İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in Taş Askerleri: Terra Cotta

Bu Yazıyı Paylaşın:

1974 yılına gelindiğinde, arkeoloji dünyası şok bir haberle sarsıldı. Çin’in Xi’an bölgesinde yaşayan bir çiftçi kuyu açmak için toprağı kazdığında tesadüfen bir asker heykeli buldu.  Heykelden çok etkilenen çiftçi hemen durumu yetkililere bildirdi ve bölge karantinaya alındı. Yapılan kazılar sonucunda tüm arkeoloji dünyası şoke oldu. Ortaya çıkanlar: Boyları 180-195 cm arasında topraktan yapılmış 8.000 asker, 520 at, 139 savaş arabası, 150 atlı süvari. Üstelik her bir askerin ve atın yüz ifadeleri birbirinden farklıydı. Terra Cotta Askerleri olarak isimlendirilen bu kalıntılar gerçeğine birebir uygun olacak şekilde inşa edilmişti.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Tai Chi Nedir? Tai Chi Felsefesi Nedir?

Kalıntıların hikâyesi ise çok geçmeden ortaya çıktı: Çin genelindeki tüm bağımsız hanedanlıkları yenerek hepsini bir bayrak altında toplamayı başaran ve Savaşan Hanedanlıklar olarak anılan dönemi sona erdiren Qin Shi Huang, Qin hanedanlığını kurmuş ve kendisini imparator ilan etmişti. Dönemin mevcut anlayışını taşıyan hükümdar Qin Shi Huang, ölümünden sonra dahi yine ordusuyla birlikte hüküm süreceğine inanıyordu. O zamana kadarki tüm hükümdarlar, öldüklerinde hizmetkârlarının ve özel askerlerinin de öldürülmelerini ve kendisiyle birlikte gömülmelerini emredermiş. Ancak merhametli İmparator Qin Shi Huang, askerlerinin ve hizmetçilerinin öldürülmelerine razı olmasa da gelenekten de vazgeçmeyerek her bir askerinin ve hizmetkârının birebir heykellerinin yapılmasını emretmiş. Tarihi kayıtlara göre mezarlığın inşasına M.Ö. 246 yılında başlanmış ve 700 bin kişinin çalışmasıyla 30 yılda çalışmalar tamamlanmıştır. Heykeller pişmiş toprak (terra cotta) ve bronzdan yapılmış olup iki bin yılı aşkın bir süre boyunca toprağın altında keşfedilmeyi beklemiştir.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  İçinde "Romantik Türkiye" Sözü Geçen Çin Şarkısı

Dünya’nın en büyüleyici ve en romantik arkeolojik keşiflerinden biri olan Terra Cotta askerlerinin hikâyesi böyle. Günümüzde bölgenin genişliğinin yaklaşık 15 kilometreye yayıldığı düşünülüyor ve kazı çalışmaları devam ediyor. Sadece küçük bir kısmının ziyaretçiye açıldığı mezarlığın 2020 yılında tam olarak sergilenmeye hazır hale gelmesi umuluyor.

Çin’de yer alan pek çok kültürel mirastan biri olan Terra Cotta askerleri, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmekte ve bu alanda dünyanın en ünlü turistik uğrak noktalarından biri olma özelliğini korumaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka ama mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. (bkz.En Turistik 10 Çin Şehri)

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  En Yüksek Puanlı Çin Filmleri

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.