Çin’in Başkenti Pekin Hakkında Bilinen ve Bilinmeyenler

Posted by

Çin’in başkenti neresidir? Bunun cevabı  herkes için Pekin. Yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı bu dev başkent hakkında birçok kişinin bildikleri Pekin ördeği ve Tiananmen Meydanı’nan ibaret.

Çin’in ekonomik büyüklüğü ve Dünya’nın en kalabalık ülkesi olması nedeniyle Pekin’in Dünya siyasetinin en önemli başkentlerinden biri olduğu da söylenebilir. Bir tavuğa benzeyen Çin haritasının kuzey bölümünde yer alır. Belki de bu nedenle Pekin’in Çince’deki karşılığı Beijing(北京), yani kuzey başkentidir.Pekin, Çin’in başkenti olmasına fe 20 milyon kişiye ev sahipliği yapmasına rağmen Çin’in en büyük şehri değil. Çin’deki en büyük şehir 25 milyon kişinin yaşadığı Şangay.


Booking.com

 

Çin ve Dünya siyasetindeki en önemli aktörlerden olan Pekin’i daha yakından tanımakta yarar var:

Pekin İklimi

Pekin’in Çin haritasının kuzeyinde yer alıyor olması nedeniyle Pekin’de iklim Çin geneline oranla daha soğuk. Türkiye ile kıyaslama yapmak gerekirse Pekin’in İstanbul ile benzer bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Pekin’deki iklimi İstanbul’dan ayıran en önemli fark Pekin’de zaman zaman kum fırtınalarının görülüyor olması.

Pekin’deki rtalama sıcaklık ve yağış miktarı*- weather-guide.com

Pekin ile İstanbul iklim açısından benzer olsa da coğrafik yapı açısından birbirinden çok farklı iki şehir. 7 tepeli şehir olarak bilinen ve çok sayıda tepeden oluşan İstanbul’un aksine Pekin şehir merkezi bir tabak gibi dümdüz. Bu nedenle Pekin’de rakım 40-60 metre düzeylerinde. Şehrin kuzey bölgelerindeki Çin Seddi‘ne yakın bölgelerde dağlar bulunsa da, bu bölgelerde yaşayan kişi sayısı çok az.

Pekin Tarihi

Çince’de kuzey başkenti anlamına gelen Beijing kelimesi, Pekin’in tarihi ile ilgili ipucu veriyor. Zira binlerce yıllık tarihi olan Pekin’in Çin tarihinde başkent olarak önemli bir geçmişi var. İlk olarak 2000 yıldan fazla zaman önce Yan Hanedanlığı tarafından başkent olarak kullanılan şehir, ardından gelen Han ve Tang gibi büyük hanedanlıklar başta olmak üzere birçok hanedanlığa başkentlik yaptı.

Pekin, 1215’de Moğol istilasına uğradı ve o zamanlarda Moğollar tarafından Büyük Başkent olarak adlandırıldı. Moğollar, kuzey bölgeyi Pekin üzerinden kontrol etti.

1368 yılında Moğol egemenliğinin Yuan Hanedanlığı tarafından son bulmasının ardından hanedanlığın başkenti ilk olarak Nanjing’e taşınsa da, 1403’de Pekin tekrar başkent ilan edildi. Şu an hala ayakta ve ziyarete açık olan Yasak Şehir, Temple of Heaven gibi önemli yapılar da bu zamanlarda inşa edildi.

1644 yılında Qing Hanedanlığı Çin’e egemen oldu ve o da Pekin’i başkent olarak kullanmaya devam etti. Hanedanlığın önde gelenleri Yasak Şehir’e yerleşti ve 1911’e burada yaşamaya devam etti. Qing Hanedanlığı zamanında şehrin bir diğer önemli yapsı olan Summer Palace inşa edildi.

1911’de Qing Hanedanlığı’nın yıkılmasının ardından Çin’deki politik problemlerden ötürü başkent 1928 yılında Nanjing’e taşınma durumunda kalmış olsa da, 1949 yılında bugünkü Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından Pekin bir kez daha ülkenin başkenti ilan edildi.

