Çinli Turistler Hakkında Turizmcilere Tavsiyeler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Her yıl 80 milyonu aşkın Çinli, bir başka deyişle Türkiye’nin nüfusu kadar Çin vatandaşı çeşitli sebeplerden dolayı Çin dışına çıkıyor. Çinliler’in çoğu Çin dışına turistik amaçlarla çıkıyor olsa da Türkiye’ye seyahate giden Çinliler’in sayıs henüz Türkiye’nin uzun vadede hedeflediği 1 milyon barajına ulaşamadı.

Çinli turistleri Türkiye’ye çekebilmek için gerek Şanghay Başkonsolosluğu’nun, gerekse Pekin Büyükelçiliği’nin çok yoğun bir çapa gösterdiklerini göz ardı etmemek gerek. Çabalar sonuç vermeye başlamış olacak ki Türkiye’ye turistik amaçlı seyahat yapan Çinliler’in sayısında, özellikle 2018 yılında, çok ciddi bir artış gözlendi. İleride bu sayının giderek artacağını ve bir milyona yaklaşacağını söylemek yanlış olmaz.

Çinliler’i Türkiye’ye çekmek kadar Çinliler’in Türkiye’de iyi vakit geçirmelerini sağlamak da önemli. Bu nedenle bu konuda seyahat acentelerine önemli görevler düşüyor. Standart seyahat programları yerine Çinliler’e özel programlar Çinliler’in ilgisini kısa zamanda arttırabilir.(bkz.Çinliler İle İyi İlişkiler Kurmanın Yolları)

Çinliler’i memnun etmek Çinli turistleri tanımaktan geçer. (bkz. Çinliler Nasıl İnsanlardır?)İşte Çinli turistlerin bazı özellikleri:

Tarihi Yerler

Türkiye, Dünya’da en çok tarihi yere sahip olan ülkelerin başında geliyor. En bilinen tarihi mekanları turistlere göstermek tabii ki önemli; ama Çinliler’in çoğunun, özellikle de genç Çinliler’in, tarihi yerlere olan ilgisinin çok fazla olmadığını söylemekte yarar var. Çinliler’in çoğu belli başlı tarihi yerlere gidip oralarda türlü fotoğraflar çekmekten hoşlansa da uzun uzadıya tarih ağırlıklı geziler onların ilgisini çekmeyebilir.Çinliler’in birçoğunun sadece Çin tarihine ilgi gösterdiğini, Avrupa tarihi ile ilgili hiç bilgi sahibi olmayanların çoğunlukta olduğunu unutmamak lazım.

Çinli turistlere Türkiye’ye gelmeden önce çeşitli seçenekler sunulursa onların seçimlerine uygun bir tatil rotası belirlemek memnuniyet düzeyini arttırabilir.

Tarihi yerlere ek olarak deniz kıyısındaki beş yıldızlı bir otelde bir hafta kalarak, mavi tura çıkarak, dalış yaparak, lüks yerlerde vakit geçirerek tatil yapmaktan hoşlanan Çinliler’in sayısı o kadar çok ki…

Kapadokya

Şu sıralar Çinliler’in Türkiye’ye gitmesinin en büyük nedeni. Türkiye’nin adı balon turu ile özdeşleşmiş durumda. Türkiye’yi “Romantik Türkiye” olarak adlandıran şarkıda dahi romantiklikten kasıt balon turu. (bkz.İçinde “Romantik Türkiye” Sözü Geçen Çin Şarkısı)

Hava muhalefeti veya benzeri nedenlerden dolayı balona binemeyecek olan Çinliler’in çok üzüleceği bir gerçek. Bu nedenle Çinliler Türkiye’de iken havanın durumuna göre tur programında yapılacak bir iki değişiklik hava muhalefetinin olumsuz etkilerini minimum düzeye indirebilir.

