“Çinliler İngilizce Biliyor Mu?” Diye Soranlara Cevap

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin ile bağlantılı iş yapan veya Çin’de okuyanlar istemez Çinliler ile irtibata geçmek zorunda. Çince seviyesinin yeterli düzeyde olmadığı durumlarda, ki genel olarak Çince bilenlerin sayısı çok az, Çinliler ile iletişim kurmanın tek yolu İngilizce.(bkz.“Çinliler Nasıl İnsanlardır?” Diye Soranlar İçin Bilgiler)

bing.com

Çin’de İngilizce eğitimi konusu Çin hükümetinin üstüne çok kafa yorduğu bir konu. Öyle ki şu an Çin’de İngilizce dersleri alanların sayısı 400 milyon kişiyi geçmiş durumda. Ama İngilizce’yi ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar konuşabilenlerin sayısı hala daha %10’dan daha düşük seviyelerde. Gelişmiş bölgelerde yabancıların daha çok olduğu alanları İngilizce konuşabilen Çinliler’e rastlamak mümkünken birçok yerde en basit cümleleri dahi söyleyemeyenler çoğunluğu oluşturuyor.

Çin Havalimanları

Çin’e dışarıdan gelenlerin ilk durağı tabii ki havalimanları. İngilizce bilenlerin Çin’deki havalimanlarında işleri çok kolay. En azından dertlerini anlatabilecekleri kişileri bulmakta ciddi bir sıkıntı yok. İş gereği yabancılarla direk iletişimde bulunması gereken havalimanı personelinin İngilizce seviyesi genel olarak yeterli düzeyde.(bkz.Çin Uçak Bileti Hangi Havayolundan Alınabilir?)

Çin Taksileri

Çin’e gelenlerin dil problemi yaşamaya başladığı ilk yer havalimanlarında binilen taksiler. Zira Çinli taksicilerin %99.99’u İngilizce’yi hiç konuşamıyor. Gidilecek otelin adının İngilizce yazılmış olması da genel olarak taksiciler için birşey ifade etmiyor. Otel dünyaca ünlü bir otel bile olsa taksi şöförleri otellerin Çince adlarını biliyor.

chinadaily.com.cn

Otellerin adresi de keza aynı şekilde. Taksicilerin bir kısmı latin harfleri ile yazılmış olan adresleri okuyamıyor. Hele bir de adres tamamı büyük harfler kullanarak yazılmışsa taksicilerin bu adresleri okuması çok daha zorlaşıyor. Bu nedenle Çin’e gelmeden önce kalınacak otelin adresini ve Çince adını internetten bulup taksiciye göstermek işleri çok kolaylaştırabilir. 

Çin Otelleri

Çin’deki otellerde resepsiyon görevlisi olan kişiler genel olarak müşterileriyle iletişim kurabilecek kadar İngilizce bilirler. En azından resepsiyonda en az bir kişi İngilizce bilir. Özellikle büyük şehirlerde durum böyle.

Resepsiyon görevlileri haricindeki personel arasında İngilizce bilenlerin oranı çok düşük seviyelerde. O nedenle otel içinde herhangi bir ihtiyaç olması durumunda resepsiyona telefon açıp durumu onlara anlatmak en iyisi.

Çin Restoranları

Şu an Çin’deki büyük restoranların bir kısmında İngilizce menü bulunuyor. Hatta İngilizce bilen garsonları olan restoranlar bile var. Ama çoğunluk sadece Çince menüden ve sadece Çince bilen çalışanlardan oluşuyor. Restoranlara gitmeden önce telefonda çeviri yapabilen uygulamaları bulundurmaya özen göstermek lazım. Aksi takdirde hiç tahmin edilmeyecek şeyleri yemek olarak masada görmek mümkün.

Bir restoranın menüsü – baidu.com

Çin Hastaneleri

Hastanelerin çok büyük bir kısmında İngilizce sadece tabelalardan ibaret. Özellikle devlet hastanelerinde İngilizce konuşabilen doktor veya diğer hastane görevlilerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Son zamanlarda devlet bu konuyu çözme gayretinde olsa da şu an için bu konuda çok ciddi bir ilerleme şimdilik yok. O nedenle devlet hastanelerine Çince bilen biriyle beraber gitmek yanlış anlaşılmaların önüne geçebilir.

bing.com

Özel hastanelerde İngilizce bilen kişilere denk gelme ihtimali daha yüksek. Ama bu hastaneler de genel olarak Çince ağırlıklı hizmet veriyor.

Uluslararası hastanelerde ise hastanelerin ana dili İngilizce. Hatta doktorların da çoğunluğunu Çinli olmayan doktorlar oluşturuyor. Ama bu hastanelerin ücretlerinin de normal hastanelere oranla çok daha pahalı olduğunu unutmamak lazım.(bkz.Çin Sağlık Sistemi Hakkında Bilgiler)

Çin Trafiği

Çin’de trafik kuralları birçok ülke ile benzer; ama bazı önemli duyurular ile ilgili tabelaların çoğu sadece Çince’den oluşur. Ve tahmin edileceği gibi tabelaları okuyamama nedeniyle kural ihlali yapmak ceza yemeye engel olmaz.

Çin’deki bir trafik levhası-bing.com

Trafik polislerinin İngilizce seviyeleri genel olarak çok düşüktür. O nedenle trafikte yabancı sürücülerle muhatap olmaktan genel olarak kaçınırlar. Kural ihlali yapılmadığı durumlarda çevirme esnasında yabancıları durdursalar bile ehliyet kontrolü bile yapmadan yabancıların yollarına devam etmelerine izin verirler.(bkz.Çin’de Araba Kullanmak İsteyenler İçin Bilgiler)

Çin İthalat İhracat Firmaları

Çin’de İngilizce seviyesinin en yüksek olduğu yerlerin başında ithalat-ihracat yapan firmalar gelir. Yabancı müşterilerle iletişim halinde olan firmaların hepsinde çok sayıda İngilizce bilen personel bulunur. O nedenle İngilizce bilen kişiler Çin ile ticaret yaparken dil konusunda sıkıntı çekmezler.

