Çin’in 20 Yıl Hiç Tatil Yapmayan İş Kadını: Dong Mingzhu

Share Button

Gree Electric adı pek çoğumuz için yabancı olabilir. Çin’in en büyük klima üreticilerinden olan ve 22 milyar dolarlık piyasa değeri ile Dünya iyi bilinen bir marka olan Gree Electric’in en başındaki kişi bir bayan. Adı da Dong Mingzhu.

Tatilsiz Başarı

Forbes China’nın hazırladığı “2017’nin En Başarılı Çinli İş Kadınları” listesinde ilk sırada gösterilen Dong Mingzhu,  20 yıl boyunca hiç tatil yapmadan bu noktaya gelmiş. Emekli olduktan sonra tatil yapacağını söyleyen Dong Mingzhu, 1954 doğumlu.

İlk İş Deneyimi

Dong, işçi bir ailenin yedi çocuğundan biri. 1975 yılında istatistik bölümünden mezun olur. Ardından da Nanjing şehrinde devlete ait bir kimya laboratuvarında 15 yıl boyunca çalışır.

Satış Temsilciliğinden Başkanlığa

Dong, genç yaşta eşini kaybeder. Eşini kaybetmiş olması, O’nun yaptığı işten ayrılıp çalıştığı Nanjing’in 2000 kilometre güneyindeki Zhuhai şehrine taşınmasına neden olur. 1990 yılında Dong, Gree Electric’de satış temsilcisi olarak işe başlar.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Erken Kalkma Zorunluluğunun Saat Çaldıran Etkisi

İşe başlamasının ardından yaptığı satışlarla çok kısa zamanda firmanın üst düzey yetkililerinin dikkatini çeker ve 4 yıl gibi kısa bir süre içinde Gree Electric’in satış bölümünün lideri konumuna getirilir. Gree Electric’in halka açıldığı 1996 yılında genel müdür yardımcısı olan Dong, 2001 yılında genel müdürlüğe terfi ettirilir. 2012 yılında da Gree Electric’in başkanı olur. O zamandan bu zamana da firmanın başkanı olma görevini sürdürür.

Dong, yöneticilik dehasını göstererek Gree Electric’i Çin’in en büyük ev gereçleri üreticisi haline getirir. (Gree Electric’in 2014 yılı cirası yaklaşık 22 milyar dolardır) Dong’un göreve gelmesinden sonra Gree Electric’in hisseleri %2300 değer kazanır. Şu an Gree firmasında toplamda 70.000 kişi çalışmaktadır.

Çok Yönlü Üreticilik

Dong, klima üreticisi olan Gree Electric’i çok yönlü üretici haline getirmeye çalışır. İlk olarak İnternet bağlantısı olan akıllı ev gereçleri üretimine yönelir. Ardından da 2016 yılında Zhuhai merkezli akü ve elektrikli araba üreticisi Yinlong Energy’nin kurulmasına öncülük eder. Bu sayede güneş enerjisi ile çalışan ve aynı zamanda evdeki elektronik eşyalara enerji sağlayacak klimaların üretiminin de önünü açar.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'in İlk İnternet Mahkemesi 1 Yaşını Doldurdu

Bunlar haricinde lojistik sektöründe kullanılan, kaynak ve diğer amaçlarla kullanılan çeşitli robot ekipmanları üretimine de yönelir.

Şu an Dong’un birçok endüstri alanında çeşitli yatırımları ve birçok firmada önemli pozisyonu bulunmaktadır.

Dong’un şu ana kadar yazmış olduğu iki kitabı vardır. Kendi otobiyografisini yazdığı “Regretless Pursuit” adlı kitabı Çin’de en çok satanlar arasına girmiştir. Bunun haricinde bu kitap ile ilgili Çin’de bir dizi dahi çekilmiştir.

 

 

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.