Pekin Nüfusu

Pekin’deki 20 milyondan fazla nüfus Pekin’i nüfus bakımından Şangay’dan sonraki ikinci büyük Çin şehri konumuna getiriyor. Her yıl önemli miktarda göç alan şehirde yaşayanların yaklaşık %52’sini erkekler, %48’ini kadınlar oluşturuyor.

Pekin’deki nüfusunun %80’ini çalışma yaşında olanlar oluşturuyor. Pekin’de erkekler ile kadınların işgücüne katılma oranları hemen hemen çok yakın düzeylerde. Bu da Pekin’deki işgücü potansiyeli ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

Pekin nüfusunun yıllara göre değişimi- bing.net

Pekin Ulaşım

Pekin’e Gidiş-Geliş

Pekin, kuzey Çin’in hiç kuşkusuz en önemli şehri. Konum itibariyle de diğer kuzey şehirlerine giden yollarıin çoğunun kesişme noktası.

Çin dışından gelenlerin ve Çin dışına çıkanların çok büyük bir kısmı Pekin’de bulunan Capital Havalimanı‘nı tercih ediyor. Türk Hava Yollarının da direk uçuşunun bulunduğu ve yıllık 100 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Capital Havalimanı, aynı zamanda Dünya’daki en yoğun havalimanlarından biri. 2019 yılı sonunda yeni havalimanının açılmasının ardından Capital Havalimanı’ndaki yoğunluğun azalması bekleniyor.

Capital Havalimanı-bing.net

Tren yolculuğu Çin’de şehirlerarası yolculukların vazgeçilmezlerinden. Başkent Pekin’de 4 adet tren istasyonu bulunuyor. Bu dört istasyon arasında en moderni sadece hızlı trenler için kullanılan Pekin Güney İstasyonu. Bu istasyondan Çin’in binlerce kilometre ötede bulunan şehirlerine hızlı trenle ulaşmak mümkün.

Pekin’e karayolu ile de ulaşmak mümkün olsa da özellikle uzak şehirlerden Pekin’e karayolunu kullanarak gidenlerin sayısı oldukça az.Ama otobüs yolculuğundan hoşlananlar için yataklı otobüsler de yok değil.

Pekin Metrosu

Şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen araçlardan biri metro. Pekin’de bulunan 22 hatlı ve 600 kilometreyi aşkın uzunluktaki metro ağı, aynı zamanda Dünya’nın en uzun ikinci metrosu.Uzamaya da her geçen yıl devam ediyor.

Pekin Metro Ağı-bing.net

Pekin Belediye Otobüsleri

Metroyu kullanmayanların toplu taşımadaki en önemli alternatifi belediye otobüsleri.Ama metro ağı bu kadar gelişmiş bir şehirde özellikle şehir içindeki kısa mesafeler için otobüs kullanmaya çok daha fazla gerek yok. Zira Pekin’deki trafik nedeniyle, özellikle yoğun saatlerde otobüsle bir yerden başka bir yere gitmek çok zor olabilir.

Araba

Özel arabayla ulaşım tabii ki mümkün. Ama bu durumda da zaman zaman çok keşmekeş bir hal alan Pekin trafiğindeki koşullara önceden hazırlanmakta yarar var.

5 milyondan fazla arabanın bulunduğu Pekin’de araba satışına sınırlama getirilmiş durumda. Yeni araba almak isteyenlerin çekilişe katılmaları, ve katıldıkları çekilişte şanslı olmaları gerekiyor. Şansı yerinde gidip çekilişte adı çıkanların da elektrikli araba haricindeki arabaların plakaları için binlerce yuan ödemeyi de göze almaları gerekiyor.

Öte yandan Pekin plakalaı arabaların plaka numaralarına göre belirli saatlerde belirli yolları kullanmalarına izin veriliyor. Pekin plakalı olmayan arabalar da bazı saatlerde ya şehre giremiyor; ya da sadece izin verildiği yollara izin verildiği sürece girebiliyor.

ebeijing.gov.cn

Pekin Bisikletleri

Çin’in birçok şehrinde olduğu gibi bisiklet ve elektrikli bisikletler günlük hayatın önemli bir parçası. İşe gidenlerin dahi önemli bir kısmı elektrikli bisikleti tercih ediyor. Bu nedenle şehrin birçok bölgesinde bulunan caddelerde bisiklet ve elektrikli bisiklerin kullanmaları için özel yollar mevcut.

