Çinli Çocuklar İle İlgili Bilgiler

Posted by
Bu Yazıyı Paylaşın:

İki Çocuk Politikası ve Çinli Çocuklar

1970’lerden itibaren Çin’de çok ciddi bir şekilde uygulanan tek çocuk politikasından en çok Çinli çocuklar etkilendi. Çocukların çoğu hiç kardeş görmeden büyümek durumunda kaldı.

Tek çocuk politikasının işgücüne olan olumsuz etkisi nedeniyle bu politika 2014’te biraz esnetildi ve 2014’ten itibaren anne babanın her ikisinin de tek çocuk olduğu durumlarda ikinci çocuğa izin verilmeye başlandı. Ardından da son olarak 2016’nın başında şartsız olarak her aileye ikinci çocuğa sahip olma hakkı tanındı.

Yıllık Yeni Doğan Sayısı

China.org.cn sitesinde yayımlanan bir makaleye göre iki çocuk politikasının uygulamaya başlandığı 2016’da 17.86 milyon yeni doğum gerçekleşti ki bu önceki yıla oranla yüzde 7.9’luk bir artış anlamına geliyor. Aynı zamanda bu sayı 2000 yılından bu yana en fazla sayıda doğum anlamını taşıyor. İşin ilginci bu sayı 1950’li yıllardaki toplam doğum sayısına eşit. O dönemlerde nüfus az olmasına rağmen şimdi ile aynı sayıda doğum olmuş. 1950’lerde Çinli bir kadın, hayatı boyunca ortalama 6 kez doğum yaparken, bu sayı 2016’da ikinin altına düşmüştür.

Uzmanlara göre 2020 yılında da yıllık yeni doğum sayısı 17-20 milyon arasında olacaktır.

Olumlu Sonuçlar

Bebek doğumlarının artması hem Çinli çocuklar için hem de iş hayatı için olumlu sonuçları beraberinde getiriyor. İlk olarak sağlık sektöründe bebek doğumuyla alakalı bölümlerde binlerce kişilik ek kontenjan açıldı.(bkz.Çin Sağlık Sistemi Hakkında Bilgiler)

bing.net

İki çocuk politikası hedeflenen başarıya ulaşırsa 2050 yılına gelindiğinde iş gücüne 30 milyon kişi eklenmiş ve nüfusun yaşlanma oranı %2 oranında düşürülmüş olacak.

İki çocuk politikası kulağa hoş gelse de yapılan bir araştırmaya göre Çinliler’in %70’inden fazlası ikinci çocuğu istemiyor. Bunun başlıca nedeni ek bir çocuğun aile ekonomisine yapacağı fazla yük olarak gösteriliyor. İlk çocuğu özellikle erkek olan Çinliler’in çoğu ikinci çocuğu yetiştirmeye güçlerinin yetemeyeceğini düşünüyor; çünkü erkek çocuk sahibi aileler okul dönemi harcamalarına ek olarak evlilik döneminde çocuklarına ev ve araba almak durumundalar. Bu da aileleri korkutuyor.

1950li yılların ortasında yıllık yeni doğum sayısı 18 milyondu. Bu rakam 2016 yılındaki sayıyla hemen aynıydı. Ama 1950’lerde bir kadının yaşamı boyunca sahip olduğu çocuk sayısı 6 iken bu sayı 2016’da ikinin altına düştü.(bkz.Çinli Kadınlar ve Kadınların Modern Çin’deki Yeri)

2017’de Doğan Bebeklerin Çoğu Ailelerin İkinci Çocuğu

Birkaç yıldır yürülükte olan “iki çocuk politikası” rakamlara bakılırsa şimdilik hedefine ulaşmış görünüyor. Çin Ulusal Sağlık ve Aile Planlaması Komisyonu(NHFPC) tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaya göre, içinde bulunduğumuz 2017 yılının ilk sekiz ayında Çin genelinde doğan 11.6 milyon bebeğin %52’sini ailelerin ikinci çocuğu olarak doğan bebekler oluşturdu. Geçtiğimiz yıl bu rakam %45 düzeylerindeydi.

İki çocuk politikası genel olarak Çin’in %90’ını oluşturan Han etnik grubu için uygulanıyor. Diğer etnik grupların çoğu için çocuk sayısında herhangi bir kısıtlama bulunmuyor.

Kaynak: china.org.cn


e-mail listemize SİZ de kayıt olun!–Çinli Çocuklar ile ilgili diğer yazılar—

Hastanelerde Çocuklar İçin Oyun Tedavisi Başladı

wikimedia.org

Çin’deki altenatif tedavi yöntemlerine bir yenisi Şanghay’daki Fudan Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde eklendi. Çin genelinde ilk defa uygulanan bu tedavi sayesinde çocuklara oyun terapisi yapılıyor. Bu sayede çocukların hastanede tedavi olmak ile ilgili korkularının önüne geçilebilmesi hedefleniyor. Bu korkuların önlenmesi çocukları hastanede tedavi olma konusunda daha pozitif olmaya teşfik etmesi açısından önemli. Zira yapılan bir araştırmaya göre, bu tarz bir terapi almadan hastaneye yatan çocukların %80’i tedavilere karşı negatif bir tavır sergiliyor.

Oyun tedavisi, çocukların insan vücudunu daha iyi tanımalarına olanak sağlayan ve ağrı verebilecek çeşitli tedavilere karşı bilinçlenmelerini sağlayacak çeşitli oyunlar oynanarak yapılıyor. Bu oyunları çocuklar hastane çalışanlarının yönlendirmeleri ışığında aileleri ile birlikte oynayabiliyorlar.  Çocukların yaşı ve hastalığına göre oynanan oyunun çeşidi de değişiyor.

