İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in Başkenti Pekin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin’in başkenti herkesin bildiği gibi Pekin. Çin’in ekonomik büyüklüğü ve Dünya’nın en kalabalık ülkesi olması nedeniyle Pekin’in Dünya siyasetinin en önemli başkentlerinden biri olduğu da söylenebilir.

Pekin, bir tavuğa benzeyen Çin haritasının kuzey bölümünde yer alır. Belki de bu nedenle Pekin’in Çince’deki karşılığı Beijing(北京), yani kuzey başkentidir. Çin’deki en tarihi şehirlerin başında gelen Pekin hakkında internette yüzlerce yazı mevcut.

Pekin, Çin’in başkenti olmasına fe 20 milyon kişiye ev sahipliği yapmasına rağmen Çin’in en büyük şehri değil. Çin’deki en büyük şehir 25 milyon kişinin yaşadığı Şanghay.

Çin ve Dünya siyasetindeki en önemli aktörlerden olan Pekin’i daha yakından tanımakta yarar var:

Coğrafya ve İklim

Pekin’in Çin haritasının kuzeyinde yer alıyor olması nedeniyle Pekin’de iklim Çin geneline oranla daha soğuk. Türkiye ile kıyaslama yapmak gerekirse Pekin’in İstanbul ile benzer bir iklime sahip olduğu söylenebilir. Pekin’deki iklimi İstanbul’dan ayıran en önemli fark Pekin’de zaman zaman kum fırtınalarının görülüyor olması.

Pekin’deki rtalama sıcaklık ve yağış miktarı*- weather-guide.com

Pekin ile İstanbul iklim açısından benzer olsa da coğrafik yapı açısından birbirinden çok farklı iki şehir. 7 tepeli şehir olarak bilinen ve çok sayıda tepeden oluşan İstanbul’un aksine Pekin şehir merkezi bir tabak gibi dümdüz. Bu nedenle Pekin’de rakım 40-60 metre düzeylerinde. Şehrin kuzey bölgelerindeki Çin Seddi’ne yakın bölgelerde dağlar bulunsa da, bu bölgelerde yaşayan kişi sayısı çok az.

Çin’deki iklim ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Hava Kirliliği

Hızlı kalkınma, hızlı endüstrileşme ve merkezi ısıtmalar için kullanılan çok yüksek miktarda kömür nedeniyle önceki yılarda Pekin’de hava kirliliği çok ciddi boyutlara ulaştı. Son yıllarda havanın temizlenmesi için çok ciddi paralar harcayan Çin hükümeti, ağır sanayi fabrikalarını farklı bölgelere taşımaya ve kömür yerine doğalgazı yaygınlaştırmaya başladı. Bu çabalar hava kirliliğinin gözle görülür bir şekilde azalmasını sağladıysa da, havanın tam olarak temizlenmesi için biraz daha zaman ihtiyaçları olduğu bir gerçek.

Hava kirliliği ile gerçek anlamda savaş 2013 yılında içinde Pekin dahil 600 milyon kişinin yaşadığı bölgede çok kirli hava kitlesinin oluşmasıyla başladı. Hava kirliliği ile üst düzey mücadelenin başladığı bu olay “hava kirliliği şoku” olarak da bilinir. 

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Satrancı Nedir? Çin Satrancı Nasıl Oynanır?

Pekin Ekonomisi

Pekin, Çin ekonomisi için çok önemli bir şehir. Kuzey Çin ekonomisinin ise kalbi. Pekin’in deniz kıyısı ve dolayısıyla bir limanı bulunmuyor; ama Pekin’in hemen yanıbaşındaki bir başka önemli şehir olan Tianjin’deki liman, Pekin’in kalkınmasına da çok katkıda bulunuyor.

Pekin’in Çin ekonomisine yıllık katkısı %4 düzeylerinde. 

Hem Modern Hem Geleneksel

Pekin’in çoğu başkent olarak binlerce yıllık geçmişi ve  bugünkü modern Çin’in başkenti olması nedeniyle Pekin’de hem geleneksel hem de modern mimari ve yaşam tarzını birarada görme imkanı var. Şehrin bazı bölümlerinde sadece Asya filmelerinde görülen mimarideki binalar ve adına Çince’de hutong denilen dar Asya sokakları görülürken, diğer bölümlerinde sıradışı mimaride yüksek binaları ve modernlik çok belirgin bir biçimde görülür.

