İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in Başkenti Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Pekin, herkesin bildiği gibi Çin’in başkenti. Çin’in Dünya’nın en büyük ikinci ekonomisi ve en kalabalık ülkesi olmasından yola çıkarak Pekin’in Dünya’daki siyasal anlamda en önemli başkentlerden biri olduğunu söylemek mümkün. İngilizce’de Beijing diye söylenen Pekin’in Çince’deki karşılığı kuzey başkentidir. Pekin’in Çin haritasındaki yerine bakıldığında da şehrin kuzeyde yeraldığı rahatlıkla görülebilir. Çin’deki en tarihi şehirlerin başında gelen Pekin hakkında bazı sitelerde çıkmış olan yazılardan bazıları:

Pekin, Çin’in başkenti olmasına rağmen Çin’in en büyük şehri değil. 20 milyonun üstünde kişiye ev sahipliği yapan ve Dünya’nın en kalabalık başkenti olan Pekin, Şanghay’dan sonra Çin’in en büyük ikinci kenti.

Siyasal açıdan Dünya’nın en önemli başkenti olan Pekin’i daha yakından tanımakta yarar var:

Coğrafya ve İklim

Pekin’in Çin’in kuzey bölgesinde yer alıyor olması nedeniyle Pekin’de Çin’in geneline oranla daha soğuk bir iklim görülüyor. Türkiye’deki iklim ile kıyaslama yapmak gerekirse Pekin’deki iklimin İstanbul ile çok benzediği söylenebilir. İklim açısından İstanbul ile Pekin arasındaki en büyük farkların başında zaman zman görülen ve Gobi Çölü’nden gelen kum fırtınaları geliyor. Türkiye’de çöl olmaması nedeniyle kum fırtınasına da rastlanmıyor.

Pekin’deki rtalama sıcaklık ve yağış miktarı*- weather-guide.com

İklim İstanbul’a benzer olsa da coğrafya açısından Pekin ile İstanbul birbirlerinden son derece farklı. 7 tepeli şehir olarak bilinen ve çok sayıda tepenin bulunduğu İstanbul’un aksine Pekin şehir merkezi bir tabak gibi dümdüz. Şehrin kuzey bölgelerinde birtakım dağları görmek mümkün; ama bu dağlarda genel olarak yerleşim yerleri bulunmuyor.

Pekin’in düz bir coğrafyaya yayılmış olması nedeniyle şehrin genelinde rakım 40-60 metre arasında değişiklik gösteriyor.

Çin’deki iklim ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Hava Kirliliği

Hızlı kalkınma, hız endüstrileşme ve merkezi ısıtmalar için kullanılan çok yüksek miktarda kömür nedeniyle önceki yılarda çok ciddi boyutlarda hava kirliliğinin gözlemlendiği Pekin’de, son yıllarda ağır sanayi fabrikalarının taşınması ve ısınmada doğalgaza yönelinmesiyle hava kirliliği konusunda çok olumlu gelişmeler gözlendi. Her nekadar hava kirliliği istenen düzeye tam olarak indirilememiş olsa da bu sorunun çözümü için Çin hükümetinin çok ciddi paralar harcadığı gerçek.

Hava kirliliği ile gerçek anlamda savaş 2013 yılında içinde Pekin’i de kapsayan ve 600 milyon kişiyi etkileyen çok kirli hava kitlesinin oluşmasıyla başladı. “Hava kirliliği şoku” olarak da adlandırılan bu olaydan sonra Pekin’de hava kirliliğini azaltabilmek için alınan tedbirler arttırıldı. Bunun en somut örneği şehrin merkezi ısıtmasında kullanılan kömür miktarının azaltılmasında görüldü. Öyle ki 2012 yılında %24 olan kömür tüketim oranı 2017 yılına gelindiğinde %10’a kadar düşürüldü ve şehir genelinde doğal gaz gibi temiz enerji kaynakları tercih edilmeye başlandı. Buna ek olarak araç kullanımı ile ilgili olarak yapılan uygulamalar da Pekin’deki hava kirliliğinin azalmasına önemli ölçüde katkı sağladı. 

Hava kirliliği ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar.

Pekin Ekonomisi

Pekin, Çin ekonomisi açısından en önemli şehirlerden biri. Kuzey Çin’in hiç kuşkusuz en önemli ekonomi merkezi. Pekin’in denize kıyısı olmasa Pekin’in hemen yanıbaşında bulunan Tİanjin’deki liman, Pekin’in de ekonomik anlamda kalkınmasına çok büyük katkıda bulunmuştur.

Pekin’in Çin ekonomisine her yıl yaklaşık %4 oranında katkıda bulunuyor. 

