En Zengin Çinli İş Adamları ve Hikayeleri

Posted by

Çin’in 1980’li yıllarda kapılarını Dünya’ya açmasının ardından hızla gelişmeye başlayan Çin ekonomisi, çok zengin Çinli bir sınıfın ortaya çıkmasını sağladı. Öyle ki bazı iş adamları Dünya’nın en zengin işadamları listesine dahi adını yazdırmayı başardı.  Şu anda Çinli en zengin 10 iş adamının tamamı “Dünya’daki en zengin 100 kişi” listesinde ve sıralamada her geçen gün yükselmekteler. İlk 10’daki zenginlerin 8 tanesi şimdilik A.B.D vatandaşı olsa da ileride 8 Çinli işadamını en tepede görmek mümkün olabilir.

İşte Çin’deki en zengin 10 iş adamı:

10- Henry Cheng

Henry Cheng, inşaat sektöründe hizmet veren Hong Kong merkezli New World Development şirketinin sahibi. Dünya’nın en zengin 62. kişisi olan Henry Cheng’ın toplam serveti 15.8 milyar dolar.

1946’da Hong Kong’da doğan Henry Cheng’ın altı adet çocuğu bulunuyor.

9- Yao Zhenhua

Yao Zhenhua- bing.com

Gayrimenkul sektöründe hizmet veren ve Çin’in birçok yerinde dev siteler inşa eden, ayrıca Çin genelinde 40 tane alışveriş merkezine de sahip olan Baoneng Group firmasının sahibi olan Yao Zhenhua, şu an Çin’in güneyindeki Shenzhen şehrinde ikamet ediyor. Yao’nun toplam serveti de yaklaşık 15.8 milyar dolar.

8- Zong Qinghou

Zong Qinghou-bing.com

Zhong Qinghou’nun sahibi olduğu ve içecek sektöründe Çin’in en büyüğü olan Wahaha şirketinin olağanüstü başarısı sayesinde Çinli işadamı Zong Qinghou 16 milyar dolar değerindeki servetin sahibi oldu. 1945 doğumlu olan Zong, Çin ekonomisi için en önemli şehirlerin başında olan Hangzhou’da yaşıyor.

7- Ding Lei

Ding Lei- bing.com

Amerika için hotmail.com ne ise, Çin için 163.com o. Başta 163.com gibi e-mail hizmeti  veren web sitesine ek olarak internet üstünden çeşitli hizmetler veren ve alanının en büyüklerinden olan Netease firmasının kurucusu olan,1971 doğumlu Ding Lei interneti kullanarak 18.1 milyar dolarlık bir servetin sahibi olmayı başardı.

6- Ma Huateng

Ma Huateng- bing.com

1971 doğumlu olan, Pony Ma olarak da bilinen Ma Huateng de tıpkı Ding Lei gibi interneti kullanarak milyarderliğe ulaşan Çinli işadamlarından biri. Çin’deki sosyal medya kültürünün oluşmasında ve yerleşmesinde hiç kuşku yok ki Ma Huateng’in payı büyük. İnternetin ilk yıllarında QQ anlık haberleşme programıyla varlığını hissettiren, ardından da 700 milyonu aşkın kullanıcısıyla Çin dışında da adından söz ettiren WeChat uygulamasının üreticisi Tencent firmasının sahibi olan Ma Huateng’in toplam serveti 22 milyar dolar.

5- Lee Shau Kee

Hong Kong merkezli bir başka gayrimenkul devi Henderson Land Development firmasının sahibi olan, 1929 Guangdong doğumlu Lee Shau Kee, Hong Kong’da milyarder olan bir diğer iş adamı. Ailesinin dördüncü çocuğu olarak Dünya’ya gelmiş olan Lee Shau Kee, Hong Kong’un 1997 ylında Çin’e katılmasından önce Hong Kong’un en zengin ikinci kişisi konumundaydı. Lee Shau Kee şu an 24 milyar dolar değerinde bir servete sahip.

4- Li Ka Shing

1928 yılında Çin’in Chaozhou kentinde Dünya’ya gelen Li Ka Shing, çeşitli sektörlerde farklı firma adlarıyla hizmet veren CK Hutchison Holdings‘in sahibi. İki çocuk babası olan Li Ka SHing’in kurduğu holding kendisine 25.3 milyar dolar kazandırdı.

