İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’in Aşure Günü: Laba Festivali

Bu Yazıyı Paylaşın:

Çin kültürü, Dünya’nın en eski kültürlerinden biri. Bu nedenle de kültürel anlamda yapılan bazı şeyler diğer ülkelere göre çok farklı olabiliyor. Çin’de her yıl büyüklü küçüklü, çoğunu Çinliler’in dahi bilmediği, yüzlerce festival var. Bunlardan biri de Laba Festivali. Laba Festivali, öyle resmi tatil olacak kadar büyük bir festival olmasa da, Çin takvimine göre her yıl 12. ayın sekizinci gününde kutlanıyor. (12.ayın 8. günü 2019 için 13 Ocak’a denk geliyor) Laba adı da zaten 12 ve 8 sayılarının birleşmesinden oluşuyor. Çin takviminin 12. ayı “La” olarak adlandırılır. 8 sayısının Çince karşılığı da “ba”dır.

Çin’deki bayram ve festivaller ile ilgili sitemizdeki bazı yazılar:
Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çince Öğrenmek İsteyenler Öncelikle Neyi Bilmeliler?

Laba Pirinç Lapasının İçeriği

Laba festivali gerek yapılışı, gerek içindeki malzemeleri, gerek anlamı olarak bizim aşure günümüze benziyor. Hatta sadece görünüşüne baksanız “Çin aşuresi” bile diyebilirsiniz.

Çinliler’in özellikle sabahları çok tükettiği bir yiyecek var. İngilizce “porridge” olarak bilinen yiyeceğin Türkçe karşılığı pirinç lapası. Laba Festivali’nde Çinliler Laba Pirinç Lapası denilen yiyeceği yerler. Sekiz hazineli pirinç lapası olarak da bilinen yiyecek, festivalin adındaki sekiz sayısında dolayı olacak, en az sekiz şey içerir. Bunlar, pirincin haricinde genel olarak bazı tahıllar, kurutulmuş meyveler, sert kabuklu meyveler, farklı renklerde fasulyeler, fıstıklar, hünnap, muşmula gibi vücuda çok yararlı olabilecek bazı yiyeceklerdir.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Yabancı Olmak Nasıl Bir Şey?
easytourchina.com

Laba Festivali Gelenekleri

Laba festivalinin ortaya çıkışı 15.yüzyıla dayanıyor. Festivalin ortaya çıktığı ilk zamanlarda anlamı, atalar için feda etmek, tanrılara şükretmek ve aileye şans ve bolluk getirmesi için dua etmek. Günümüzde, Budizm’in etkisinin birçok kişi için sadece birtakım kültürel aktiviteler haline geldiği Çin’de bu festival gününde insanlar bu özel pirinç lapasını hazırlar ve bunu aileleriyle yer. Hatta tıpkı aşure gününde Türkiye’de olduğu gibi, bunu arkadaşlarına dağıtanlar da görülebilir. Bu festivalin Çinliler için bir başka anlamı da paylaşmaktır.

Bu festival için hazırlanan Laba pirinç lapasının aileye şans getireceğine inanırlar. Hatta bu festival günü bir tabak bu lapadan yiyen yaşlı bir kimsenin sağlıklı ve uzun ömürlü olacağına, bir çocuğun da mutlu olacağına inananlar da yok değil.

Bu Yazı Da İlginizi Çekebilir  Çin'de Her Derde Deva İçecek: Sıcak Su

Bunlara ek olarak Çinliler’in bir kısmı için bu festivalin olduğu gün yılın en soğuk günü olarak kabul edilir. Bu nedenle sağlıklı olmak için tahıl yönünden zengin, sağlıklı bir yiyecek olan bu lapayı yerler.

Eğer Laba Festivali zamanında bir gün Çin’e yolunuz düşerse günün anlam ve önemini belirten Laba pirinç lapasını tadabilirsiniz. Aşure seven biriyseniz bu lapayı yemekten daha çok hoşlanabilirsiniz. Ama aşure sevmiyorsanız size lapanın kokusu dahi çok garip gelebilir.

 

e-mail listemize SİZ de kayıt olun!

Bu Yazıyı Paylaşın:

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.