Ekonomi ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Hem Modern Hem Geleneksel

Pekin’in binlerce yıllık geçmişi ve  bugünkü modern Çin’in başkenti olması şehirde hem geleneksel hem de modern mimari ve yaşam tarzını birarada görme imkanı tanıyor. Şehrin bazı bölgelerinde sadece Asya filmelerinde gördüğümüz tarzda çatıları olan binalar ve adına Çince’de hutong denilen dar Asya sokaklarını ve geleneksel Asya yaşantısını gözlemlerken, şehrin diğer bölümlerinde sıradışı mimaride yüksek binaları, lüks yaşamı ve modernliği görmek çok kolay.

 

Pekin CCTV binası- beijingholiday.com
Modern ve geleneksel yaşam ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Pekin Nüfusu

20 milyondan fazla kişinin yaşadığı Pekin, Çin’in nüfus bakımından Şanghay’dan sonraki ikinci büyük şehri. Her yıl önemli miktarda göç alan şehirde yaşayanların yaklaşık %52’sini erkekler, %48’ini kadınlar oluşturuyor.

Pekin’deki nüfusunun %80’ini çalışma yaşında olanlar oluşturuyor. Çin’de erkekler ile kadınların işgücüne katılma oranlarının hemen hemen çok yakın düzeylerde olmalarından yola çıkarak Pekin’de yaşayanların Çin ekonomisine ne kadar büyük katkı yaptığı anlaşılabilir.

 

Pekin nüfusunun yıllara göre değişimi- bing.net
Çin nüfusu ile ilgili sitemizdeki yazılardan bazıları:

Ulaşım

Pekin’e Gidiş-Geliş

Pekin, kuzey Çin’in hiç kuşkusuz en önemli şehri. Konum itibariyle de diğer kuzey şehirlerine giden yollarıin çoğunun kesişme noktası.

Çin dışından gelenlerin ve Çin dışına çıkanların çok büyük bir kısmı Pekin’de bulunan Capital Havalimanı’nı tercih ediyor. Türk Hava Yollarının da direk uçuşunun bulunduğu Capital Havalimanı, aynı zamanda Dünya’nın da en yoğun havalimanı olma ünvanını da elinde bulunduruyor. Çin’in çok uzak şehirlerinden Pekin’e gelen iç hat yolcularının kullandığı havalimanı da yine Capital Havalimanı.

 

Capital Havalimanı-bing.net
Havacılık ile ilgili sitemizdeki yazılardan bazıları:

Tren yolculuğu Çin’de şehirlerarası yolculukların vazgeçilmezlerinden. Başkent Pekin 4 ayrı tren istasyonu bulunuyor. Bu dört istasyon arasında en moderni sadece hızlı trenler için kullanılan Pekin Güney İstasyonu. Bu istasyondan Çin’in binlerce kilometre ötede bulunan şehirlerine hızlı trenle ulaşmak mümkün.

Pekin Güney İstasyonu-bing.net
Hızlı trenler ile ilgili sitemizdeki yazıların bazıları:

Pekin’e karayolu ile de ulaşmak mümkün olsa daö özellikle uzak şehirlerden Pekin’e karayolunu kullanarak gidenlerin sayısı oldukça az.

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen araçlardan biri metro. 22 ayrı hattı bulunan ve toplamda 600kilometreden daha uzun olan Pekin metrosu, Dünya’nın en uzun ikinci metrosu. Metro hattının çok gelişmiş olmasına rağmen Pekin metrosu her geçen yıl daha da genişlemeye devam ediyor.

Pekin Metro Ağı-bing.net
Metro ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Metroyu kullanmayanların toplu taşımadaki en önemli alternatifi belediye otobüsleri. Ama özellikle birkaç kilometrelik mesafeler için, özellikle yoğun saatlerde, çok doğru bir tercih olmayabilir. Trafik yoğunluğundan ötürü bir yere otobüsle ulaşmak metroyla ulaşmaktan çok daha fazla zaman alabiliyor.

Özel arabayla ulaşım tabii ki mümkün. Ama bu durumda trafikte normalden çok daha fazla zaman kaybetmeye hazır oomak lazım. Zira Pekin trafiği, Çin’deki en yoğun trafiklerden biri. 5 milyondan fazla arabanın bulunduğu Pekin’de araba satışına sınırlama getirilmiş durumda. Yeni araba almak isteyenlerin çekilişe katılmaları gerekiyor. Çekilişte şanslı olanlar da elektrikli araba haricindeki arabaların plakaları için çok ciddi miktarda plaka parası ödemek zorunda.