3- Wang Wei

Çinliler’e “Çin’deki en iyi kargo firması hangisi diye bir sorarsanız?” çoğunluğunun size vereceği cevap hiç kuşku yok ki SF Express olacaktır. Gerçekten de Çin gibi çok geniş bir coğrafyada bu kadar hızlı ve bu kadar iyi hizmet veren bir başka firma yok. Kargo taşıma ücretleri diğer firmalara oranla yüksek olsa da gözü kapalı bir şekilde güvenilebilecek bir firma olan SF Express firmasını kuran ve sahipliğini yapan Wang Wei’in bu yolla kazandığı servetin toplam değeri 26.9 milyar dolar.

2- Jack Ma (Ma Yun)

Jack Ma- bing.com

Türkiye’de belki de en çok tanınan Çinli iş adamı Jack Ma.(Çince adıyla Ma Yun) Çin’den ithalat yapan firmaların mutlaka kullandığı alibaba.com sitesinin kurucusu ve Alibaba Group firmasının sahibi olan Jack Ma, e-ticaret konusunda özellikle Çin’de gerçek bir devrim yaptı ve Çin’i e-ticaret ile tanıştırdı. Şu an 28.9 milyar dolar değerindeki bir servetle Çin’in en zengin ikinci işadamı olan Jack Ma, her geçen yıl birinciliğe daha çok yaklaşıyor.(Birkaç yıl önce kısa süreliğine de olsa birincilik koltuğuna oturmayı başarmıştı.) İnternet dehası Jack Ma 1964 doğumlu.

Jack Ma Kimdir?

Çin ile ticaret yapan veya ticaret yapmayı düşünen firmaların neredeyse tamamı alibaba.com sitesini ziyaret ediyor. Üreticiler, tedarikçiler ve ithalatçıları buluşturan alibaba.com, Çin ekonomisinin bu derece büyümesine yardıncı olan web sitelerinin kuşkusuz en büyüğü.

Bu siteyi, arkasından gelen ve tekli ürün almak isteyenler için kurulan aliexpress.com‘un, Çin’de telefonla ödeme alıp vermeye olanak tanıyan Alipay‘in ve bunlar gibi birçok sitenin, ve Çin’in en büyük firmalarından olan Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma’dan başkası değil.

Ticaret konusunda tamamen bir deha olan Jack Ma, bu dehasını kullanarak 29 milyar dolarlık bir servetle Çin’in en zenginleri arasına girmiş durumda.

Jack Ma Hayat Hikayesi

Jack Ma’nın çocuk hali(solda)- bing.com

Çince adı Ma Yun olan Jack Ma, 1964 yılında Çin’in doğusunda bulunan ve Çin’in en küçük eyaleti olan Zhejiang’ın başkenti Hangzhou’da(Şanghay’a 200 km) Dünya’ya gelir. O zamanlar Çin’deki birçok aile gibi Jack Ma’nın ailesi de zengin olmayan bir ailedir.

1972 yılında A.B.D başkanı Richard Nixon’ın Hangzhou şehrini ziyaret etmesi Hangzhou’un kaderini değiştirir ve şehir her geçen yıl daha fazla turist çekmeye başlar. (En son 2016 yılında’ki G20 zirvesi Hangzhou’da düzenlenmiştir.)Bu dönemlerde Jack Ma, İngilizcesini geliştirmek için şehre gelen turistlere, kendisine İngilizce dersleri vermeleri karşılığında şehir turu hizmeti vermeye başlar. Şehri gezdirdiği bir turist tarafından Jack Ma’ya “Jack” adı verilir.

Liseyi bitirdikten sonra üniversiteye gitmek isteyen Jack Ma, iki kez üniversite giriş sınavında başarısız olsa da, üçüncü denemesinde Hangzhou Öğretmen Enstitü(Hangzhou Teachers Institute)’nde okumaya hak kazanır. (Kendi deyimiyle Harvard’da okumak için 10 kez başvurur; ama başvurularının tamamı reddedilir.) 1988’de üniversiteden mezun olduktan sonra tıpkı birçok diğer üniversite mezunu gibi iş aramaya başlar.

İş Hayatının İlk Yılları

Yerel bir üniversitede ayda 12 dolar maaşla İngilizce öğretmenliği işi bulmadan önce birçok firma tarafından reddedilir. KFC de bunlardan biri.(Jack Ma’nın şu andaki serveti o zamanlar kendisini kabul etmeyen KFC’nin Çin’deki faaliyetlerinin tamamını satın alabilecek düzeyde.)