Ege Denizi

Ege Denizi, Çinliler için ayrı bir öneme sahip; çünkü Ege Denizi Çince’de Aşk Denizi anlamına gelir. Ege Denizi’nin adını duymamış, denizin güzelliği ile ilgili bilgi sahibi olmayan Çinliler’in sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Gel gör ki Çinliler’in neredeyse tamamı Ege Denizi’nin Türkiye ile Yunanistan arasında yeraldığını bilmez.

Bu konuda turizm şirketlerinin yapması gereken Ege Denizi’ni iyi pazarlamak ve Çinliler’e göstermek. Bu sayede Çinliler’in Türkiye’ye olan ilgisini önemli ölçüde artabilir. Çinli turistleri Bodrum, Çeşme gibi yerlere götürmek ve onların buralarda en azından bir iki gün konaklamalarını sağlamak Çinliler’in Türkiye gezisni unutulmaz hale getirebilir.

Yemek

Çinliler Dünya’yı gezmekten hoşlansa da konu yemek yemeğe gelince nedense yeni tatlara karşı bir anda kendilerini kapatırlar. Farklı yemeklere ilgi gösterenler tabii ki var; ama genel olarak Çinliler Çin yemekleri haricindeki yemeklerden çok haz etmezler. Avrupa’ya seyahate giden Çinliler’in çoğu Çin’e geri döndükten sonra yemeklerin kötü olmasından şikayet eder. Fransa’da bir hafta kalıp sadece Çin yemekleri ile beslenen Çinliler’in olduğunu biliyorum. (bkz.Çin Yemekleri İle Türk Yemekleri Arasındaki Farklar)

Türk mutfağının Dünya’nın en önemli mutfaklarından biri olduğu gerçek. Özellikle Avrupalı turistlerin Türk yemeklerinden çok hoşlandığı da doğru. Ama Çinliler’in Türk yemeklerine Avrupalılar kadar ilgi göstermelerini beklemek yanlış olur. Seyahatler sırasında Çinliler’e Çinliler’in damak tadına uygun farklı yemek seçenekleri sunmak onlar üstünde çok pozitif bir etki yapabilir.(bkz. “Çinliler Ne Yer?”; Diye Soranlar İçin Bilgiler)

Alışveriş

Çinliler seyahatlerinde pahalı şeylere para harcamaktan çok hoşlanırlar. Öyle ki bazıları sadece lüks bazı markaların ürünlerini daha ucuza satın almak için Japonya veya Hong Kong’a gider. Türkiye’yi ziyaret eden Çinliler’e Türk kültürüne ait birtakım ürünler satmaya çalışmak güzel; ama özellikle halı konusunda ısrarcı olmamakta yarar var. Zira Çinliler’in %99’unun evinde bir adet dahi halı bulunmaz.

Tur programında bulunan alışveriş noktalarına ek olarak Çinliler’i lüks markaların bulunduğu alışveriş merkezlerine götürmek onların çok kısa zamanda çok para harcamasını sağlayabilir.

Hele bir de mağazalar Çinli turistlere özgü olarak WeChat veya Alipay ile ödeme kabul etmeye başlarlarsa Çinliler’in alışveriş zevki daha da artabilir. Japonya ve Kore’de bazı mağazalar bu şekilde ödemeleri kabul etmeye başlamış durumda.

Japonya

İkinci Dünya Savaşı’nda Japonlar’ın Çin’i istila etmiş olmasından dolayı Çinliler’in çoğu Japonlar’dan hoşlanmaz. Seyahat halindeyken başkalarının onlara “Japon musun?” diye sorması veya Japonca’da merhaba anlamına gelen “koniçiva” demesi istemeye istemeye de olsa onları üzer.

Çinli turistlerle görüşmeden once en basit birkaç Çince kelimeyi öğrenmek, hiç olmazsa “nihao”(merhaba) veya “şieşie”(teşekkürler) diyebilmek Çinliler ile kurulan bağları güçlendirebilir.

 

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.