Pekin CCTV binası- beijingholiday.com
Modern ve geleneksel yaşam ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:

Pekin Nüfusu

Pekin’deki 20 milyondan fazla nüfus Pekin’i nüfus bakımından Şanghay’dan sonraki ikinci büyük Çin şehri konumuna getiriyor. Her yıl önemli miktarda göç alan şehirde yaşayanların yaklaşık %52’sini erkekler, %48’ini kadınlar oluşturuyor.

Pekin’deki nüfusunun %80’ini çalışma yaşında olanlar oluşturuyor. Pekin’de erkekler ile kadınların işgücüne katılma oranları hemen hemen çok yakın düzeylerde. Bu da Pekin’deki işgücü potansiyeli ile ilgili önemli bilgiler veriyor.

Pekin nüfusunun yıllara göre değişimi- bing.net
Çin nüfusu ile ilgili sitemizdeki yazılardan bazıları:

Ulaşım

Pekin’e Gidiş-Geliş

Pekin, kuzey Çin’in hiç kuşkusuz en önemli şehri. Konum itibariyle de diğer kuzey şehirlerine giden yollarıin çoğunun kesişme noktası.

Çin dışından gelenlerin ve Çin dışına çıkanların çok büyük bir kısmı Pekin’de bulunan Capital Havalimanı‘nı tercih ediyor. Türk Hava Yollarının da direk uçuşunun bulunduğu ve yıllık 100 milyondan fazla yolcuya hizmet veren Capital Havalimanı, aynı zamanda Dünya’daki en yoğun havalimanlarından biri. 2019 yılı sonunda yeni havalimanının açılmasının ardından Capital Havalimanı’ndaki yoğunluğun azalması bekleniyor.

Capital Havalimanı-bing.net

Tren yolculuğu Çin’de şehirlerarası yolculukların vazgeçilmezlerinden. Başkent Pekin’de 4 ayrı tren istasyonu bulunuyor. Bu dört istasyon arasında en moderni sadece hızlı trenler için kullanılan Pekin Güney İstasyonu. Bu istasyondan Çin’in binlerce kilometre ötede bulunan şehirlerine hızlı trenle ulaşmak mümkün.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Çalışmak ve Hayatının Yoğunluğu
Pekin Güney İstasyonu-bing.net

Pekin’e karayolu ile de ulaşmak mümkün olsa da özellikle uzak şehirlerden Pekin’e karayolunu kullanarak gidenlerin sayısı oldukça az.Ama otobüs yolculuğundan hoşlananlar için yataklı otobüsler de yok değil.

Yataklı bir otobüsün için- bing.net

Şehir İçi Ulaşım

Şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen araçlardan biri metro. Pekin’de bulunan 22 hatlı ve 600 kilometreyi aşkın uzunluktaki metro ağı, aynı zamanda Dünya’nın en uzun ikinci metrosu.Uzamaya da her geçen yıl devam ediyor.

Pekin Metro Ağı-bing.net

Metroyu kullanmayanların toplu taşımadaki en önemli alternatifi belediye otobüsleri.Ama metro ağı bu kadar gelişmiş bir şehirde özellikle şehir içindeki kısa mesafeler için otobüs kullanmaya çok daha fazla gerek yok. Zira Pekin’deki trafik nedeniyle, özellikle yoğun saatlerde otobüsle bir yerden başka bir yere gitmek çok zor olabilir.

Özel arabayla ulaşım tabii ki mümkün. Ama bu durumda da zaman zaman çok keşmekeş bir hal alan Pekin trafiğindeki koşullara önceden hazırlanmakta yarar var.

5 milyondan fazla arabanın bulunduğu Pekin’de araba satışına sınırlama getirilmiş durumda. Yeni araba almak isteyenlerin çekilişe katılmaları, ve katıldıkları çekilişte şanslı olmaları gerekiyor. Şansı yerinde gidip çekilişte adı çıkanların da elektrikli araba haricindeki arabaların plakaları için binlerce yuan ödemeyi de göze almaları gerekiyor.

Elektrikli arabalar ile ilgili sitemizde bulunan bazı yazılar:

Öte yandan Pekin plakalaı arabaların plaka numaralarına göre belirli saatlerde belirli yolları kullanmalarına izin veriliyor. Pekin plakalı olmayan arabalar da bazı saatlerde ya şehre giremiyor; ya da sadece izin verildiği yollara izin verildiği sürece girebiliyor.

ebeijing.gov.cn

Çin’in birçok şehrinde olduğu gibi bisiklet ve elektrikli bisikletler günlük hayatın önemli bir parçası. İşe gidenlerin dahi önemli bir kısmı elektrikli bisikleti tercih ediyor. Bu nedenle şehrin birçok bölgesinde bulunan caddelerde bisiklet ve elektrikli bisiklerin kullanmaları için özel yollar mevcut.

