İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çinliler İle İyi İlişkiler Kurmak İçin Yapılması Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Günümüzde birçok kişi, özellikle iş dünyasında, çeşitli sebeplerden ötürü Çinliler ile iletişime geçiyor. Ama yine kulaktan dolma bilgilerden dolayı Çinliler ile gerçekten iyi ilişkiler içinde olanların sayısı çok düşük. Aslına bakılırsa Çinlilerle iyi ilişkiler kurmak özellikle Türk kültürüyle yetişmiş kişiler için çok zor değil. Aradaki binlerce kilometreye rağmen kültürel anlamda iki ülke insanının birbirlerini tanımalarını ve birbirlerine güvenlerini sağlayabilecek birçok benzerlik var. (bkz. Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler)

Önyargıları Bir Kenara Bırakmak

Birçok kişi Çinliler tarafından kandırılacağına inanıyor. Bunda Çinliler tarafından kandırılan insanların anlattıklarının payı büyük. Bir milyar üç yüz milyon kişinin yaşadığı bir ülkede dolandırıcıların ve kötü insanların sayıca diğer ülkelerden fazla olması çok olağan. Ama ülke genelindeki her bir bireyin aynı derecede kötü olduğuna inanmak bence yanlış bir düşünce. Çinliler’in arasında da namuslu ve güvenilir insanlar var. Bize düşen Çinliler’e önyargıyla yaklaşmak yerine onları anlamaya çalışmak. Biz onlara güvenmeye başladığımız ölçüde onlar da bize güvenmeye başlayacaklardır. (bkz. Çinliler Nasıl İnsanlardır?)

bing.com

Çin’i ve Çinliler’i Küçümsememek

İlginç bir şekilde Çin’i ve Çinliler’i tanımayan birçok kişi Çin ile ilgili çok küçümseyici ifadeler kullanıyor. Bunun temel nedeni Çin’de herşeyin çakma ve kalitesiz olduğuna inanmaları. 20 sene önce bu düşünceler doğru olabilirdi; ama artık Çin’in hiçbir şekilde küçümsenecek bir tarafının kalmadığını kabul etmek lazım. Gerek ekonomik gerekse teknoloji konularında özellikle son 10 yılda Çin’de yaşanan gelişmeler Çin’in birçok konuda Dünya’ya öncülük edebilecek düzeye ulaştığını gösteriyor. (bkz. Çin Ekonomisi Hakkında Genel Bilgiler)

Çinliler İle Arkadaş Olmaya Çalışmak

Türkiye’de olduğu gibi Çin’de de arkadaşlık ilişkileri iş ilişkilerinin geliştirilmesinde çok önemli rol oynar. Çinliler de tıpkı Türkler gibi arkadaşlık bağları kuvvetli olan kişilerle iş yapmayı tercih eder. O nedenle eğer Çin ile daha iyi ilişkiler kurmanın yolu, arkadaşlık ilişkilerini geliştirmekten geçiyor.

Bunu yapmanın en kolay yolu Çinliler ile beraber bir restorana gidip uzun süren yemekler yemek. Çinliler’in arkadaşlık bağlarını en çok ve en hızlı kuvvetlendirdiği yerlerin başında hiç kuşkusuz restoranlar geliyor. Birkaç tane akşam yemeğini beraber yiyen kişilerin iyi arkadaş olmamaları için hiçbir sebep yok. (bkz. Çin’de Restoran Kültürü)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Ulaşım İle İlgili Bilgiler
Çinliler ile arkadaş olmak kolay- bing.com

Hassas Konulardan Uzak Durmak

İlişkileri geliştirmeye çalışırken birçok farklı konudan konuşmak mümkün. Ama Çinliler için hassas ve onların konuşmaktan hoşlanmadığı konuları konuşmaktan kaçınmak gerekiyor. Bu konuların en başında politik konular geliyor. Çinliler’in en az %90’ının hiç politika konuşmadığını politik gelişmeleri olduğu gibi kabul ettiğini söylemekte yarar var. Özellikle Çin hükümeti ile ilgili eleştirel cümleler kurmak onlar üstünde çok olumsuz etki yapabilir. Çoğu Çinli ülkesiyle gurur duyar, en azından öyle görünür ve gurur duydukları bir şeyle ilgili olumsuz fikirler duymak onların hoşlarına gitmeyebilir.(bkz.Çinliler İle İngilizce İletişim Kurmak)