Çinliler İle Ne Konuşulur, Ne Konuşulmaz?

Çinliler ile daha güvenli iş ilişkileri kurabilmek için Çinliler ile arkadaş olmakta çok büyük yarar var. Arkadaş olmaya çalışırken Çinliler’in hangi konularla ilgili konuşmaktan hoşlandıklarını, hangi konuları konuşmaktan haz etmediklerini bilmek gerekiyor. İşte Çinliler ile konuşulabilecek ve konuşulmaması gereken konulardan bazıları:

Politika

Politika, Türkiye’de çok yaygın olarak konuşulsa da Çinliler’in neredeyse hiç politika konuşmadıklarını önceden bilmekte yarar var. Çin’in yönetim biçimi Çin dışında yaşayanlara ilginç gelir. (bkz. Çin’in Yönetim Şekli Hakkında Bilgi)Bazı kişiler Çinliler’in çok zor koşullarda yaşadığını dahi düşünebilir. Sebebi ne olursa olsun politik konulata girmemek en doğrusu. Çinliler genel olarak ülkeleri ve liderleriyle gurur duyarlar ve liderlerinin dediklerini mutlak doğru olarak kabul ederler. Politik konularda onların fikirlerine karşı çıkmak onları incitebilir. (bkz.Çin’de Yapılmaması Gerekenler)

Tayvan, Tibet, Tiananmen, Xinjiang gibi Çin için hassas konuları konuşurken kelimeleri özenle seçip politik mesajlar vermemek çok önemli.

Kültürel Farklılıklar

Çin ile Türkiye arasında kültürel anlamda bazı benzerlikler olsa da farklılıklar azımsanmayacak kadar çok. Birçok kişi gördükleri farklılıklara dayanarak Çinliler’in birçok şeyi yanlış yaptığını düşünür ve onlara kendi kültürlerini anlatmaya başlar.

Pekin opera sanatçısı-bing.com

Kültürel farklılıkların konuşulmasında herhangi bir sıkıntı yok; ama bu farklılıkları konuşurken Çin’i ve Çin kültürünü suçlayıcı cümleler kurmaktan kaçınmak gerekiyor. Çinliler’in binlerce yıldır aynı topraklarda aynı kültürün bir parçası olduklarını unutmamak lazım.

Din

Çin’de hiç konuşulmaması gereken konulardan biri. Bazı kişiler Çinliler ile karşılaştıklarında ilk olarak kendi dinlerini anlatmaya çalışırlar. Oysa ki Çinliler’in çok büyük bir çoğunluğu dinlerin her birine karşı tarafsız bir tutum içindedirler. Çoğu Çinli dinlerin detaylarını öğrenmeye ilgi dahi göstermez.

Farklı dinlerin Çin’deki dağılımı-bing.com

Müslümanlıkla ilgili Çinliler’in çoğunun tek bildiği müslümanlarun domuz eti yemediği. Eğer Çinliler’e bir Müslüman dininden dolayı domuz eti yemediğini söylerse Çinliler söylenenleri olduğu gibi kabul eder ve dinle ilgili başka soru kolay kolay sormaz.

Spor

Türkiye’de özellikle erkekler en az politika konuştukları kadar futbol konuşurlar. Çin’de her geçen yıl futbolun popülerliğini arttırdığı, hele Dünya Kupası zamanında Çin’in hiç tahmin edilemeyecek şekilde bir futbol ülkesine dönüştüğü söylenebilir; ama bu durum Çinliler’in uzun uzadıya futbol konuşmaya başladıkları anlamına gelmiyor. Avrupa futboluna ilgi duyup Türkiye’nin üç büyük takımını dahi bilenler hariç.(bkz.Çin’de En Popüler Olan 4 Spor Dalı)

Spordan hoşlanan Çinliler’in en çok ilgi gösterdiği sporların başında basketbol geliyor. NBA’e ilgi duyan pekçok kişi NBA’de oynayan takımlar ve oyuncular hakkında çok geniş bilgiye sahip.

Türkiye

Çinliler’in diğer ülkelerle ilgili bilgileri genel olarak kalıplaşmış bilgilerden ibarettir. Birçok kişi Türkiye’nin tam olarak nerede olduğunu dahi bilmeyebilir. Ama ülkelerin güzelliklerinden, yemek kültüründen konuşmaktan keyif alırlar.

Türkiye ile ilgili birçok şey Çinliler’in ilgisini çekecek düzeyde. Türkiye’nin tarihine ve tarihi mekanlarına ilgi duyan Çinliler’in sayısı kısmen daha az olsa da, Türkiye’nin doğal güzelliklerine, Nevşehir’deki balon turlarına, Ege Denizi’ne, Türkiye’nin hem Asya’da hem Avrupa’da yer almasına,Türkiye’nin temiz havasına, dönere hemen hemen her Çinli’nin ilgi duyduğu veya duyabileceği bir gerçek.

Son zamanlarda Çin’de çok popüler olan ve içinde”Seni romantik Türkiye’ye götüreyim” sözü geçen şarkı Çinliler’in Türkiye deyince romantik bir ülkeyi akıllarına getirmelerini sağladı.(bkz. İçinde “Romantik Türkiye” Sözü Geçen Çin Şarkısı)

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.