İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in Yunnan Eyaleti’nde Uluslarası Çiçek Fuarı Düzenlendi

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’in güneybatı bölümünde yer alan, herkese uygun iklimi ve doğal güzellikleri nedeniyle her Çinli’nin en az bir kere ziyaret etmek istediği Yunnan Eyaleti’nin başkenti olan Kunming şehrinde, Dünya’nın farklı bölgelerinden gelen 300’den fazla kurumsal düzeyde katılımcısı olan “19. Kunming Uluslarası Çiçek Festivali” düzenlendi. 30.000m² alan üstüne yayılmış ve bu yıl 13-15 Temmuz tarihleri arasında ziyarete açık olan fuar süresince Uluslarası Bahçe Çiçekleri Fuarı ve 18. Çin Çiçekçilik Endüstrisi Konferansı da düzenlenecek.

Çiçek fuarı için Yunnan Eyaleti’ndeki Kunming şehrinin seçilmesinin ndeni, Çin çiçek pazarında satılan çiçeklerin %70’inin Kunming’de yetişiyor olması. Kunming’i sınırları içinde bulunduran Yunnan eyaleti aynı zamanda Çin’de çiçekçiliğin merkezi konumunda. 100.000 hektarlık bir alanda Çiçek yetiştiriciliğinin yapıldığı Yunnan’da 200.000 adet çiçek bahçesi bulunuyor. 800.000’den fazla kişi de çiçekçilik sektöründe çalışıyor.

Yunnan Hakkında Genel Bilgi

Çin’in güneybatı bölgesinde yer alan Yunnan, toplam 394.000 kilometrekare büyüklüğünde bir alanı kaplıyor ve eyalet sınırları içinde 45 milyon kişiye ev sahipliği yapıyor.  Bu nüfusun %67’sini, Çin’deki nüfusun%90’ını oluşturan Han Çinlileri oluşturuyor. Çok farklı etnik kökenlerde çok sayıda kişinin yaşadığı Yunnan’de 25’ten fazla yerel dil konuşuluyor.

Çok dağlık bir alana sahip olan Yunnan’ın bazı bölgeleri deniz seviyesinden 6.700 metre yüksekte bulunuyor. Doğal güzellikleri ile tanınan Yunnan sınırları içinde, Çin genelinde yetişen 30.000’i aşkın bitki türünün yaklaşık %55’i yetişiyor. Bitki türleri haricinde Çin’in en büyük alüminyum, kurşun, civa rezervleri de Yunnan’da bulunuyor.

Yunnan’in başkenti olan Kunming, Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan direk uçuşunun olduğu Pekin’e 2500km, Şanghay’a 2300km, Guangzhou’a ise 1300km uzakta bulunuyor.

Kaynak: China Daily  

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.