Bir diğer uzak durulması gereken konu ise din. Çinliler’in büyük bir çoğunluğu kendini bir dinin mensubu olarak görmez. Çoğunun dinler ile ilgili bilgisi de çok kalıplaşmış bilgiler şeklindedir. Mesela siz Müslümansanız birçok Çinli size “sen o zaman domuz yemiyorsundur.” diyecektir. Hepsi bu! Onun dışında daha detaylı bilgileri olanların sayısı oran olarak gerçekten çok az seviyelerde. Bu nedenle Çinliler ile birlikteyken devamlı olarak dini konulardan bahsetmek onların sıkılmalarına veya sizi yanlış anlamalarına neden olabilir.

Çinli İşadamları İle Görüşürken Uygulanan Adetler

İlk Karşılaşma

Çinliler’in yabancılarla ilk karşılaşma esnasında ilk yaptıkları tahmin edilebileceği üzere tokalaşmak. Aslına bakılırsa tokalaşmak bir batı adeti; ama artık Çin’de de çok yaygın. Bazı bayanlar bir erkeğe elini uzatmadan önce ilk olarak erkeğin elini uzatmasını bekleyebilirler.(bkz.Çin Kültürü İle Türk Kültürü Arasındaki Benzerlikler)

Türkiye’de birçok kişi Çinliler’in birbirleriyle görüştüklerinde bellerine kadar eğilerek birbirlerini selamladıklarını düşünür; ama bu adet bir Çin adeti değil, Japonya adetidir. Çinliler bu şekilde bir selamlama yapmazlar.

Türkiye’de çok samimi olan kişiler, iş hayatında dahi yanak yanağa öpüşmeyi tercih ederler. Böyle bir adet de Çin’de yok.(bkz.Çin’deki Günlük Hayat Türkiye’dekinden Ne Kadar Farklı?)

Kart Değişimi

Çinli iş adamları, genel olarak görüşmenin ilk başında kartlarını değiştirirler. Kart değiştirme aşaması Türkiye’den biraz farklı. Çinliler, adları, ünvanları ve firma bilgilerinin olduğu kartlarını diğer insanlara verirken hafif eğilirler ve iki elleriyle birden kartı tutarlar. Çin adetlerine göre kartı alan kişinin de aynı şekilde hafif eğilerek iki eliyle birden kartı alması gerekir. Kartı alan kişi de kartın üstünde yazanları sessizce okumalıdır.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Hakkında Genel Bilgiler

Türkiye’de kartlar değiştirilirken genelde tek el kullanılır.

Hediye

Çinli firmalar, müşterilerinin önemine ve büyüklüğüne göre hediyelerinin pahalılık derecesini belirlerler. Yabancılara hediyeler veren Çinli firmalar genel olarak çay, Çin yazı yazma sanatı(kaligrafi) ile yazılmış bir eser veya bulundukları bölgeye ait özel bir yiyecek verirler. Çin dışından gelen misafirlerinin de onlara kendi ülkelerinden bir şeyler getirmesi onları çok mutlu eder.

İkramlar

Çinliler, yabancı misafirleriyle görüşürken genel olarak içecek bir şeyler ikram ederler. Bazı firmalar ilk olarak sıcak su ikram eder.  (Sıcak su Çin’de çok yaygın bir şekilde tüketilir.) Bunun haricinde misafirlerinden birkaç çay çeşidinden birini seçmesini isteyebilirler. Hemen her firmada mutlaka birkaç çeşit çay bulunur ve en çok çay tüketilir. Yabancılarla çok iş yapan bazı firmalarda kahve de bulunabilir; ama çoğu Çinli, özellikle de işyerinde kahve içmez.