Öte yandan Pekin plakalaı arabaların plaka numaralarına göre belirli saatlerde belirli yolları kullanmalarına izin veriliyor. Pekin plakalı olmayan arabalar da bazı saatlerde ya şehre giremiyor; ya da sadece izin verildiği yollara izin verildiği sürece girebiliyor.

ebeijing.gov.cn
Trafik ile ilgili sitemizdeki yazılardan bazıları:

Çin’in birçok şehrinde olduğu gibi bisiklet ve elektrikli bisikletler günlük hayatın önemli bir parçası. İşe gidenlerin dahi önemli bir kısmı elektrikli bisikleti tercih ediyor. Bu nedenle şehrin birçok bölgesinde bulunan caddelerde bisiklet ve elektrikli bisiklerin kullanmaları için özel yollar mevcut.

Önemli Yerler

Tiananmen Meydanı

Çin’in en önemli meydanlarından biri. Bir meydan için çok geniş bir alana yayılmıştır. Bir tarafında eski dönemlerin sarayı olan yasak şehir, bir tarafta da Çin hükümetinin çalışma yeri olan Çin meclis binası. Her gün binlerce kişinin geldiği, Çin’in simge meydanlarından biri. Her gün yapılan bayrak alma ve bayrak asma merasimleri de görmeye değer. Çin’deki resmi Cumhuriyet Bayramı kutlamaları da yine Tiananmen Meydanı’nda yapılıyor.

Tiananmen Meydanı-chinadaily.com.cn

Yasak Şehir (Forbidden City-故宫)

Ming ve Qing Hanedanlıkları zamanında imparatorların bizzat yaşadığı saray. Dünyaca ünlü Tiananmen Meydanı’nın hem arkasında yer alan, tipik Asya mimarisindeki bu sarayı tamamen ziyaret etmek bütün günü alabilir.

fansshare.com

Summer Palace(颐和园)

Yaklaşık 3 km² yayılmış olan parkın dörtte üçü göldür. Eski zamanlarda kraliyet ailesinin yaz aylarını geçirmeleri için yapılmış olan parktaki yapılar Pekin’in işgali sırasında yıkılmış olsa da işgalin bitmesinin ardından tekrar inşaa edilmiştir.

bing.net

Temple Of Heaven(天坛)

Özellikle Ming ve Qing hanedanlıkları zamanında imparatorların gelip dua ettikleri tapınak. Kolayca ulaşılabilir bir yerde bulunması ve diğer Asya mimarisindeki tapınaklardan biraz farklı yapıda olması nedeniyle görmeye değer.

bing.net

Wangfujing Caddesi(王府井)

İstanbul’da İstiklal Caddesi ne ise Pekin’de Wangfujing o. Pekin’in en önemli alışveriş caddelerinden biri. Caddenin her iki yanında çok sayıda alışveriş merkezi ve restoran bulunuyor. İstiklal Caddesi’ne gitmekten hoşlananların Wangfujing’den hoşlanacağı kesin.

bing.net

Çin Seddi(Great Wall-长城)

Çin’e gelio de Çin Seddi’ni ziyaret etmemek olmaz. Binlerce kilometre uzunluğunda olan Çin Seddi’nin en çok turist çeken bölümü Pekin’de bulunan Badaling bölümü. Şehrin dışında yer alması nedeniyle ulaşım biraz zaman alsa da mutlaka görülmsi gereken yerlerden biri.

c-ctrip.com

Niujie Camii(牛街清真寺)

Çin’deki en eski camilerden biri. Alışılmış mimarideki camilerin aksine tamamen Asya mimarisinde bulunan, hatta ilk bakışta bir tapınak gibi görünen camii, sadece sıradışı mimarisi nedeniyle dahi görülneyi hakediyor.

bing.net

798 Sanat Bölgesi(798 Art Zone-798艺术区)

Birçok şehirde olmadığı kadar büyük ve sadece modern sanatlara ayrılmış bir bölge.İlk bakışta eski bir fabrika bölgesini andıran alanda büyüklü küçüklü yüzlerce sanat galerisi bulunuyor. Modern sanatlara ilgi duyanlar sadece burada çok fazla zaman geçirebilir. Zira bölgedeki her bir kapının arkasında farklı bir sanata şahitlik etmek mümkün.

sinaimg.cn

Pekin Ulusal Stadyumu-Kuş Kafesi (Beijing National Stadium-Bird’s Nest-鸟巢)

2018’de Pekin’de düzenlenen olimpiyatlar için inşa edilmiş, kuş kafesinden esinlenerek yapılmış mimarisi nedeniyle Kuş Kafesi olarak da adlandırılan stadyum da her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kuş Kafesi’nin bulunduğu olimpiyat köyü ve bölgede bulunan olimpik havuz binası ve park da görmeye değer.

homesthetics.net

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.