Kendi çeviri firmasını kuran Jack Ma, bir Çinli firmanın bazı işlerini yapmak üzere 1995 yılında A.B.D’ye bir iş gezisi yapar ve burada internet ile tanışır. İnternetin cazibesine kapılan Ma, arama motorunda ilk olarak “bira” kelimesini arar ve sonuçlarda Çinli biralar ile ilgili hiçbir şey göremez. Bundan sonra Çin’de bir internet firması kurmaya karar verir.

Alibaba Efsanesinin Ortaya Çıkışı ve Büyümesi

Açtığı iki firma başarıız olur. Dört yıl sonra,1999’da,  Jack Ma’Nın arkadaşları O’nu online market açması konusunda ikna ederler. Jack Ma’nın “Alibaba” adını verdiği Dünya’nın en büyük e-ticaret site sitelerinden biri olan site böyle ortaya çıkar. Sitede Çinli ihracatçılar ürünlerini direk olarak müşterilere satabilme imkanı bulur.

Kısa zamanda başarıya ulaşan Alibaba sitesinin ardından 2000’li yılların başında Çin içinde hizmet veren alışveriş sitesi taobao.com sitesi kurulur. (Şu an Taobao sitesi hala Çin’in en büyük alışveriş sitesi olarak hizmet vermektedir.)

Alibaba.com cirosunun yıllara göre büyümesi- bing.com

2005 yılında, Yahoo, firmanın %40’ına karşılık olarak Alibaba için 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptar. O dönemler Alibaba’ya oranla çok daha büyük bir site olan Yahoo’nun böyle bir yatırım yapması, Alibaba’nın Çin’deki eBay’i geçmesini kolaylaştırır. (Şu an Çin’de eBay kullanımı çok düşük seviyelerde)

Alibaba firması, 2014 yılında halka açılır ve bununla ilgili CNBC’ye konuşan Jack Ma,”Bugün kazandığımız para değil, insanların güvenidir.” der.

Alibaba için en büyük gün 2016 yılındaki, Çin’de “Bekarlar Günü” olarak adlandırılan 11 Kasım günüdür. Her sene bu güne özel promosyonların olduğu günde Çin’de tam anlamıyla internetten alışveriş çılgınlığı yaşanır. Her sene bir önceki senenin rekorunun kırıldığı günde, 2016’nın “Bekarlar Günü”nde Alibaba firmasına ait alışveriş siteleri 24 saat içerisinde tam 18 milyar dolarlık satış yapar. İleriki yıllarda bu sayı daha da artabilir.

Özel Hayatı

New York Borsası’nda 150 milyar dolarlık bir IPO ile satılan Alibaba, Jack Ma’yı  25 milyar dolarlık servetle Çin’in en zenginleri arasına sokar. Bu servete rağmen Jack Ma, eski hobilerine, kung fu hikayeleri okumaya ve yazmaya, poker oynamaya, meditasyon yapmaya ve Tai Chi yapmaya devam eder.

Jack Ma Ailesi

Jack Ma, Çin genelinde çok meşhur olsa da, ailesini çok fazla ön plana çıkarmaz. Öğrencilik dönemlerinde tanıştığı ve kendisi gibi öğretmen olan Zhang Ying ile 80’li yılların sonunda evlenir ve biri erkek biri de kız olmak üzere iki çocuk sahibi olurlar.

Jack Ma Serveti

1999 yılında Alibaba firmasını kuran Jack Ma, 2013 yılında firmadaki CEO görevinden ayrılmasına rağmen firmanın başkanı ve yüzü olmaya devam etti. 36.6 milyar dolar serveti olan Jack Ma, aynı zamanda Dünya’daki en zengin 20. kişi.

Jack Ma’nın kurduğu Alibaba ise 417.6 milyar dolarlık piyasa değeri ile Dünya’daki e-ticaret ve mobil ödeme sektörlerine yön veren firmalarıdan biri.

Kaynak: China Daily

1- Wang Jianlin

1954 yılında Çin’in güneybatısındaki Sichuan Eyaleti’nde Dünya’ya gelen Wang Jianlin, Çin’deki kuşkusuz en büyük inşaat şirketi olan Wanda şirketinin kurucusu ve sahibi.

