Çinli Gençler ve Onların Üniversite Sonrası Tercihleri

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

Her ülkede olduğu gibi Çinli gençler de üniversiteden mezun olduktan sonra nasıl bir yol izleyeceklerinin kararını vermeye çalışıyor.(bkz.Çin’de Okumak İçin Yapılması Gerekenler) Bazı Çinli gençler için akademik kariyer yapmak iyi bir tercihken, bazıları hemen iş bulma telaşına giriyor. Geçtiğimiz günlerde Çin’in en büyük İngilizce gazete ve internet sitelerinden biri olan China Daily‘de, Çin’in önemli kariyer sitelerinden biri olan Zhaopin tarafından 90.000’i aşkın kullanıcının katılımıyla yapılan anketin sonuçlarına yer verildi. Anketin sonuçları Dünya’nın ikinci büyük ekonomisi Çin’deki gençlerin mezuniyet sornası tercihleri ile ilgili önemli bilgiler veriyor. Anketin sonuçlarına kısaca göz atalım:

Çoğunluk Hemen İş Bulma Niyetinde

Ankete göre Çinli gençler arasında %73.5’lik kısım mezun olduktan sonra hemen iş bulmayı planlıyor. Bunun başlıca nedeni gençlerin bir an önce ekonomik bağımsızlıklarını ilan etmek istemeleri olabilir. Çin’de üniversiteli gençlerin dördüncü sınıfın ikinci döneminde genel olarak dersleri olmaz. Bu dönemde kendilerine verilen projeleri, stajlarını ve dilerlerse iş görüşmelerini yaparlar. Mezuniyet sonrası hemen çalışmayı planlayan gençlerin çoğu bu dönemde işlerini bulur ve böylece mezun olduktan sonra iş arama derdini ortadan kaldırarak mezuniyetin hemen ertesinde çalışmaya başlarlar.

Bir Süre Tatil İsteyenlerin Oranı Da Az Değil

Anketi dolduran 90.000’i aşkın gencin %9.8’i mezun olduktan sonra çalışmayı bir süreliğine ertelemenin daha doğru bir düşünce olduğu kanısında. Özellikle 2011’den bu yana giderek artış gösteren bu oranın bu derece yüksek olmasının birkaç temel nedeni var. Bunlardan biri gençlerin iş hayatının çok yoğun geçeceğini bilmesi ve o yoğun hayata başlamadan önce birkaç aylığına gönüllerince yaşamanın keyfine varmak istemesi. Bir diğer neden ise bazı gençlerin kendilerini yetersiz hissettikleri alanlarda kendilerini bir süreliğine daha geliştirmek istemesidir. Çinliler’in kendilerini en çok geliştirmeye çalıştıkları alanların başında İngilizce geliyor. Birçok Çinli iyi bir İngilizce’nin iyi iş bulma yolunda en önemli adım olduğu görüşünde.

İş Kurmak İsteyenler AzınlıktaÜniversite mezunlarının %6.3’ü iş aramaktansa iş kurmanın en doğru karar olduğuna inanıyor. Bu oran hemen hemen Dünya’nın her yerinde birbirine benzer. İşletme konusunda Dünya’nın en iyilerinden biri olan Harvard Business School‘dan mezun olan gençlerin dahi ancak %10’u mezun olduktan sonra kendi işini yapmayı tercih ediyor.

Akademik Kariyer De Önemli Bir Seçenek

Kendi işini yapmak isteyenler ile aynı %6.3’lük orana sahip gençler üniversite eğitiminin ardından Çin içinde yüksek lisans eğitimi alma taraftarı. Yüksek lisans eğitimi almak isteyenler iki grupta ele alınabilir. Bunlardan bir grup gerçekten akamedik kariyer yapmak ve hayatının geri kalanında üniversitelerde çalışmak istediği için yüksek lisans yapıyor. İkinci gruptakiler ise henüz iş bulmak istemeyen veya iş bulamayanların oluşturduğu, veya yüksek lisans yapılırsa daha kolay iş bulunabileceğini düşünen gençler.

%3.4’lük kesim ise eğitimlerini Çin dışında sürdürmeyi planlıyor. Çinli gençlerin genel olarak tercih ettiği ülkelerin başında A.B.D, Kanada ve Avustralya geliyor. Okumak için Avrupa’ya giden gençlerin sayısı özellikle Avrupa’da yaşayanlara göre sanki çok fazlaymış gibi görünse Avrupa’da öğrenim gören Çinliler’in oranı bahsettiğim üç ülkeye oranla çok düşük.

En Yüksek Maaş Alan Hukuk Mezunlar

Zhaopin sitesinin verdiği bilgilere göre, yeni mezun Çinliler arasında en yüksek maaşla iş bulanlar Hukuk Mezunu olanlar. Ortlama 5.545yuan(yaklaşık 2.700 lira) maaşla işe başlayan hukuk mezunlarını 4.512yuan(yaklaşık 2.300 lira) maaşla mühendislik mezunları izliyor. Tıp mezunları ise 4.500yuan(yaklaşık 2.250 lira) maaşla en yüksek maaşla işe başlayanlar listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

İş Teklifi Almayanların Sayısındaki Artış

Yazının başında da belirttiğim gibi, üniversite sonrası iş bulmak isteyenlerin çoğu dördüncü sınıfın ikinci döneminde iş görüşmelerini gerçekleştiriyor. Bu süreç içinde bu gençleri birçoğu birkaç firmadan çeşitli iş teklifleri alıyor. Mezun olunan okul, bölüm ve beceriler alınan tekliflerin artıp azalmasında önemli rol oynuyor.

Zhaopin sitesinin anketine katılan gençlerin %27.7 gibi önemli bir kısmı hiçbir firmadan iş teklifi almadığını belirtmiş ki bu rakam geçen yılın aynı dönemine oranla %2.9 daha fazla. Bunun başlıca nedeni özellikle bazı bölümlerden mezun olan öğrenci sayısının piyasanın ihtiyacından çok daha fazla sayıda olması olabilir.

Bir ile üç arasında iş teklifi alanların oranı %59. Bu da demek oluyor ki yeni mezun gençlerin yarısı iyi kötü bir işten teklif alıyor. Daha işin başında kısmen aranan adam niteliğinde olup da dört, beş ve hatta altı firma tarafından iş teklifi alanların oranı ise %15. Kişinin yapabilirliği ne kadar fazla olursa aldığı iş teklifleri de o kadar fazla olur.e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.