İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çinli Aileler İçin Tatlı Problem: Çocuğa İsim Bulmak

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çocuk sahibi olmak çok özel bir duygu. Ama doğan çocuklara isim bulmak ilk etapta birçok kişi için çok zor. Birçok kişi güzel bir isim bulmaya çalışıp alternatif güzel isimler arasından seçim yapmaya çalışırken, birçok kişi de başkalarında olmayan değişik isimler bulmanın telaşına girer.

Çocuğa İsim Bulmanın Zorlukları

Çin, belki de isim çeşitliliğin en fazla olduğu ülke. Öyle ki adı ve soyadı birbiri ile aynı olan iki Çinli bulmak neredeyse imkansız. Aileler çocuklarına isim vermeden önce birçok kriteri ve o an içinde bulunulan durumu göz önünde bulundurarak çocuklarına isim bulmaya çalışırlar. Bu da yeni doğan çocuklara isim bulmayı bir hayli zorlaştırır.

Bazı Çinliler’e göre eski zamanlarda çocuğa verilebilecek bir isim bulmak daha kolaydı; çünkü o zamanlar eğitim seviyesinin de düşük olması nedeniyle insanların kelime bilgisi şimdiye oranla daha dardı. Zaten o zamanlarda kişilere daha çok sonradan takılan lakaplarıyla hitap ediliyordu. (Not: Kelimeden kasıt Çince karakterler. Çince’yazarken kullanılan o şekillere karakter deniyor. Binlerce karakterin kullanıldığı Çince’de herhangi iki karakter isim olarak kullanılabiliyor) Ama günümüzde eğitimli ve daha geniş bir kelime hazinesine sahip anne-babalar bu konuya daha çok kafa yoruyorlar.

Sözlüksüz Olmaz

Binlerce Çin karakterlerinden iki tanesini seçmek isteyen Çinliler’in çoğu isim vermeden önce sözlüklerden yardım alıyor. Çünkü günlük hayatta kullanılan kullanılmayan karakterlerin hepsini barındıran tek kaynak sözlük. Bütün karakterleri ve anlamlarını tek tek okumaya kalksalar sadece birkaç günü okumaya harcamaları gerekebilir.

Bebeklere farklı bir isim bulma çabası Çin geleneklerine dayanıyor. Çin geleneklerine göre yeni doğan bebeğe, ailenin diğer büyüklerinden birinin adı verilemez. Bu nedenle yeni bebeğe farklı bir isim bulmak gerekir.

Bazı aileler farklı olm işini o kadar abartır, çocuklarına öyle farklı isimler bulurlar ki , o ismi birçok Çinliler dahi okuyamaz.(Gerçekten de kimsenin okuyamadığı bir isme sahip bir Çinli tanıyorum. Herkese tek tek adının nasıl okunduğunu anlatmak zorunda kalıyordu.)

Modern İsimler

Çocuğa isim verirken tabii ki zamana uygun isim bulmaya da çalışırlar. Mesela güzellik, zenginlik gibi kavramların çok ağır bastığı günümüzde tarım, hanedanlık gibi kavramlarla alakalı isimler vermemeye gayret ederler.

Önceleri Çinliler çocuklarına soyadına ek olarak sadece bir Çince karakterden oluşan isimler verirken, günümüzde artık iki Çin karakterli isimler tercih ediliyor. Bu da aynı ismin tekrarlanma ihtimalini azaltıyor. Hatta babanın soyadını kullanan çocuğa annenin soyadı olan karakter+iki Çince karakter kullanarak toplamda üç karakterli isimler veren aileler de mevcut.

İlginç Bir Gelir Kapısı

Çocuğa isim bulmanın bu kadar karmaşık ve önemli olması bazı girişimlerinin dikkatini çekmiş ve çocuğa isim koyma konusunda uzman bazı firmalar açılmış. Bunlardan bir tanesi Çin’in güneyindeki Jiangxi eyaletinde kurulmuş olan bir firma. İsim verilecek her bir çocuk için 600 yuan(yaklaşık 300 lira) alan firma, ücreti ödeyen müşterilerine 24 farklı isim veriyor. Müşteriler de bu isimlerden dilediklerini seçerek çocuklarının ismini belirliyorlar. Firmanın sahibi her hafta bu şekilde 2-3 müşterilerinin olduğunu söylüyor.
İsim bulma konusu öyle önemli ki bunun için 99qumingzi.com adında bir site dahi açılmış.

Yeni İhtiyaç: İngilizce İsim

Çinliler arasında artık İngilizce isim kullanımı da çok yaygınlaşmaya başlamış. Özellikle işi gereği devamlı olarak yabancılarla muhatap olmak durumunda olan Çinliler kendilerine birer İngilizce isim belirlemeye çalışıyorlar. Bunun için para ödeyenler dahi var.
Çinliler’e göre kendilerine İngilizce birer isim belirlemelerinin nedeni Çince isimlerinin yabancılar için kolay unutulabilir ve teleffuzu zor olması. Ama işin aslına bakılırsa Çin’deki yabancıların birçoğu Çinliler’den kendilerini İngilizce bir isim kullanarak tanıtmalarını beklemiyor. Çünkü biliyorlar ki adları zor akılda kalan tek millet Çinliler değil.

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.