Wang Jianlin-bing.com

Wanda adı Türkiye’de çok kişi tarafından bilinmese de Çin’de inşaat ettiği dev siteler, Wanda Plaza adında 100’den fazla alışveriş merkezi, oyun parkları ile Çin’in silüetinin değişmesinde en büyük katkıyı yapan firmaların başında Wanda geliyor. Son zamanlarda Dünya’da da yaptığı yatırımlarla adını duyuran Wanda’nın bu doğrultuda en çok ses getiren adımı İspanyol Atletico Madrid kulübünün %20’sini satın alması ve kulübün maçlarını oynadığı yeni stadyum olan Wanda Metropolitano stadına adını vermesi oldu.

Çin’in en zengini Wang Jianlin’in toplam seveti 29.6 milyar dolar(Yaklaşık 115 milyar lira).

En Zengin Çinli İş Kadını: Chen Lihua

İş dünyasında en başarılı ve en zengin işadamları listelerine girebilen kadınların sayısı çok ama çok az. Birçok kişinin adını dahi duymadığı Chen Lihua, kendini bu listeye sokabilmiş kadınlardan bir tanesi. Başarısı ile diğer kadınlara da örnek olabilecek bir iş kadını.

Chen Lihua-bing.com

1941 yılında Pekin’de fakir bir ailenin kızı olarak Dünya’ya gelen Chen Lihua, sadece kurduğu işle kendini zengin edebilmiş olan 19 dolar milyarderi kadın arasından en zengini. Aynı zamanda da Çin’in en zengin kadını.

Mobilya Bakımından Dev Bir İnşaat Firmasına

Chen Lihua, 1976’da mobilya tamiratı ile alakalaı ilk işini kurdu. Daha sonra 1982’de ticaret ve yatırım imkanlarına bakmak için Hong Kong’a gitti ve burada on yıl kaldı. Hong Kong’da kaldığı on yıl boyunca mobilya alım satımı yapmaya devam etti ve bu on yılda 12 adet villa satın alabilecek kadar başarılı oldu. On yılın sonunda 1992’de Pekin’e dönerek o zamandan bu zamana varlığını devam ettiren ve genel olarak inşaat vsektöründe hizmet veren Fu Wah International Group’u kurdu. Zamanla gelişen Fu Wah, kısa zamanda alışveriş merkezi, ofis binaları, hoteller gibi farklı tip binaların yapımı ve işletimi konusunda önemli firmalardan biri haline geldi. Chen Lihua’nın toplam servetinin 1 milyar dolardan fazlası Fu Wah firmasının başarısıyla geldi.

Sanat Merakı ve İlk Özel Müze

Chen Lihua, Pekin’in kalkınmasına ve gelişmesine gerek kurmuş olduğu firmayla gerekse sanat konusunda yaptıklarıyla önemli katkıda bulundu. Ağaç oyma sanatına olan merakı 1999’da Pekin’de Sandal Ağacı Müzesi‘ni açmasınz vesile oldu. Bu müze Çin’in özel sektör tarafından açılmış olan ilk müzesi olarak tarihe geçti.

Chen Lihua’nın hem bir işkadını , hem de bir sanatsever olarak başarıları kendisine Savannah College of Art and Design tarafından fahri doktora ünvanının verilmesini sağladı. 2012 yılında Hurun listesinde Çin’in en zengin ikinci kadını olarak yer aldı.  2014’te ise Forbes tarafından Çin’in en zengin kadını olarak gösterildi.

Chen Lihua, bugün 6 milyar dolardan fazla bir servetin sahibi konumunda.

Dünya’nın İlk Drone Milyarderi: Frank Wang

Bugünlerde drone kullanımı çok yaygın. Hatta o kadar yaygın ki bazı bölgelerde gerek güvenlik, gerekse özel hayata müdehale gerekçeleriyle drone kullanımı yasaklanmaya başladı. Çocukların bile rahatlıkla uçurabildiği, çoğumuza göre o kadar da matah bir buluş olmayan drone, Çin’de bu alanda bir dolar milyarderi çıkardı. Çinli DJI Technology firmasının sahibi olan Frank Wang, drone sektöründeki açığı gördü ve adını Dünya’nın ilk drone milyarderi olarak tarihe geçirdi. 3.6 milyar dolarlık servetiyle Frank Wang, Çin’in en zenginleri arasında 38. sırada bulunuyor. Frank’in sahibi olduğu DJI firmasının değeri de 10 milyar dolar civarında.

