in yediği besinlerin bazıları:

Pirinç

Çin’in milli yiyeceği herkesin bildiği gibi pilav. Öğle ve akşam yemeklerinde özellikle güney Çinliler ekmek niyetine pilav yemekten hoşlananlar. Sabah kahvaltılarında adına zhou dedikleri pirinç lapası yemekleri vardır ki bu yemek Çin genelinde çok kişi tarafından ço sevilir. Sabahları pirinç lapası yemenin sindirim sistemin için yararlı olduğunu düşünürler.

Un İşi Ürünler

Ekmek ve türevleri Çin’de her geçen gün daha da popülerleşiyor olsa da, ekmeğin günlük hayattaki yeri batı ülkelerine oranla çok geride. Son zamanlarda açılan pastanelerde satılan farklı tatlarda yumuşak ekmekleri yemekten özellikle gençler çok hoşlanıyor.

Kuzey bölegelerinde yaşayan Çinliler Çin makarnasını pilava oranla daha çok tercih ediyorlar. Çin makarnası dışarıdan bakıldığında spagettiye benzeyen ve Çinliler’in günün hemen her saati yiyebileceği bir çeşit yemek. En az spagetti kadar uzun olan makarnaları çubukla yemek her ne kadar çok kolay olmasa da makarnaları yaparken kesmeye ihtiyaç hissetmezler. Çünkü Çinliler için uzun makarna uzun yaşam anlamına gelir.

Un ile hazırlanan bir başka popüler yiyecek Çin mantısı. Bu mantı, Türkiye’deki mantıya oranla çok daha büyük.(Neredeyse avuç içi kadar) Mantının içine isteklerine göre ya et, ya da sebze-yumurta karışımı koyarlar. Yerken de mantıları sirkeye veya soya sosuna bandırarak yerler.

Sabahları tüketilen bir diğer yiyecek ise buharda pişirilerek hazırlanan Çin hamurları. İlk bakışta bu tarz hamur yiyecek Türkiye’deki birçok kişinin ilgisini çekmese de yedikçe kendine bağlayacak cinsten. Hamur hazırlanırken içine farklı tarz et veya sebzeler konuluyor ve böylece farklı tatlar elde ediliyor.

Çin hamurları-yandex.net

Sebze-Meyveler

Çin, Türkiye’den 13 kat daha büyük bir coğrafyaya yayılmış bir ülke. Bu nedenle sebze-meyve çeşitliliğinin Türkiye’den daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Birçok çeşit sebze ve meyvenin Çin dışındaki birçok kişinin adını dahi bilmediğine dair bahse girebilirim.

Çinliler’in dengeli beslenme konusunda dikkat ettiği önemli noktalardan biri diğer yemeklerle beraber masada mutlaka en az bir çeşit sebze yemeği bulundurmaya özen göstermeleri. Sadece et ağırlıklı yiyeceklerle öğünleri geçiren Çinliler’İn sayısı gerçekten çok az düzeylerde.

Et-Deniz Ürünleri

Et konusu Çin’in ucu en açık konularından biri. Genel olarak en çok tercih edilen etler dana, kuzu, domuz, tavuk ve balık. Bunlar haricinde azınlık denebilecek sayıda Çinliler’in köpek, kurbağa, böcek gibi birtakım canlıları yediğini söyleyebiliriz. Genel olarak akla hayale gelmeyecek canlıları tüketenler Çin’in en güneyinde bulunan eyaletlerde yaşıyor.

Çinliler’in büyük kısmı etleri kemikleri ile birlikte pişirmeyi tercih ederler. Kemiğe yakın olan etlerin daha lezzetli ve daha sağlıklı olduğunu söylerler. Zaman zaman neredeyse hiç et bulunmayan tavuk kafası, ördek kafası, ördek boynu, tavuk ayakları gibi bölgeleri sıyırmaktan da büyük keyif alırlar.

Çinliler aileleriyle veya arkadaşlarıyla yemek yerken masada tek çeşit et yemeği bulundurmak yerine birkaç farklı çeşit etten yapılan yemekleri bulundurmayı tercih ederler. Özellikle Çin Yeni Yılı öncesi yedikleri yemekte masada mutlaka tavuk ve balık etleriyle yapılan yemeklerin olması gerektiğine inanırlar. Türkiye’de tavuk ve balık yemekleri hiçbir zaman bir arada yenmese de Çinliler için tavuk ve balığın birarada olmasa bolluk ve bereket anlamına gelir.

Çinliler yengeç yemekteten çok hoşlanır yandex.net

Deniz ürünleri denildiğinde Çinliler’in birçok ülkeden çok fazla miktarda deniz ürünü tükettikleri bir gerçek. Çok çeşit balık yemeklerine ek olarak Çinler’in tüketmekten hoşlandığı deniz canlılarının başında karides ve yengeç geliyor. Deniz ürünlerinden hoşlanmayan Çinliler’in sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeyde.

İçecekler

Çinliler’in milli içeceği sıcak su. Çinliler’e göre sıcak su sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazlarındandır. Çin’deki restoranların hemen hemen tamamında yemeklerden önce sıcak su ikram edilir.

Kahve içme alışkanlığı batı ülkeleri kadar yaygın olmasa da, birçok Çinli sıkça çay tüketir. En çok tüketilen çayların başını yeşil çay çeker.

Çin’de en çok çay tüketiliyor-yandex.net

Alkollü içecek tüketimi Çinli erkekler, özellikle kuzey doğulu olanlar,  arasında çok yaygın olsa da Çinli kadınların çok büyük bir kısmı hiç alkol tüketmez. Çin’in milli alkollü içeceği, adına baijiu denilen, alkol oranı çok yüksek olan bir çeşit likör. Baijiu haricinde Çin’de en çok tüketilen alkollü içeceklrden bir diğeri ise bira.

Tatlılar

Tatlı kültürü, Türkiye’de ve birçok batı kültüründe hayatın önemli bir parçası olsa da Çinliler için o kadar önemli değil. Özellikle yaş günleri için pasta yeme bir adet haline gelmeye başlmış olmasına rağmen genel anlamda tatlıların batı damak tadına uymadığını söylemek mümkün. Batı ülkelerinde sütlü veya şuruplu tatlılar ön plana çıkarken, Çin’de geleneksel Çin tatlıları kırmızı veya yeşil fasulye içeren tatlılar tercih sebebi olabiliyor.

Uzun lafın kısası, Çin mutfağı boş bir mutfak değil. Çinliler’İn yedikleri de sadece böcek ve köpekten oluşmuyor. Çin yemeklerine alışmak için sadece biraz zaman gerekiyor.

Çinliler’in neler yediğini yerinde görebilmek için Çin’e seyahat yapın ve kalacağınız oteli BURAYA tıklayarak belirleyin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.