Çin’in Sevgililer Günü: Qixi Festivali

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin, birçok konuda kendine özgü bir takvimi takip eden bir ülke. Çin’deki festivallerin neredeyse tamamı Çin yılına göre kutlanıyor. Buna “Çin Sevgililer Günü” de dahil. Çin Sevgililer Günü, isim olarak bakıldığında “çakma gün” gibi görünse de işin aslı görünenden çok farklı. Belki de Dünya’daki ilk sevgililer günü Çin’e ait. Zira Çin’deki sevgililer günü milattan önceki dönemlerden başlayarak günümüze kadar gelmiş, mitolojik bir hikayesi olan geleneksel bir festival.

Çin Sevgililer Günü’nün Tarihçesi

Qixi Festivali (七夕节) veya Çift Yedi Festivali olarak anılan Çin Sevgililer Günü, Çin yılının 7. ayının 7. gününde kutlanıyor ve bu da miladi takvimde genel olarak Ağustos’a denk geliyor. (2018 yılı için Çin Sevgililer Günü’nün kutlandığı gün 17 Ağustos.)

MÖ 206 ve MS 220 yılları arasında Çin’de hüküm sürmüş olan Han Hanedanlığı döneminde yaşandığına inanılan bir mitolojik hikaye bu festivalin çıkış noktası olarak kabul ediliyor.

Han Hanedanlığı zamanında Niu Lang adında dürüst ve kibar bir genç vardır. Bu genç, çocuk yaştayken öksüz ve yetim kalır. Ardından da yengesi tarafından evden kovulur. Bu da Niu Lang’ın tek başına çobanlığa ve çiftçiliğe başlamasına neden olur. Günün birinde cennetten gizlice  gelen Zhi Nu adındaki peri Niu Lang’a aşık olur ve gizlice onunla evlenir. Evlendikten sonra Zhi Nu zamanın çoğunu evde geçirirken Niu Lang çiftçiliğe devam eder. Mutlu bir hayat süren çiftin bir oğlu bir de kızı olur. Ama sonrasında Cennet Tanrısı Batı Cennetleri’nin kraliçe annesine Zhi Nu’nun geri getirilmesinin emrini verir ve Zhi Nu cennete geri getirilir.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'e İlk Defa Gelenlere Kültür Şoku Yaşatabilecek Beş Şey

Günün birinde Niu Lang, oğlu ve kızıyla birlikte eşini bulmak üzere cennete gider ve O’nu bulur. Eşine çok yaklaştığı sırada kraliçe anne Niu Lang’ı görür ve altın tokalarının birini onların üstüne doğru fırlatır. Bir anda Niu Lang ve Zhş Nu’nun önünde dalgalı bir nehir oluşur ve bu nehir  Niu Lang ile Zhi Nu’nun istemeye istemeye de olsa birbirlerinden ayrı düşmelerine neden olur. Kraliçe anne, onların sadece yılın bir günü birbirlerine kavuşmalarına izin verir ki bu gün Çin takvimine göre 7.ayın 7.gününe denk gelir. Niu Lang ile Zhi Nu’nun buluşabilmesi için her yıl aynı gün binlerce saksağan bir araya gelerek nehrin üstünde bir köprü oluştururlar.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Öğrencilere Ata Binme Eğitimi Verilmeye Başlandı

İnanışa göre yılın Qixi Festivali’ni içinde bulunduran bu döneminin yıldızlı gecelerinde kuzey güney doğrultusunda samanyolu görülebilir. Bu samanyolunun sağında ve solunda birbirinden uzakta bulunan parlak yıldızlar vardır. İşte bu yıldızlar Niu Lang ve Zhi Nu’yu temsil eder. Bu yıldızların arasında da nesillerden nesillere aktarılan güzel bir aşk hikayesi vardır.

Bu festivalin etkisi eskiye oranla azalmış olsa da, Çinli gençler bu festivali batı ülkelerindeki Sevgililer Günü’ne benzer bir şekilde kutlamaya çalışırlar. Bu nedenle bu festival öncesinde çeşitli mağazalar festivale özel çeşitli indirimler yapar ve satışlarını arttırır. Çiçekçiler de yine bu günde normalden daha fazla çiçek satar.

Çin'i tanımak artık çok kolay!

e-mail listesine kayıt olarak sitemizde Çin ile ilgili yayınlanan yazılara ve diğer gelişmelere anında ulaşabilirsiniz.
Bu Yazıyı Paylaşın:

Bunları da sevebilirsiniz