Frank Wang-bing.com

 

Hayat Hikayesi

Frank Wang, 1980 yılında Çin’in en küçük eyaleti olan; ama Çin ekonomisine en büyük katkılardan birini veren Zhejiang eyaletinin başkenti olan Hangzhou’da doğdu.

Küçük yaşlardan başlayarak devamlı olarak uçan cisimlere meraklı olan ve boş zamanlarını uçaklarla ilgili kitaplar okuyarak geçiren Frank, hep kamera ile uçabilecek ve kendisini takip edebilecek bir uçağın hayalini kurar. 16 yaşında uzaktan kumandalı bir helikopter geliştirse de, bu helikopterin daha keyfine varamadan düşüp kırılmasına engel olamaz.

Şangay’de East China Normal Univercity’de psikoloji okudğu sıralarda zamanının çoğunu oyuncak model helikopterler yapmak için harcar.

Uçan cisimlerle ilgili kariyer yapmaya kararlıdır; ama akademik geçmişi kendisini MIT veya Stanford gibi üniversitelere gitmesi için yeterli olmaz ve başvuruları reddedilir. Bunun üzerine 2003’te okuduğu üniversiteden ayrılıp Hong Kong University of Science & Technology’de eğitimini sürdürmeye devam eder.

Üniversite hayatının son senesinde kendi başına helikopter uçuş kontrol sistemi yapar; bir zaman sonra da helikopterin kendisini yapacak düzeye gelir.

Frank, üniversiteden hocası olan Prof. Li exiang’ın da katkılarıyla Everest Dağı’nın neredeyse zirvesine kadar uçabilmiş olan ilk insansız minyatür helikopteri geliştirir.
İşte bu başarı DJI Technology firmasının ortaya çıkmasını sağlar.

DJI Technology’nin İlk Zamanları

DJI’ın ilk kuruluşu sadece dört kişiyle olur: Frank Wang, Jinying Chen, Zhihui Lu ve Chuqiang Chen.

Takımın en genç üyesi olan Zhihui Lu, cebinde sadece 100 dolarla DJI takımında yer alır.  Jinying Chen ve Chuqiang Chen de DJI için işlerinden ayrılırlar. Hatta Chujiang Chen, işinden ayrılmak için 30.000yuan(yaklaşık 4.600 dolar) ceza ödemek zorunda kalır.

Frank’in üniversite zamanlarında aldığı burslardan biriktirdikleri, üç odalı bir evde çalışmaya başlayan arkadaşlar için sermaye olur.

Bunun haricinde 15.000yuan(2000 dolar) bütçeyle Frank’in yapmış olduğu helikopter videosunun 50.000yuana(6000 dolar) alıcı bulmuş olması, takımın bazı küçük işler için yeni kişileri işe almasına bile yardımcı olur.

2006 yılının sonuna gelindiğinde aylık 20 adet kontrol aygıtı satmaya başlayan DJI, Frank’in aile dostundan da yaklaşık 90.000 dolrlık bir yardım alır.

2008’de ilk drone yapım aşamasında iken, DJI’in ilk altı ayı içinde Frank haricindeki üç arkadaş işten ayrılır ve beraber buldukları teknolojiyi de beraberlerinde götürürler.

DJI’ın Büyümesi

2011 yılına gelindiğinde uçuş kontrol aygıtlarının fiyatı 2000 dolardan 400 dolara kadar geriler. Bu da Frank’in drone konusuna eskiden daha fazla eğilmesini sağlar. 2013 yılında Phantom adlı, bir saat boyunca havada kalabilecek ve düşme halinde kırılmayacak drone piyasaya sürülür.

679 dolar gibi yüksek bir fiyata satılan Phantom firmanın en çok satan ürünü olur ve Dünya’nın dört bir yanından müşterisi olan bir ürün haline gelir.

2013 yılını DJI 130 milyon dolarlık bir ciro ile kapatır.

2014 yılında firmanın piyasa değeri 1.6 milyar dolara, cirosu da 500 milyon dolara yükselir.2009 ile 2014 yılları arasında firmanın satışları düzenli olarak bir önceki yıla oranla 3-4 kat artar.2015 yılının Eylül ayında, Phantom modeli Apple Store’larda da satılmaya başlandı.

