Çinliler İle İyi İlişkiler Kurmanın Yolları

Bu Yazıyı Paylaşın:
Aliexpress TR

Günümüzde birçok kişi, özellikle iş dünyasında, çeşitli sebeplerden ötürü Çinliler ile iletişime geçiyor. Ama yine kulaktan dolma bilgilerden dolayı Çinliler ile gerçekten iyi ilişkiler içinde olanların sayısı çok düşük. Aslına bakılırsa Çinlilerle iyi ilişkiler kurmak özellikle Türk kültürüyle yetişmiş kişiler için çok zor değil. Aradaki binlerce kilometreye rağmen kültürel anlamda iki ülke insanının birbirlerini tanımalarını ve birbirlerine güvenlerini sağlayabilecek birçok benzerlik var. (bkz. Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler)

Önyargıları Bir Kenara Bırakmak

Birçok kişi Çinliler tarafından kandırılacağına inanıyor. Bunda Çinliler tarafından kandırılan insanların anlattıklarının payı büyük. Bir milyar üç yüz milyon kişinin yaşadığı bir ülkede dolandırıcıların ve kötü insanların sayıca diğer ülkelerden fazla olması çok olağan. Ama ülke genelindeki her bir bireyin aynı derecede kötü olduğuna inanmak bence yanlış bir düşünce. Çinliler’in arasında da namuslu ve güvenilir insanlar var. Bize düşen Çinliler’e önyargıyla yaklaşmak yerine onları anlamaya çalışmak. Biz onlara güvenmeye başladığımız ölçüde onlar da bize güvenmeye başlayacaklardır.

Çin’i ve Çinliler’i Küçümsememek

İlginç bir şekilde Çin’i ve Çinliler’i tanımayan birçok kişi Çin ile ilgili çok küçümseyici ifadeler kullanıyor. Bunun temel nedeni Çin’de herşeyin çakma ve kalitesiz olduğuna inanmaları. 20 sene önce bu düşünceler doğru olabilirdi; ama artık Çin’in hiçbir şekilde küçümsenecek bir tarafının kalmadığını kabul etmemiz lazım. Gerek ekonomik gerekse teknoloji konularında özellikle son 10 yılda Çin’de yaşanan gelişmeler Çin’in birçok konuda Dünya’ya öncülük edebilecek düzeye ulaştığını gösteriyor.

Çinliler ile yaptığımız görüşmelerde onları ve çabalarını küçümsemek yerine, öncelikle onlara en az diğer insanlara duyduğumuz kadar saygı duymamız gerekiyor. Biz saygı duydukça onların bize duyduğu saygının miktarı artacaktır.

Çinliler İle Arkadaş Olmaya Çalışmak

Türkiye’de olduğu gibi Çin’de de arkadaşlık ilişkileri iş ilişkilerinin geliştirilmesinde çok önemli rol oynar. Çinliler de tıpkı Türkler gibi arkadaşlık bağları kuvvetli olan kişilerle iş yapmayı tercih eder. O nedenle eğer Çin ile daha iyi ilişkiler kurmak istiyorsak, arkadaşlık ilişkilerimizi geliştirmeye özen göstermeliyiz. Bunu yapmanın en kolay yolu Çinliler ile beraber bir restorana gidip uzun süren yemekler yemek. Çinliler’in arkadaşlık bağlarını en çok ve en hızlı kuvvetlendirdiği yerlerin başında hiç kuşkusuz restoranlar geliyor. Birkaç tane akşam yemeğini beraber yiyen kişilerin iyi arkadaş olmamaları için hiçbir sebep yok. (bkz. Çin’de Restoran Kültürü)

Hassas Konulardan Uzak Durmak

İlişkileri geliştirmeye çalışırken birçok farklı konudan konuşmak mümkün. Ama Çinliler için hassas ve onların konuşmaktan hoşlanmadığı konuları konuşmaktan kaçınmak gerekiyor. Bu konuların en başında politik konular geliyor. Tanıdığım Çinliler’in en az %90’ının hiç politika konuşmadığını politik gelişmeleri olduğu gibi kabul ettiğini söylemeliyim. Özellikle Çin hükümeti ile ilgili eleştirel cümleler kurmak onlar üstünde çok olumsuz etki yapabilir. Çoğu Çinli ülkesiyle gurur duyar, en azından öyle görünür ve gurur duydukları bir şeyle ilgili olumsuz fikirler duymak onların hoşlarına gitmeyebilir.

Booking.com

Bir diğer uzak durulması gereken konu ise din. Çinliler’in büyük bir çoğunluğu kendini bir dinin mensubu olarak görmez. Çoğunun dinler ile ilgili bilgisi de çok kalıplaşmış bilgiler şeklindedir. Mesela siz Müslümansanız birçok Çinli size “sen o zaman domuz yemiyorsundur.” diyecektir. Hepsi bu! Onun dışında daha detaylı bilgileri olanların sayısı oran olarak gerçekten çok az seviyelerde. Bu nedenle Çinliler ile birlikteyken devamlı olarak dini konulardan bahsetmek onların sıkılmalarına veya sizi yanlış anlamalarına neden olabilir.

Hediyeleşmek

Türkiye’de olduğu gibi Çin’de de hediyeleşmek kültürün önemli bir parçası. Çinliler’le görüşme öncesinde birtakım hediyeler hazırlamak ve görüşme esnasında bu hediyeleri onlara vermek onları çok mutlu eder. Çinliler de aynı şekilde, özellikle Çin dışından gelen misafirleri için önceden güzel görünüşlü, zaman zaman pahalı hediyeler hazırlarlar.

Kısacası Çinliler ile iyi ilişkiler kurmak istiyorsak ilk adımı onlardan beklemek yerine bizim atmamız lazım. Biz onlara arkadaş gibi yaklaştıkça onlar da bize en az aynı düzeyde yaklaşacaktır. Bizim onlardan devamlı olarak şüphe etmemiz durumunda ise onlar da bunu hissedecek ve kendilerini kapatacaklardır.

e-mail listesine kayıt olarak aylık bültenimize ve sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara anında ulaşabilirsiniz.
GearBest TR
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.