Çinliler Çalışkan Mı Yoksa Tembel Midirler?

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Çinliler, birçok kişinin hiç tanımadığı insanlar.Çin ile iş yapan firmalar Çinliler ile ilgili sınırlı bilgiye sahiplar. Zira Çinliler’i gerçekten anlamak için Çin’de Çinlilerle zaman geçirmiş olmak gerekiyor.(bkz.Çinliler Nasıl İnsanlardır?)

Bazı kişiler Çin malı çakma ürünlere bakıp Çinliler’in üretme yoksunu tembel kişiler olduğunu düşünse de aslında Çinliler sanılandan çok daha fazla çalışkandırlar.Bir Çinli işçi- chinadaily.com.cn

Çalışarak Artan Kalite

Çin’in çakma ürünler konusunda bir çığır açtığı herkesin bildiği bir gerçek; ama üretttikleri bu çakma ürünler onlara çok şey öğretti ve artık Çinliler hemen her alanda çok ileri kalitede ürünler üretebilmeye başladılar. Bu geçiş hala %100 hale gelmemiş ols da özellikle teknoloji alanında kendini çok geliştiren Çin’in ilerleyen yıllarda “taklit edilen ülke” olma ihtimali çok fazla.(bkz.Çin Malı Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler)

chinadaily.com.cn

Çin Dünya’nın şimdilik ikinci büyük ekonomisine sahip ve 30-40 yıl önce çok büyük fakirlikten kendisini bu noktaya taşımış olan bir ülke. Bunun temel nedeni hiç kuşkusuz Çinliler’in çok çalışması. Denilebilir ki Çin ekonomik olarak kalkınabilmek için en az bir iki nesli bu yolda feda etti ve bugünkü ekonomik büyüklüğüne ulaştı.Çinliler de yoğun çalışmalarının karşılığını ekonomik olarak almaya başladıkları için mutlu görünüyorlar. (bkz.Çin Ekonomisi Hakkında Genel Bilgiler)

Önce İş, Sonra Tatil

Çin’de tıpkı Türkiye’de olduğu gibi birtakım bayramlar ve resmi tatiller mevcut. Eğer bir günlük resmi tatil hafta içi günlerden birine denk gelirse o haftayı takip eden Pazar günü birçok firma tatil yapmayıp o tatil günü yaşadıkları kaybı telafi ediyor. Böylece de tatil nedeniyle olası iş gücü kayıplarının önüne geçiliyor. (bkz.Çin’de Çalışmak İle Türkiye’de Çalışmak Arasındaki Farklar)

Kalabalık nüfus Çinliler’i çok çalışmaya sevk eden önemli bir etken. Rekabetin üst düzeyde olduğu günümüzde birçok firma çalışanlarından insan üstü bir emek vermelerini istiyor. İnsan çokluğundan dolayı da hiçbir seviyedeki çalışanın yeri özel sektörede garanti değil. Bu nedenle işini kaybetmek istemeyen kişiler işlerinde normalden daha fazla çaba sarfediyor.(bkz.Çin’de Çalışmak İçin Bilinmesi Gerekenler)

Tiananmen Meydanı'nın kalabalık hali- bing.com

Çinliler, çalışkan olmaları gerektiğini okul zamanlarında öğreniyorlar. Öyle ki okul zamanlarında devamlı olarak ödevlerle uğraşıyorlar. Yaz tatilinde dahi Çinli öğrencilerin çoğu tatilin başladığı ilk günden itibaren birtakım kurslara gidiyor. İki ay boyunca evde oturup hiçbir şey yapmadan sadece bilgisyar oynayan öğrenci sayısı Çin’de yok denecek kadar az.(bkz.Çin’de Eğitim İle İlgili Bilgiler)

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.