İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

“Çinliler Ne Yer?” Diye Soranlar İçin Bilgiler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’de devamlı yaşayan biriyseniz Çin dışına çıktığınızda çok sayıda kişinin “Çinliler ne yer ?” diye sorduğuna şahit olabilirsiniz. Bu sorunun sorulmasında asıl neden kulaktan dolma bilgilerin doğruluğunu teyit etmektir.(bkz.Çin’e Gelmeden Önce Bilinmesi Gerekenler)

Türkiye’de 100 kişiye “Çinliler ne yer?” diye sorsak birçok kişiden böcek, kedi, köpek gibi cevaplar duyarız. Bu cevapları veren kişilerin çoğu Çin’i hiç zeyaret etmemiş kişiler olsa dahi benzer cevap vermeleri muhtemel. Dilerseniz çevrenizdeki insanlara bu soruyu sorup cevabını almaya çalışabilirsiniz.)

“Çinliler ne yer?” sorusunun bence en doğru cevabı şu: Çinliler genel olarak Dünya’daki diğer insanlar ne yiyorsa onu yerler; ama aralarında az da olsa böcek veya köpek gibi canlıları yiyenler de vardır.

Çin’de bçcek yiyen bir maceraperest-bing.com

Çin mutfağının çoğumuzun aşina olduğu bir mutfak olmaması Çin yemeklerinin çeşitten veya lezzetten uzak olduğu anlamına gelmiyor. Diyebilirim ki Çin yemekleri gerçekten çok çeşitli ve Çinliler birçok ülke vatandaşına oranla daha sağlıklı ve dengeli besleniyorlar. (bkz.Çin Yemekleri İle Türk Yemekleri Arasındaki Farklar)

Çinlilerin şu anlama gelen bir sözü vardır: Sabah karnını doyur, öğlen daha az, akşam en az ye!(早上吃饱,中午吃好,晚上吃少)Aslında buna benzer sözler Türkiye’de de vardır. Türkiye’de kahvaltının öneminden ve akşam yemeğinde çok yenmemesinden bahsedilir. Ama günümüzün yoğun çalışma temposunun sonucu olarak çoğumuz ister istemez akşam çok yeriz. Kahvaltıları ise basit bir şekilde geçiştiririz.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Kullanılan Isıtma Sistemleri

Yazının başlarında bahsettiğim gibi Çinliler genel olarak Dünya’daki diğer insanlarla benzer şeyleri yerler. Sadece yemeği yapma biçimleri farklı. İşte Çinliler’in yediği besinlerin bazıları:

Pirinç

Çin pilavı-baidu.com

Çin’in milli yiyeceği herkesin bildiği gibi pilav. Öğle ve akşam yemeklerinde özellikle güney Çinliler ekmek niyetine pilav yemekten hoşlananlar. Sabah kahvaltılarında adına zhou dedikleri pirinç lapası yemekleri vardır ki bu yemek Çin genelinde çok kişi tarafından ço sevilir. Sabahları pirinç lapası yemenin sindirim sistemin için yararlı olduğunu düşünürler.

Un İşi Ürünler

Ekmek ve türevleri Çin’de her geçen gün daha da popülerleşiyor olsa da, ekmeğin günlük hayattaki yeri batı ülkelerine oranla çok geride. Son zamanlarda açılan pastanelerde satılan farklı tatlarda yumuşak ekmekleri yemekten özellikle gençler çok hoşlanıyor.

Kuzey bölegelerinde yaşayan Çinliler Çin makarnasını pilava oranla daha çok tercih ediyorlar. Çin makarnası dışarıdan bakıldığında spagettiye benzeyen ve Çinliler’in günün hemen her saati yiyebileceği bir çeşit yemek. En az spagetti kadar uzun olan makarnaları çubukla yemek her ne kadar çok kolay olmasa da makarnaları yaparken kesmeye ihtiyaç hissetmezler. Çünkü Çinliler için uzun makarna uzun yaşam anlamına gelir.