Önemli Yerler

Tiananmen Meydanı

Çin’in belki de en bilinen meydanı.Yasak Şehrin hemen karşısında bulunan meydan çok geniş bir alana yayılmıştır. Çin meclis binası da Tiananmen Meydanı’nın hemen sağ tarafındadır.  Her gün binlerce kişi tarafından ziyaret edilen meydanda her sabah ve akşam bayrak alma ve bayrak asma merasimleri yapılır. 1 Ekim’de kutlanan Çin Cumhuriyet Bayramı‘nın resmi törenleri de burada yapılır.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin Burçları Nelerdir?
Tiananmen Meydanı-chinadaily.com.cn

Yasak Şehir (Forbidden City-故宫)

Ming ve Qing Hanedanlıkları zamanında imparatorların bizzat yaşadığı saray. Dünyaca ünlü Tiananmen Meydanı’nın hem arkasında yer alan, tipik Asya mimarisindeki bu sarayı tamamen ziyaret etmek bütün günü alabilir.

Yasak Şehir- fansshare.com

Summer Palace(颐和园)

Yaklaşık 3 km² yayılmış olan parkın dörtte üçü göldür. Eski zamanlarda kraliyet ailesinin yaz aylarını geçirmeleri için yapılmış olan parktaki yapılar Pekin’in işgali sırasında yıkılmış olsa da işgalin bitmesinin ardından tekrar inşaa edilmiştir.Summer Palace şehir merkezinde olduğu için kolaylıkla ziyaret edilebilir.

Summer Palace- bing.net

Temple Of Heaven(天坛)

Özellikle Ming ve Qing hanedanlıkları zamanında imparatorların gelip dua ettikleri tapınak. Konum itibariyle kolayca ulaşılabilecek bir başka yer.Farklı mimarideki yapısı nedeniyle görmeye değer.

Temple of Heaven- bing.net

Wangfujing Caddesi(王府井)

İstanbul’da İstiklal Caddesi ne ise Pekin’de Wangfujing o. Pekin’in en önemli alışveriş caddelerinden biri. Caddenin her iki yanında çok sayıda alışveriş merkezi ve restoran bulunuyor. Wangfujing, motorlu taşıt trafiğine kapalı bir cadde.

Wangfujing Caddesi- bing.net

Çin Seddi(Great Wall-长城)

Çin’e gelip de Çin Seddi’ni ziyaret etmemek olmaz. Binlerce kilometre uzunluğunda olan Çin Seddi’nin en çok turist çeken bölümü Pekin’de bulunan Badaling bölümü. Şehrin dışında yer alması nedeniyle ulaşım biraz zaman alsa da Çin Seddi’ni görmeden Pekin’den ayrılmak büyük bir kayıp.

Çin Seddi- c-ctrip.com

Niujie Camii(牛街清真寺)

Çin’deki en eski camilerden biri. Alışılmış mimarideki camilerin aksine tamamen Asya mimarisinde bulunan, hatta ilk bakışta budist tapınağı gibi görünen camii, sadece sıradışı mimarisi nedeniyle dahi görülneyi hakediyor.

Niujie Camisi-bing.net

798 Sanat Bölgesi(798 Art Zone-798艺术区)

Birçok şehirde olmadığı kadar büyük ve sadece modern sanatlara ayrılmış bir bölge.İlk bakışta eski bir fabrika bölgesini andıran alanda büyüklü küçüklü yüzlerce sanat galerisi bulunuyor. Modern sanatlara ilgi duyanların zamanın nasıl geçtiğini anlamadan saatlerini geçirebileceği bir yer.Bölgedeki her bir kapının arkasında farklı bir sanata şahitlik etmek mümkün.

798 Sanat Bölgesi-sinaimg.cn

Pekin Ulusal Stadyumu-Kuş Kafesi (Beijing National Stadium-Bird’s Nest-鸟巢)

2018’de Pekin’de düzenlenen olimpiyatlar için inşa edilen ve kuş kafesinden esinlenerek yapılmış mimarisi nedeniyle Kuş Kafesi olarak da adlandırılan stadyum Pekin’in önemli sembollerinden biri haline geldi. Kuş Kafesi’nin hemen yakınındaki olimpik havuz binası ve 20 dakika yürüyüş mesafesindeki park da görmeye değer.

Olimpiyat Stadyumu-homesthetics.net

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.