Çin’e İlk Defa Gelenlere Kültür Şoku Yaşatabilecek Beş Şey

Share Button

Çin’de kültür bazı konularda Türkiye’ye benzese de Türkiye’den farklı olan birçok şey var. Hal böyle olunca da Çin’e ilk defa gelen Türkler ister istemez bir kültür şoku yaşayabilirler. Çin seyahatinin ilk günlerinde Türkler’e kültür şoku yaşatabilecek bazı şeylere bir bakalım:

Çince

Kültür şoku ilk olarak tabelalar ile başlıyor. Çin’e ayak bastığınız gün havaalanında iken çok farkı duygular içinde olmayabilirsiniz. Ama hava alanından dışarı adımınızı attığınızda ilk olarak takside kültür şokunu göreceksiniz. İngilizce konuşabiliyor olsanız bile birçok taksicinin hiçbir şekilde sizi anlayamadığını göreceksiniz. Sonra arabada iken olur da taksici telefonda birileri ile konuşursa onun konuştuklarından siz tek kelime dahi anlayamayacaksınız. Çünkü Çince’de İngilizce le benzer kelime yok denecek kadar az.

Taksiden dışarı baktığınızda yüksek binalar sizi etkileyebilir; ama şoka uğratmaz. Sizi şoka uğratacak olan Çince tabelalar olabilir. Zira tabelaların çoğunda hiç İngilizce yok ve Çince okuyamıyorsanız birçok dükkanın ne sattığını anlayamayabilirsiniz.

Yemek

Gittiğiniz ilk restoranda yiyeceğiniz ilk yemek hiç unutamayacağınız bir deneyim yaşamanızı sağlayabilir. Filmlerde gördüğünüz ve belki de “onunla da pilav mı yenirmiş?” dediğiniz çubukları kullanmaya hazır olun. İyi bir restorana giderseniz size çatal verebilirler; ama daha sıradan restoranlarda böyle bir seçeneğiniz yok. O iki çubuğu bir araya getirip yemek yemeğe çalışmak o günkü yemeği yemekten sizi soğutabilir. Pes etmeyin. Çin’den yemek yemeden dönme şansınız yok. O çubuğa alışmanız gerekecek.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'deki Toplam Otoyol ve Demiryolu Köprüsü Sayısı

Temizlik

Çin’e gelmiş olan bazı arkadaşlarınız varsa onların “Çinliler temizlikten anlamıyor.” tarzı cümlelerini duymuş olabilirsiniz. Gerçekten de Çinliler’in temizlik anlayışı bizden biraz farklı. Çinliler’in çoğuna  göre bir şeyin temiz görünüyor olması yeterli. O nedenle bir yerde temizlik yaparken bize oranla çok daha yüzeysel temizlik yaparlar. Hatta bazen kirli su ile temizlik yapıldığına da şahit olabilirsiniz. Bu konuyu kafaya çok takmayın. Gülün geçin.

Tuvaletler

Kültür şokunu iliklerinize kadar hissedebileceğiniz yerlerin başında tuvaletler geliyor. Şehir merkezlerindeyseniz çok büyük bir fark göremeyebilirsiniz. Şehir merkezlerinde alaturka ve ala franga tuvaletler mevcut. Ama tuvaletlerde lüks alışveriş merkezleri haricinde tuvalet kağıdı bulamazsınız. O nedenle yanınızda tuvalet kağıdı taşımanızda yarar var.

Eğer gelişmişlik seviyesinin daha düşük olduğu bölgelere seyahat ediyorsanız, yol üstündeki benzinliklerin tuvaletlerini görmek gece uykularınızı kaçırabilir. Zira çoğuna tuvalet demek dahi çok zor. Bu yerlerde tuvaletten kasıt sadece bir delik. Hepsi o kadar. Hatta bazen yalak gibi hazırlanmış yerler, hatta aralarında hiçbir bölme olmayan yerler dahi görebilirsiniz.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çin'de Kullanılan En Popüler 6 Mobil Uygulama

Havai Fişekler

Çin’in neredeyse her yerinde günün her saatinde havai fişek patlatanları görebilirsiniz. Havai fişeklerin satıcıları var ve onlardan çok kolay bir şekilde havai fişek satın alınabilir. Birçok Çinli özellikle kendilerini mutlu hissettikleri özel günlerde, evlendikleri, yeni iş yeri açtıkları günlerde havai fişek patlatırlar. İlk başlarda bu durum hoşunuza gidebilir; ama daha sonra zaman zaman sabahın 6’sında havai fişeklerin seslerini duyarak uyanmaktan çok keyif almayabilirsiniz.

Kültürler farklı, yaşayışlar farklı. Ama değişmeyen bir şey var. İnsan, her yerde insan. Buradaki insanların da sevdikleri, sevmedikleri, aileleri, mutlulukları, hüzünleri var. İnsanları insan olarak kabul etitikten sonra kültür farklılıkları sadece birer farklılıktan ibaret. Hiçbir kültür bir diğerinden ne ileride ne de geride.

Share Button

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.