Şanghay’da hayata geçirilen bu oyun terapisi uygulamasının başarıya ulaşması durumunda diğer hastanelerin de bu terapiyi tedavinin bir parçası haline getirebileceği öngörülüyor.

Kaynak: China Daily


Aileler İçin Tatlı Problem: Çocuğa İsim Bulmak

Çin, belki de isim çeşitliliğin en fazla olduğu ülke. Öyle ki adı ve soyadı birbiri ile aynı olan iki Çinli bulmak neredeyse imkansız. Aileler çocuklarına isim vermeden önce birçok kriteri ve o an içinde bulunulan durumu göz önünde bulundurarak çocuklarına isim bulmaya çalışırlar. Bu da Çinli çocuklar için isim bulmayı bir hayli zorlaştırır.

bing.com

Bazı Çinliler’e göre eski zamanlarda çocuğa verilebilecek bir isim bulmak daha kolaydı; çünkü o zamanlar eğitim seviyesinin de düşük olması nedeniyle insanların kelime bilgisi şimdiye oranla daha dardı. Zaten o zamanlarda kişilere daha çok sonradan takılan lakaplarıyla hitap ediliyordu. (Not: Kelimeden kasıt Çince karakterler. Çince’yazarken kullanılan o şekillere karakter deniyor. Binlerce karakterin kullanıldığı Çince’de herhangi iki karakter isim olarak kullanılabiliyor) Ama günümüzde eğitimli ve daha geniş bir kelime hazinesine sahip anne-babalar bu konuya daha çok kafa yoruyorlar.

Binlerce Çin karakterlerinden iki tanesini seçmek isteyen Çinliler’in çoğu isim vermeden önce sözlüklerden yardım alıyor. Çünkü günlük hayatta kullanılan kullanılmayan karakterlerin hepsini barındıran tek kaynak sözlük. Bütün karakterleri ve anlamlarını tek tek okumaya kalksalar sadece birkaç günü okumaya harcamaları gerekebilir.

Bebeklere farklı bir isim bulma çabası Çin geleneklerine dayanıyor. Çin geleneklerine göre yeni doğan bebeğe, ailenin diğer büyüklerinden birinin adı verilemez. Bu nedenle yeni bebeğe farklı bir isim bulmak gerekir.

Bazı aileler farklı olm işini o kadar abartır, çocuklarına öyle farklı isimler bulurlar ki , o ismi birçok Çinliler dahi okuyamaz.(Gerçekten de kimsenin okuyamadığı bir isme sahip bir Çinli tanıyorum. Herkese tek tek adının nasıl okunduğunu anlatmak zorunda kalıyordu.)

Çocuğa isim verirken tabii ki zamana uygun isim bulmaya da çalışırlar. Mesela güzellik, zenginlik gibi kavramların çok ağır bastığı günümüzde tarım, hanedanlık gibi kavramlarla alakalı isimler vermemeye gayret ederler.

Önceleri Çinliler çocuklarına soyadına ek olarak sadece bir Çince karakterden oluşan isimler verirken, günümüzde artık iki Çin karakterli isimler tercih ediliyor. Bu da aynı ismin tekrarlanma ihtimalini azaltıyor. Hatta babanın soyadını kullanan çocuğa annenin soyadı olan karakter+iki Çince karakter kullanarak toplamda üç karakterli isimler veren aileler de mevcut.

Çocuğa isim bulmanın bu kadar karmaşık ve önemli olması bazı girişimlerinin dikkatini çekmiş ve çocuğa isim koyma konusunda uzman bazı firmalar açılmış. Bunlardan bir tanesi Çin’in güneyindeki Jiangxi eyaletinde kurulmuş olan bir firma. İsim verilecek her bir çocuk için 600 yuan(yaklaşık 300 lira) alan firma, ücreti ödeyen müşterilerine 24 farklı isim veriyor. Müşteriler de bu isimlerden dilediklerini seçerek çocuklarının ismini belirliyorlar. Firmanın sahibi her hafta bu şekilde 2-3 müşterilerinin olduğunu söylüyor.
İsim bulma konusu öyle önemli ki bunun için 99qumingzi.com adında bir site dahi açılmış.

Çinliler arasında artık İngilizce isim kullanımı da çok yaygınlaşmaya başlamış. Özellikle işi gereği devamlı olarak yabancılarla muhatap olmak durumunda olan Çinliler kendilerine birer İngilizce isim belirlemeye çalışıyorlar. Bunun için para ödeyenler dahi var.

Çinliler’e göre kendilerine İngilizce birer isim belirlemelerinin nedeni Çince isimlerinin yabancılar için kolay unutulabilir ve teleffuzu zor olması. Ama işin aslına bakılırsa Çin’deki yabancıların birçoğu Çinliler’den kendilerini İngilizce bir isim kullanarak tanıtmalarını beklemiyor. Çünkü biliyorlar ki adları zor akılda kalan tek millet Çinliler değil.


Şangay’da Anne Sütü Bankası Açıldı

Şanghay’da bulunan Fudan Üniversitesi Çocuk Hastanesi ( the Children’s Hospital of Fudan University), anne sütünden daha fazla bebeğin, özellikle yenidoğan ve bebeklerin, faydalanmasını sağlamak amacıyla Şanghay’daki ilk “anne sütü bankası”nı açtı.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre, anne sütü bankasının deneme sürecinde 25 anne toplam 200 litre sütü bankaya bağışladı ve bu sayede 32 prematüre bebeğin beslenmesine yardımcı oldu. Sonuç olarak prematüre bebeklerin güçlenen bağışıklık sitemlerine bağlı olarak bu bebeklerde görülen birtakım hayati tehlikeli hastalıkların azaldığı tespit edildi.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.