İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in Metro Ağı En Uzun Olan Metropol Şehirleri

Bu Yazıyı Paylaşın:

Gelişmiş bir metro ağı, günümüzdeki metropol şehirlerinin olmazsa olmazlarından. Öyle ki metropol şehirlerin trafik karmaşasını minimuma indirmenin daha iyi bir yolu şimdilik yok. Dünya’daki en gelişmiş şehirlere bakarsak bu şehirlerin tamamının çok ileri düzeyde metro ağına sahip olduklarını görebiliriz.

Çin, metro ağı yatırımları için birçok ülkeye oranla geç kalmış gibi görünse de özellikle son yıllarda bu alandaki yatırımlarını arttırarak aradaki farkı büyük ölçüde kapatmayı başardı. Çin’in hedefi 2016 ile 2020 yılları arasında Çin genelinde 3.000 kilometre yeni metro hattı yapmak. İçinde bulunduğumuz 2017 yılında Çin’de en uzun metro ağına sahip ilk beş şehir şu şekilde sıralanıyor:

Şanghay

Çin’in en büyük şehri olan ve Türk Hava Yolları ile direk uçuşla gidilebilen 25 milyonluk metropol Şanghay tahmin edileceği üzere en uzun metro ağına sahip. İlk metro hattının 1990’lı yıllarda açıldığı Şanghay, şu an 617 kilometrelik metro ağ uzunluğuyla Çin’in ve Dünya’nın en uzun metrosuna sahip. Şanghay metrosunun toplam 367 adet metro istasyonu bulunuyor.

Günde 10 milyonu aşkın kişinin tercih ettiği Şanghay metrosunda 2016 yılında 3 milyardan fazla yolcu yolculuk yaptı.

2020 yılına gelindiğinde yapılmakta olan hatlar hedeflendiği gibi tamamlanabilirse Şanghay’ın metro ağının toplam uzunluğu 800 kilometreyi aşacak.

Pekin

Türk Hava Yolları’nın direk uçuşunun olduğu, Çin’deki en eski metro ağına sahip olan, 15 milyon kişiyi barındıran başkent Pekin’deki metro ağının uzunluğu 574 kilometre.

Her yıl 3.5 milyardan fazla yolcu taşıyan Pekin metrosu, aynı zamanda Dünya’nın en çok yolcu taşıyan metrosu konumunda.

2020 yılına gelindiğinde 30 tane metro hattına sahip olacak olan Pekin metrosunun toplam uzunluğu 1.177 kilometre olacak.

Guangzhou

Çin ile ticaret yapanlar Çin’in en güneyinde bulunan Guangzhou şehrini yakından tanıyorlar. Türk Hava Yolları’nın direk uçuşunun olduğu, Dünya’nın en büyük fuarlarından olan Canton Fuarı’nın da düzenlendiği Guangzhou, 308.7 kilometre uzunluğunda metro ağına sahip.

2016 yılında 2.5 milyardan fazla yolcunun taşındığı Guangzhou’da, toplu taşıma araçlarını kullananların %44’ünün tercihi metro.

Guangzhou metro ağı her yıl ortalama 15 kilometre daha uzatılıyor.

Shenzhen

Guangzhou şehrinin doğu komşusu olan, Çin’in elektronik başkenti de denilebilecek Shenzhen de ticaretle uğraşan kişilerin yakından tanıdığı bir şehir. Günlük 4.5 milyon yolcunun taşındığı Shenzhen metrosunun uzunluğu 285 kilometre. Shenzhen’in hedefi 2020 yılına gelindiğinde 419 kilometrelik bir metro ağına sahip olmak.

Sadece bayanların taşındığı vagonların da bulunduğu Shenzhen metrosu, bu tarz bir uygulamanın olduğu ilk Çin şehri.

Nanjing

Nanjing adı Çin’i hiç bilmeyenlere veya aktif olarak Çin’de yaşamamış olanlara biraz yabancı gelebilir. Şanghay’ın yaklaşık 350 kilometre batısında yer alan ve Jiangsu Eyaleti’nin başkenti olan Nanjing metrosu, 225 kilometrelik uzunluğuyla Çin’in en uzun beşinci metrosu. 2020 yılı için Nanjing’in hedefi 500 kilometre. Yani Nanjing, üç yıl içinde var olan metro ağını iki kat daha arttırmayı planlıyor.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

Yorumlar kapatıldı.