Pekin Özellikleri

Pekin’in çoğu başkent olarak binlerce yıllık geçmişi ve  bugünkü modern Çin’in başkenti olması nedeniyle Pekin’de hem geleneksel hem de modern mimari ve yaşam tarzını birarada görme imkanı var. Şehrin bazı bölümlerinde sadece Asya filmelerinde görülen mimarideki binalar ve adına Çince’de hutong denilen dar Asya sokakları görülürken, diğer bölümlerinde sıradışı mimaride yüksek binaları ve modernlik çok belirgin bir biçimde görülür.

Pekin CCTV binası- beijingholiday.com

En İyi Pekin Üniversiteleri

Peking University (北京大学)

Çin sıralaması: 2.

Dünya Sıralaması:34.

1898’de açılan Peking University, üniversite deyince Çinliler’in aklına ilk olarak gelen üniversitelerin başında geliyor. Pekin’de yaşamayan Çinli öğrencilerin üniversite sınavında bu üniversiteye yetecek kadar puan alabilmesi çeşitli kısıtlamalardan dolayı çok zor. Çok sayıda bölümün bulunduğu üniversite Çinli olmayan öğrencileri de kabul ediyor. Üniversite genelinde 35-40 bin dolaylarında öğrenci bulunuyor.

Adres: 5 Yiheyuan Road, Haidian District 100871 Beijing-China

Tsinghua University -(清华大学)

Çin sıralaması:3.

Dünya sıralaması: 45.

1911 yılında eğitime başlayan Tsinghua University Çinli öğrencilerin rüyalarını süsleyen bir üniversite;ama bu üniversiteye yerleşmek Çinliler için gerçekten çok zor. 30-35 bin civarında öğrencisi bulunan üniversitede Çinli olmayan çok sayuda öğrenci eğitim alıyor.

Adres: 30 Shuang Qing Road, Haidian District 100084 Beijing-China

Beijing Jiaotong University (北京交通大学)

Çin sıralaması: 10.

Dünya sıralaması: 188.

Eğitime 1896 yılında başlayan Beijing Jiaotong University de öğrencilere çok sayıda bölüm seçeneği  sunuyor. 20-25 bin dolaylarında öğrencinin öğrenim gördüğü üniversite de Çinli olmayan öğrencileri kabul edebiliyır.

Adres: 3 Shangyuancun Xizhimenwai, Haidian District 100044 Beijing-China

Pekin Büyükelçiliği

Pekin Büyükelçiliği, Pekin’in elçilikler bölgesi olarak da adlandırılabilecek, çok sayıda ülkenin elçiliğinin birbirine çok yakın mesafede kaldığı bölgesinde yer alıyor.

Pekin Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Pekin Büyükelçiliği Şangay, Anhui, Jiangsu, Zhejiang, Guangdong, Fujian, Guangxi, Hainan eyaletleri haricinde kalan eyaletlerde yaşayan Türk vatandaşlarına ve Türkiye ile işi olan Çin vatandaşlarına yardımcı olmaktadır.

Pekin Büyükelçisi: Abdulkadir Emin Önen

Pekin Büyükelçiliği İletişim Bilgileri:

Pekin Büyükelçiliği Adresi: San Li Tun Dong 5 Jie No:9 100600 Beijing- China

Web Sitesi: pekin.be.mfa.gov.tr

E-mail: embassy.beijing@mfa.gov.tr

Tel: 0086 10 6532 1715

Faks: 0086 10 6532 5480

Pekin Büyükelçiliği’ne Bağlı Temsilcilikler:

Pekin Büyükelçiliği’ne Bağlı Birimler:

  • Ekonomi Müşavirliği – Tel: 0086 10 6532 2726
  • Kültür Tanıtma Müşavirliği- Tel: 0086 10 6463 8032-33-34
  • Silahlı Kuvvetler Ataşeliği- Tel: 0086 10 6532 1258
  • Ticaret Ataşeliği- Tel: 0086 10 6464 9538

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.