Un ile hazırlanan bir başka popüler yiyecek Çin mantısı. Bu mantı, Türkiye’deki mantıya oranla çok daha büyük.(Neredeyse avuç içi kadar) Mantının içine isteklerine göre ya et, ya da sebze-yumurta karışımı koyarlar. Yerken de mantıları sirkeye veya soya sosuna bandırarak yerler.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çince Öğrenmek İsteyenler Öncelikle Neyi Bilmeliler?
Çin mantısı-bing.com

Sabahları tüketilen bir diğer yiyecek ise buharda pişirilerek hazırlanan Çin hamurları. İlk bakışta bu tarz hamur yiyecek Türkiye’deki birçok kişinin ilgisini çekmese de yedikçe kendine bağlayacak cinsten. Hamur hazırlanırken içine farklı tarz et veya sebzeler konuluyor ve böylece farklı tatlar elde ediliyor.

Çin hamurları- chinadaily.com.cn

Sebze-Meyveler

Çin, Türkiye’den 13 kat daha büyük bir coğrafyaya yayılmış bir ülke. Bu nedenle sebze-meyve çeşitliliğinin Türkiye’den daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Birçok çeşit sebze ve meyvenin Çin dışındaki birçok kişinin adını dahi bilmediğine dair bahse girebilirim.

Çin’de çok tüketilen tatlı bir meyve-bing.com

Çinliler’in dengeli beslenme konusunda dikkat ettiği önemli noktalardan biri diğer yemeklerle beraber masada mutlaka en az bir çeşit sebze yemeği bulundurmaya özen göstermeleri. Sadece et ağırlıklı yiyeceklerle öğünleri geçiren Çinliler’İn sayısı gerçekten çok az düzeylerde.

Et-Deniz Ürünleri

Et konusu Çin’in ucu en açık konularından biri. Genel olarak en çok tercih edilen etler dana, kuzu, domuz, tavuk ve balık. Bunlar haricinde azınlık denebilecek sayıda Çinliler’in köpek, kurbağa, böcek gibi birtakım canlıları yediğini söyleyebiliriz.

Çinliler aileleriyle veya arkadaşlarıyla yemek yerken masada tek çeşit et yemeği bulundurmak yerine birkaç farklı çeşit etten yapılan yemekleri bulundurmayı tercih ederler. Özellikle Çin Yeni Yılı öncesi yedikleri yemekte masada mutlaka tavuk ve balık etleriyle yapılan yemeklerin olması gerektiğine inanırlar. Türkiye’de tavuk ve balık yemekleri hiçbir zaman bir arada yenmese de Çinliler için tavuk ve balığın birarada olmasa bolluk ve bereket anlamına gelir.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Sadece Çinli İnsanlara Özgü Bazı Davranışlar
Masalara servis edilen yengeçler-bing.com

Deniz ürünleri denildiğinde Çinliler’in birçok ülkeden çok fazla miktarda deniz ürünü tükettikleri bir gerçek. Çok çeşit balık yemeklerine ek olarak Çinler’in tüketmekten hoşlandığı deniz canlılarının başında karides ve yengeç geliyor. Deniz ürünlerinden hoşlanmayan Çinliler’in sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek düzeyde.

Tatlılar

Tatlı kültürü, Türkiye’de ve birçok batı kültüründe hayatın önemli bir parçası olsa da Çinliler için o kadar önemli değil. Özellikle yaş günleri için pasta yeme bir adet haline gelmeye başlmış olmasına rağmen genel anlamda tatlıların batı damak tadına uymadığını söylemek mümkün. Batı ülkelerinde sütlü veya şuruplu tatlılar ön plana çıkarken, Çin’de geleneksel Çin tatlıları kırmızı veya yeşil fasulye içeren tatlılar tercih sebebi olabiliyor.

Uzun lafın kısası, Çin mutfağı boş bir mutfak değil. Çinliler’İn yedikleri de sadece böcek ve köpekten oluşmuyor. Çin yemeklerine alışmak için sadece biraz zaman gerekiyor.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.