Çay, yaprakları ile beraber bardağa konup servis edilirve çay içerken yapraklar ağza gelebilir. (Bu durumda ne yapılması gerektiği konusunda, bu kadar yıldır Çin’de olmama rağmen hala çok fikrim yok. Ben genel olarak yapraklar küçükse yutmayı tercih ediyorum.)

Yiyecek olarak genelde meyve ikram ederler. Türkiye’de hiç görmediğiniz; nasıl yenileceğini dahi bilmediğiniz bir meyve ikram etme ihtimalleri yüksektir. Bazı firmalarda batı adeti olarak birtakım kurabiyeler de ikram edilse de, bu tarz bir yiyecek ikram eden firmaların oranı daha düşüktür.

Yemek Yemek

Çinliler, firmalarını ziyaret eden işadamlarıyla mutlaka yemek yemek isterler. Çinliler, insan ilişkilerine çok önem verirler ve iş yemekleri yiyerek muhatapları ile daha güçlü bağlar kurmaya çalışırlar. Bu nedenle iş yemekleri sırasında işten daha çok diğer konulardan konuşmaya gayret ederler.

İş yemeği için genelde Çinliler çok iyi restoranlar seçmeye çalışırlar. Restoranı seçmeden önce misafirlerine ne yemek istediklerini sorarlar. Türkiye’deki gibi domuz yemeyen veya helal yemek arayışı içinde olan özel misafirlerine uygun olabilecek bir restoran bulma çabasına girerler. Eğer misafir “farketmez, ne varsa yeriz” benzeri bir söz söylerse çok büyük bir ihtimalle bildikleri iyi bir Çin restoranını seçerler.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Okeyi Olarak Da Adlandırılabilecek Çin Oyunu: Mahjong

Çin’de restoranların hemen hepsinde özel birkaç oda vardır. Bu odalarda yemek yiyenler kapıyı kapatır ve odaya yemek getiren garsonların haricinde kimse girmez. Misafiri olan Çinli işadamları da bu odaların birinde yemek yemeyi tercih eder. Böylelikle misafirlerinin daha rahat edeceğini düşünürler. Çin’e ilk defa gelen ve bu kültürü bilmeyen yabancılar ilk olarak bu durumu garipseyebilir.

Birçok Çinli, misafirlerinin yemek seçmesini istese de özellikle Çin’i çok tanımayan yabancılar yemekleri seçemediğinden en sonunda kendi seçimlerini yaparlar. (Çin yemekleri ile ilgili hiçbir fikri olmayan birinin yemek seçimi yapması gerçekten çok zor; çünkü Çin’de menüler kitap gibi ve menülerde en az 100 çeşit yemek var)

Yemek için bir çorba, bir balık yemeği, bir tavuk yemeği, bir et yemeği, bir sebze yemeği mutlaka söylemeye çalışırlar. Bazen karides, yengeç yemeği gibi bir deniz canlısıyla yapılan bir yemek de söylerler. Batıda bu kadar farklı et türü genelde bir arada yenmez. İlk etapta bu kadar yemek çok fazlaymış gibi görülebilir; ama bu, Çinliler’e göre misafirseverliğin belirtisidir.

Restoranların hemen hepsinde çay ikram edilir. Bunun haricinde birçok Çinli işadamı iş yemekleri esnasında alkol almayı ve sigara içmeyi tercih eder. Hatta sadece Çinli iş adamlarının olduğu yemeklerde bir kişinin alkol veya sigara içmemesini hoş karşılamazlar. Ama misafirleri alkol kullanmayan biriyse veya herhangi bir nedenle o gün içmek istemiyorsa ısrarcı olmazlar. Alkol yerine meyve suyu siparişi verirler.

Çinliler, özellikle yabancı misafirlerinin restorandaki hesabı ödemesine izin vermezler. Eğer misafir olarak hesabı ödemeyi teklif ederseniz size “biz Türkiye’ye gelince siz de bize yemek ısmarlarsınız” benzeri bir şeyler söylerler.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.