DJI Technology’nin Bugünkü Durumu

Günümüzde Dünya’nın en büyük drone üreticisi konumunda olan DJI Technology, drone piyasasının %70’ini elinde bulunduruyor. 4000 adet çalışanı olan DJI’ın ürünlerini Dünya’nın dört bir yanında görmek mümkün.

Ürün yelpazesi de çok genişlemiş durumda. Bugün, insansız hava taşıtlarından uçuş platformlarına, uçuş kamerasından çeşitli uçuş aksesuarlarına kadar farklı ürünler artık DJI bünyesinde üretiliyor.

Profesyonel filmlerin çekiminde ve çeşitli araştırmaların yapılmasında da DJI Technology ürünleri yaygın olarak tercih ediliyor.

20 Yıl Hiç Tatil Yapmayan Çinli İş Kadını: Dong Mingzhu

Dong Mingzhu-womenofchina.cn

Gree Electric adı pek çoğumuz için yabancı olabilir. Çin’in en büyük klima üreticilerinden olan ve 22 milyar dolarlık piyasa değeri ile Dünya iyi bilinen bir marka olan Gree Electric’in en başındaki kişi bir bayan. Adı da Dong Mingzhu.

Tatilsiz Başarı

Forbes China’nın hazırladığı “2017’nin En Başarılı Çinli İş Kadınları” listesinde ilk sırada gösterilen Dong Mingzhu,  20 yıl boyunca hiç tatil yapmadan bu noktaya gelmiş. Emekli olduktan sonra tatil yapacağını söyleyen Dong Mingzhu, 1954 doğumlu.

İlk İş Deneyimi

Dong, işçi bir ailenin yedi çocuğundan biri. 1975 yılında istatistik bölümünden mezun olur. Ardından da Nanjing şehrinde devlete ait bir kimya laboratuvarında 15 yıl boyunca çalışır.

Satış Temsilciliğinden Başkanlığa

Dong, genç yaşta eşini kaybeder. Eşini kaybetmiş olması, O’nun yaptığı işten ayrılıp çalıştığı Nanjing’in 2000 kilometre güneyindeki Zhuhai şehrine taşınmasına neden olur. 1990 yılında Dong, Gree Electric’de satış temsilcisi olarak işe başlar.

İşe başlamasının ardından yaptığı satışlarla çok kısa zamanda firmanın üst düzey yetkililerinin dikkatini çeker ve 4 yıl gibi kısa bir süre içinde Gree Electric’in satış bölümünün lideri konumuna getirilir. Gree Electric’in halka açıldığı 1996 yılında genel müdür yardımcısı olan Dong, 2001 yılında genel müdürlüğe terfi ettirilir. 2012 yılında da Gree Electric’in başkanı olur. O zamandan bu zamana da firmanın başkanı olma görevini sürdürür.

Dong, yöneticilik dehasını göstererek Gree Electric’i Çin’in en büyük ev gereçleri üreticisi haline getirir. (Gree Electric’in 2014 yılı cirası yaklaşık 22 milyar dolardır) Dong’un göreve gelmesinden sonra Gree Electric’in hisseleri %2300 değer kazanır. Şu an Gree firmasında toplamda 70.000 kişi çalışmaktadır.

Çok Yönlü Üreticilik

Dong, klima üreticisi olan Gree Electric’i çok yönlü üretici haline getirmeye çalışır. İlk olarak İnternet bağlantısı olan akıllı ev gereçleri üretimine yönelir. Ardından da 2016 yılında Zhuhai merkezli akü ve elektrikli araba üreticisi Yinlong Energy’nin kurulmasına öncülük eder. Bu sayede güneş enerjisi ile çalışan ve aynı zamanda evdeki elektronik eşyalara enerji sağlayacak klimaların üretiminin de önünü açar.

Bunlar haricinde lojistik sektöründe kullanılan, kaynak ve diğer amaçlarla kullanılan çeşitli robot ekipmanları üretimine de yönelir.

Şu an Dong’un birçok endüstri alanında çeşitli yatırımları ve birçok firmada önemli pozisyonu bulunmaktadır.

Dong’un şu ana kadar yazmış olduğu iki kitabı vardır. Kendi otobiyografisini yazdığı “Regretless Pursuit” adlı kitabı Çin’de en çok satanlar arasına girmiştir. Bunun haricinde bu kitap ile ilgili Çin’de bir dizi dahi çekilmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.